Pandemiyle yaşamayı nispeten öğrendiğimiz ve “yeni normal” hayat rutinimize alışmaya çalıştığımız bir yılı geride bıraktık. Evrilen alışkanlıklarımızın bir kısmı kalıcı hale geldi, bir kısmı ise sürekli değişen ortama göre şekillenmeye devam ediyor. Yıl boyunca değişen tüketici trendlerini, pazarlama dünyasına yardımcı olacak stratejik içgörüleri sizlerle paylaştık. Bu yıl platformda en çok okunan 10 içeriği aşağıda bir araya getiriyoruz.

1- Türkiye’nin Z kuşağı, kültürü ve alışverişin geleceğini şekillendiriyor

Önümüzdeki on yıl, Z kuşağının olgunlaşıp pek çok sektörü etkilemesiyle şekillenecek. Google olarak dünya genelindeki Z kuşağı trendlerini Türkiye içgörüleriyle birlikte bu yazımızda ve indirebileceğiniz raporumuzda bir araya getirdik. Raporu buradan indirin.

2- Hızla değişen davranışlar: Arama trendleri, tüketici davranışlarına dair bize ne anlatıyor?

Pandemi, günlük alışkanlıklarımızı altüst etti ve yeni alışkanlıkların oluşmasına yol açtı. Peki, hangileri kalıcı olacak? Bu sorunun cevabını bulmak için Türkiye ve EMEA bölgesindeki Arama trendlerini inceledik. Bulduğumuz yanıtları öğrenmek için okumaya devam edin ve yepyeni içgörülerle dolu videomuzu izleyin.

3- Her pazarlamacının bilmesi gereken 5 perakende trendi

Pandeminin yarattığı köklü sosyal, ekonomik ve teknolojik değişimler nedeniyle perakende konusunda gelecek aylar için tahminde bulunmak neredeyse imkansız olarak görülebilir. Ancak geçen yıl gerçekleşen değişimlerin çoğu aslında yeni değildi. Türkiye de dahil olmak üzere EMEA bölgesindeki 23 pazarda perakende ile alakalı binlerce Arama trendini analiz ettik. Arama tahminlerini inceleyin ve perakende trendlerini keşfedin.

4- “Başarılı” bir reklamın üç ana unsuru: Vitrin, yapı, malzeme

Her gün binlerce reklama maruz kaldığımız bir dünyada, yaratıcılık belki de tutunabileceğimiz son orantısız avantaj. Yaratıcılığın bizlere sunduğu çarpıcı fırsatları doğru kullanabildiğimiz sürece, 2021 ikinci çeyreğinde Ads Leaderboard’a girmeyi başarmış reklamlar gibi doğru hikayeler inşa edilebiliyor. Bu yazıda bu çarpıcı inşaatın üç unsurundan bahsediyoruz: Vitrin, yapı ve malzeme. Başarı ipuçlarını keşfedin.

5- Inside Google Marketing: 3 adımda dijital pazarlamada uzmanlaşmak

Pazarlamacılar her zaman müşteri etkileşimini artırmanın ve yatırım getirisini en üst düzeye çıkarmanın yollarını arıyor. Google ekiplerinin kullandığı dijital reklamcılık uygulamalarını açıklayan üst düzey bir strateji rehberi hazırladık. Yürüttüğünüz kampanyalardan en iyi şekilde nasıl yararlanacağınızı öğrenmek için rehberimizi inceleyin.

6- Bir araştırmacıya sorduk: Mobilde müşteri kaybetmenin 3 nedeni nedir?

Tüketiciler, mobil cihazlarda her zamankinden daha fazla alışveriş yapıyor ancak yaşadıkları deneyim genellikle tatmin edici olmuyor. Müşterileri “Satın Al” düğmesini tıklamaya ikna etmek için sorunları nasıl tespit edip çözüme ulaştıracağınızı bir araştırmacıdan öğrenin.

7- Karmaşık satın alma yolculuğu çözülüyor: Türkiye’de tüketicilerin alışveriş alışkanlıkları

Satın alma yolculuğunun bu “karmaşık dünyasında” öne çıkmak kolay bir iş olmasa da, müşterilerini başarılı bir şekilde “Satın Al” düğmesine yönlendirmek isteyen markalar için bu dünyayı anlamlandırmak çok önemli. Türkiye’deki pazarlamacılara yardımcı olmak için Google ve davranış bilimi uzmanları, ülkedeki online tüketici yolculuklarını çözümlemek ve anlamak için yeni araştırmalar yaptı. Öğreniklerimizi sizlerle paylaşıyoruz. Araştırmayı inceleyin.

8- 3 adımda bir oyun uygulamasını hayata geçirmek

Birçok oyun fikri içerisinde onlarca test yapıp, sonunda bir sonraki hit oyununuzun ne olabileceğini buldunuz. Tüm metrikler lehinize görünüyor. Sıra geldi büyük lansmana. Detaylıca inceleyebileceğiniz rehberimizde sizlere bu lansmanı adım adım planlamanın ve sonrasındaki operasyonun detaylarından bahsediyoruz. Rehberi indirmeyi unutmayın.

9 – Türkiye’de etkin pazarlama: “Full” etki için “full funnel”

Pazarlamacıların pazarlama hunisinin her noktasında tüketicilerine temas etme ihtiyacı artarken, YouTube’daki artan video tüketimi, “full funnel” olarak adlandırdığımız bilinirlikten başlayarak, hatırlanabilirlik, göz önünde bulundurma ve satın alıma kadar uzanan tüm adımlarda pazarlamacıların aradığı çözüme hizmet ediyor. Bu yaklaşımı uygulayan markalardan başarılı örneklerle YouTube’da full funnel yaklaşımının temel adımlarını ve püf noktalarını paylaşıyoruz.

10- Türkiye’de alışveriş sezonuna hazırlık: Geçen yıldan ipuçları ve bu yıldan beklentilerimiz

Türkiye’deki her 5 tüketiciden 3’ü alışveriş için indirim günlerini bekliyor. Geçen yıldan öğrendiklerimizi ve bu yıldan beklentilerimizi paylaşıyoruz. Yılbaşı sezonu için ipuçlarını keşfedin.

Think with Google’a katkıda bulunan tüm yazarlarımıza ve okuyucularımıza teşekkür ederiz. 2022 yılında da en güncel Google veri, analiz ve içgörüleri sizlere sağlamaya devam edeceğiz. Yeni yılın getireceklerini hep birlikte keşfetmek dileğiyle!


Emre KOZAN ® sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

Bir Cevap Yazın