Pandemi, insanların davranışlarında birçok değişikliğe yol açtı. Birçoğumuz merak ediyoruz, “Gelecek için ne yapmalıyız? Ney önemini korumaya devam edecek?” Bu değişiklikleri ve yaşamlarımızı nasıl etkilediğini birkaç ay önce YouTube Culture and Trends raporunda analiz etmiştik.

2021’in sonuna yaklaşırken, etrafımızdaki dünya hakkında düşünme ve gelecek için plan yapma zamanı geldi. YouTube Culture & Trends ekibi, dünyanın dört bir yanından ve Türkiye’den içerik üreticilerinin en iyi videolarını inceledi. Burada Türkiye’nin Top 10 listelerinden yola çıkarak gördüğümüz üç temayı paylaşıyoruz. Makaleye geçmeden önce burada tüm listeleri inceleyebilirsiniz.

1. Oyun dünyası, hikaye anlatımı açısından zengin ve çeşitli bir alan olarak yükselişini sürdürüyor.

Bu yılın en popüler videoları, en iyi içerik üreticileri arasında gamer’lar hem dünyada hem de Türkiye’de kayda değer bir kitleye sahip. Bu başarıyı da yaklaşımlarını “hadi oyun oynayalım” kavramının ötesine taşıyarak ve izleyicileri oyunlarının bir parçası haline getiren kreatif hikaye anlatımları ile elde ediyorlar.

Türkiye’deki Top Creators listesine baktığımızda da karşımıza oyun dünyasından pek çok içerik üreticisi çıkıyor. Oyunlardaki tecrübelerini aktarmayı amaçlayan Barış G., PUBG kanalıyla birinci sırada yer alıyor. Ayrıca Minecraft Parodileri ve birbirinden çeşitli oyun videolarıyla eğlenceli içerikler üreten Dila Kent de 2021 yılı Top Creators listesinde. Bu yıl içerisinde yükselişe geçen içerik üreticilerinin yer aldığı Breakout Creators listesinde de oyun içeriği üreten Babi Oyunda, Sasuke Pubg Mobile, Naruto Pubg Mobile ve Legolas kanallarını görüyoruz.

Tüm bunlar aslında, içerik üreticiler geleneksel oyun dünyasını geliştirmeye ve hikaye anlatımı için yeni fırsatlar aramaya devam ederken, izleyicilerin de onları takip etmeye istekli olduğunun bir kanıtı diyebiliriz.

2. Hızlı tüketilebilen samimi kısa videolar izleyicilerde yankı uyandıran, ilişkilendirilebilir içerik deneyimleri yaratıyor.

Hem yeni hem de mevcut içerik üreticileri, günlük yaşam deneyimlerinin mizahından yararlanan kısa formatlı içeriklerle çok çeşitli alanlarda izleyicilere ulaşıyor. Türkiye’de 2021 Short Creators listesinde birinciliği üstlenen Evrim Ağacı, kısa videolarıyla dünyanın en küçük hayvanını tanıtmaktan uzayda nefes alınıp alınamadığına dair birbirinden çeşitli konularda içerik üretiyor.

Adana’daki Kaburgacı Yaşar, restoranındaki eğlenceli anları, restorana gelen ünlülere ikram ettiği yemekleri kısa içeriklerle sunuyor. Diğer tarafta Magic Osman, sihirbazlık becerilerini maç tahminleriyle çeşitlendiriyor ve 2021 Short Creators listesinde yerini alıyor. Her durumda, bu yıl çıkış yapan Shorts içerik üreticilerinin ne kadar çeşitli olduğunu ve bazen en çok izlenen içeriğin, ilişkilendirilebilir içerik olduğunu görüyoruz.

3. Dizi içerikleri YouTube’da talep görmeye devam ediyor.

Yılın Top Trending videolarına baktığımızda neredeyse yarısının dizi içeriklerinden oluştuğunu görüyoruz. İzleyicilerin pek çoğu artık sevdikleri dizileri, şovları TV yerine YouTube’dan takip ediyor, dilediği zaman istediği yerde izliyor. Bu sebeple de Camdaki Kız, MasterChef, Kardeşlerim, Gönül Dağı, Aşk Mantık İntikam gibi dizi ve şovların da bu listede yer alması şaşırtıcı değil.

Tabii içerik üreticilerinin sıradışı deneyimlerini takipçileriyle paylaştığı ve onları bu yolculuğun bir parçası haline getirdiği içerikler de ciddi ölçüde ilgi görüyor. Ruhi Çenet’in dünyanın en soğuk yerine yolculuğunu paylaştığı içeriği listede başı çekiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz