Yılın son haftaları, etrafımızda olan bitenler hakkında düşünmek ve geleceğe dair plan yapmak için doğal bir fırsat sunuyor. 2021, dışarıda gelişen olayların değişikliğe yön verdiği yıllardan biri oldu. 100’den fazla ülkedeki 2 milyar kullanıcının izlediği, yılın en popüler videoları da bu gerçeği yansıtıyor.

YouTube’un Kültür ve Trendler Ekibi, dünyanın her yerinden içerik üreticilerin en popüler videolarını inceledi ve üç temanın ortaya çıktığını tespit etti: topluluk, konfor ve yaratıcılık. Bu üç tema, kullanıcıların neler izlediğine ve 2022’de ne tür içeriklerin izlenebileceğine dair bilgi sunuyor. Bu temalar, bugün hangi noktada olduğumuzu göstermekle kalmıyor; aynı zamanda toplumdaki daha kapsamlı değişiklikleri de ifade ediyor. Pazarlama bakış açısından bakıldığında bu global analizler, markaların kullanıcıların neler aradığını ve kullanıcılara ulaşmak için en iyi yöntemin hangisi olduğunu anlamasına yardımcı oluyor.

Kitleler, oyun içerikleri üzerinden topluluk ve hikaye anlatımı arıyor

“Oyun” kategorisi eskiden bir alt kültürdü. Ancak bu yılın sonuna kadar 2,9 milyar kullanıcının video oyunu oynayacağı yönündeki beklenti, popüler kültür hâline geldiğini açıkça gösteriyor. 175 milyar dolarlık sektörün çeşitli kimlikleri barındıran bir tüketici tabanı da bulunuyor. Oyuncuların %46’sını kadınlar ve %10’unu kendisini LGBTQ+ olarak tanımlayan kişiler oluşturuyor.

Oyun kategorisinin üstünlüğü, bu yılın En Popüler 10 listelerinde görülebiliyor. Dünyanın dört bir yanındaki oyuncular, oyun öğelerini kullanarak kesinlikle izlenmesi gereken TV dizilerine benzer şekilde, izleyicilerin ilgisini tetikleyecek anlatımlar oluşturdu. Böylece, oyun kategorisini bir üst seviyeye taşıdı. YouTube’da en çok izlenen oyun olan “Minecraft”, en trend videolardan ikisinde belirgin şekilde gösterildi ve toplamda 100 milyondan fazla kez izlendi. YouTube’da en çok izlenen yeni oyun olan “Friday Night Funkin” (bir ritim oyunu), 2000’lerin başlarında popüler olan “Dance Dance Revolution”ı andırıyor. Oyun, listeye Cory Kenshin‘in videosuyla giriş yaptı. Nostaljiden bahsetmişken, popüler bir diğer videoyu da unutmayalım. En popüler içerik üreticilerden olan Dude Perfect’in Game Night Stereotypes başlıklı videosu, masa oyunu oynarken karşılaşılan karakterleri komik bir şekilde canlandırıyor.

Birçok içerik üretici ve izleyici, oyun içeriğiyle etkileşim kurduğunda, canlı yayında veya başka zamanlarda birbirleriyle etkileşim kurma yöntemi elde etmiş oluyor. Oyun kategorisinde geniş kitleleri kapsayan bir kültürün oluşmasıyla, pazarlamacılar bu toplulukla etkileşim kurmak için yaratıcı yollar arıyor. Nintendo, farklı oyunları ve yeni oynama şekillerini öne çıkararak yeni OLED modelinin lansmanını gerçekleştirdi. Yayınladığı içerikle 2021 yıl sonu YouTube Ads Leaderboard‘da yerini aldı. Diğer marka entegrasyonlarına Balenciaga’nın Fortnite ile ortak çalışmasını, Lil Nas X’in Roblox için verdiği konseri, Puma ve ColourPop‘ın Animal Crossing ile yaptığı iş ortaklığını örnek gösterebiliriz.

Konfor alanındaki içerikleri izlemenin yükselişi

Geçtiğimiz iki yıl, global politik ve toplumsal istikrarsızlıklarla şekillendi ve bir sonraki haftanın ötesinde geleceği tahmin etmek pek mümkün olmadı. Belki de uzun süren bu belirsizlik döneminin etkisiyle, dünyanın her yerinden kullanıcılar aşina oldukları içerikleri arayarak konfor alanından çıkmamayı tercih etti.

Örneğin, dünyanın dört bir yanındaki trend videolar, daha önce izleyiciler üzerinde etki yaratmış videoların yeni sürümleridir. Yoğun istek üzerine, Sidemen “Tinder in Real Life” serisinin üçüncü bölümünü yayınlarken, Mark Rober 2020 sincap labirenti videosunu çok daha zorlu engellerle dolu parkurla tekrar yayınladı.

Komedi de aşina olunan içerik gibi konfor hissi yaratıyor. 2021’in en popüler komedi videoları, izleyicilerin kendilerine yakın bulduğu, gerçek hayattaki olaylardan esinlenen içerikler oldu. Kanadalı içerik üretici Jeenie.Weenie‘nin, uçuş görevlisi olarak farklı yolcularla yaşadığı deneyimlerini anlattığı seriye ait olan bu videosu 8 milyondan fazla kez izlendi.

Diğer popüler videolar, haber amaçlı röportaj formatına komik bir bakış açısı sunuyor. İki öğrenci, Alman rap sanatçısı Shirin David ile röportaj yaparak sanatçının yazdığı şarkı sözleri hakkında konuştu ve İngiliz içerik üretici, Niko Omilana zeki bir stratejiyle BBC News’ü to kendisiyle röportaj yapmaya ikna etti. Aynı zamanda da kullanıcıları oy vermeye teşvik etti. Kullanıcıların etkileşim kurduğu ve aradığı (hem konfor hem komedi) içerik türlerine dikkat etmek, pazarlamacıların kullanıcılara hitap eden mesajlarla tüketicileri bulundukları yerde karşılamalarına yardımcı oluyor. Bu yaklaşım, belirsizliğin hakim olduğu dönemlerde oldukça önemli.

Dünyanın her yerinden kullanıcılar aşina oldukları içerikleri arayarak konfor alanından çıkmamayı tercih etti.

Kısa videolar, yaratıcılık ve komedi açısından yeni fırsatlar sunuyor

Kitleler, aşina oldukları temalarda uzun videoları tercih ediyor olsa da kısa video, yeni hikaye anlatma formatlarına yönelik bir deney alanı hâline geldi. Uzun videolarının yanı sıra YouTube Shorts içerikleri de üreten karma içerik üreticileri, kısa içeriklerin kitlelere nasıl yeni bir deneyim sunabileceğini gösterdi. Şef Nick DiGiovanni‘nin uzun videoları, bu yüzyılın ilk 20 yılında hakim olan iştah açıcı yemekler trendine benzer nitelikte. Ancak kısa tarifleri, daha tuhaf ve daha eğlenceli bir düzenleme tarzını yansıtıyor. Nick, her iki biçimde de içerik üreterek pastayı hem yapıp hem yiyebiliyor.

Şef Nick DiGiovanni, 110 kilogramlık bir balkabağının içini oyarak malzemeleri dolduruyor ve baharatlı balkabağı lattesi yapıyor.

Chingu amiga ( Meksika’da yaşayan bir Koreli) gibi bazı içerik üreticiler, kültürel farkları göstermek için kısa videoları kullanıyor. Bazı içerik üreticiler ise motivasyon mesajları ve ilginç bilgiler paylaşıyor. Bu trendi, Hindistanlı içerik üretici A2 Motivation‘da görebiliyoruz. Kısa videoları ve kanalı toplamda 6 milyardan fazla izlenme sayısı elde etti. Shorts, içerik üreticilerin kendi dünyalarıyla ilgili farklı bir bakış açısı sunarak kitleleriyle bağlantı kurmaları için kapsamlı bir yöntem sağlıyor.

Pazarlamacılar açısından bakıldığında, kısa ve samimi olan işe yarar. Bu kısa içeriklerde kullanıcılara kamera arkasında olan bitenleri veya ürününüzü kullanmanın yeni bir yolu gösterilebilir. Japon restoranı Horumon Shimata, tehlikeli derecede yüksek araba sıcaklıklarının çiğ et pişirebilecek düzeyde olduğunu gösterdiği uyarı videosuyla bir anda popüler oldu. Marka, düzenli olarak yemek videolarının kamera arkası görüntülerini yayınlayarak restoranı potansiyel müşterilere tanıtıyor.

Bu trendler pazarlamacıları nasıl etkiler?

2021’i incelerken, dünyanın her yerinden YouTube kullanıcılarının izlemeyi seçtiği videolarda topluluk, konfor ve yaratıcılık temalarıyla sık sık karşılaştık. Bunlar, kısa süreli trendler olmayıp izleyicilerin izlemek istediği içerikler ve beğendikleri içerik üreticilere dair daha geniş kapsamlı göstergeler. Video ve reklam öğelerinde bu temaları benimseyen pazarlamacılar, izleyicilerin etkisiyle gelişir ve önemli anlarda temel kitlelerle bağlantı kurabilir.


Emre KOZAN ® sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

Bir Cevap Yazın