Lüsid rüya yani açık rüya olarak tabir edilen olay kişinin uyku anında rüya gördüğünün farkına varması ve rüyasındaki olayları kontrol edebilmesidir.

Normal bir insanda lüsid rüya görme miktarı yılda en fazla bir ya da 2dir.Bazı eğitimler ve bir süre pratikle ayda bire indirilebilir. Bir kaç yıl içerisinde de haftada 1 e indirilebilir.
Lüsid rüyalar sırasında kimi şeyleri yapmak kolay kimileri ise zordur. Kolay olanlar günlük yaşantımızda yapmaya alışık olduğumuz ve ya bildiğimiz, yani zihnimizin normal karşıladığı durumlardır ki bunlara örnek olarak koşmak, yürümek yüzmek vs verilebilir. Bu durumlarda zihnimiz önceden tanıdık gelen durumlarla bağdaştırarak istediğimiz görüntüleri oluşturur.

Zor olan kısım ise zihnimizin daha önce çokta alışık olamadığı normal yaşantımızda hiç yapmadığımız şeylerin, rüyada kontrol altına alınmaya çalışılmasıdır.

Lüsid rüya ile ilgili olarak Tibetli Budist Tarthang Tulku şöyle diyor:
“Rüyalar bir bilgi ve deneyim deposudurlar. Buna rağmen gerçekliği araştırma vasıtası olarak genelde hep göz ardı edilirler. Rüya durumunda bedenler dinlenmeye çekilmiştir. Yine de bir şeyler görüp işitmemiz; hareket etmemiz, hatta bir şeyler öğrenmemiz mümkündür. Rüya durumunu iyi bir şekilde kullandığımız takdirde, yaşamlarımız iki kat zenginleşmiş gibi olur: Yüzyıl yaşayacak yerde, iki yüzyıl yaşarız.”

Yararları şu şekildedir:
Karabasandan lüsid rüya ile kurtulabilirsiniz.
Tüm fantezilerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
İstediğiniz her şeye sahibi olabilirsiniz.
Gerçek yaşamın niteliğini artırmak için de kullanabilirsiniz.
Rüyalarınız son derecede canlı, derin, zevkli ve heyecan verici olabilir.
Eğer uzmanlaşırsanız her gün bir sonraki rüyanın fragmanını bile görebilirsiniz.
En son evresi astral seyahattir.

Zararları da şu şekilde sıralanabilir:
Uyku düzeniniz bozulur.
Beyniniz sürekli meşgul olduğu için çok fazla yorulursunuz.
Motivasyonunuz düşer.
Günlük hayattan kendinizi soyutlarsınız.
Eğer rüyada olaylar istediğiniz gibi gitmezse psikolojik sorunlara neden olabilir.
Aşırı uyku isteği oluşturur.

Tabi ki bu zararlar, sıklıkla lüsid rüya yaşandığı takdirde ve doğru değerlendirilmediğinde ortaya çıkabilir.

Şimdi yararlar kısmında yer verdiğimiz astral seyehaten bahsedelim. Astral Seyahat çok eskilerden çağlardan beri insanların ilgisini çekmiştir. Pekiyi nasıl oluyor da kimi insanlar fizik bedenlerinden ayrılarak zaman ve mekanı aşıp diledikleri yere gidebiliyorlar?
Astral seyahat varlığın vücuttan ayrılarak dolaşması durumudur. Astral seyahatin gerçekleştirilebilmesi için çok uzun bir süre uğraşılması gerekir. İlk evresi meditasyon veya lüsid rüyada tecrübe kazanmaktır. Yani ruhu tanıma ve rahatlatma sonrasında tecrübe ile astral seyahat yapılabilir ama kolay bir süreç değildir. Astral seyahat ulaşılabilecek en son noktalardandır, ruhun bedenden ayırarak istediği yere gitmesidir. Astral seyahat anında yaşanılanlar bazen rüya şeklinde hatırlanır. Ama rüyaların hepsi sadece astral seyahatlerden mevcut değildir. Kısacası astral seyahat, normal bedenimizden enerjiden meydana gelen astral bedenimizin bilinçli olarak ayrılması, maddelerden uzakta ve düşünce gücünün hakim olduğu bir boyutta bulunmaktır.
Astral seyahat psişik durumlar içerisinde en tehlikesiz olanı olarak kabul ediliyor. Astral seyahat sırasında beden ile ruh arasındaki bağın kopması, kaybolmak veya zarar görmek olanaksızdır. Zaten her gece uyuduğumuzda astral bedenimiz vücudumuzdan otomatik olarak ayrılıp gezmekte ve bunun bir sonucu olarak rüya görmekteyiz. İşte buradaki amaç her gece bilinçsiz olarak yapılan bu olayı bilinçli olarak yapabilmektir.
Kimilerine göre astral seyahati isteyerek yapmak doğa kanunlarıyla bağdaşmazken, kimilerine göre bir ilim, bazılarına göre ise insana beyninin oynadığı küçük bir oyundur.


Emre KOZAN ® sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

Bir Cevap Yazın