E-ticaret dünyasına girmek isteyen herkes için dropshipping (stoksuz e-ticaret) dikkate alınmaya değer bir strateji. Dropshipping, ticarete yeni atılan girişimcilerin pazara girişte karşılaştığı geleneksel engellerden bazılarını ortadan kaldırıyor. Yatırım minimum düzeyde oluyor, başlangıç giderleri azalıyor ve stoklarınızı toplu halde tedarik etmeniz veya üretmeniz gerekmiyor. Kendisine yer edinmiş online işletmelerde de dropshipping ürün tekliflerini güçlendirmeye yardımcı olabiliyor.

2021’in ilk yarısında, hesaplarında dropshipping işlemleri yapmaya başlayan Wix kullanıcılarında önceki yıla kıyasla %123 artış gördük.

Online mağazanızı bir tedarikçiye bağladıktan sonra hemen dropshipping işlemlerine başlayabilir ve sadece birkaç tıklamayla mağazanızın envanterine yeni ürünler ekleyebilirsiniz. Dropshipping, ürünlerin depolanması, ambalajlanması ve gönderilmesi işlemlerini ortadan kaldırarak satıcılar için sipariş karşılama süreçlerini basitleştiriyor. Dropshipping seçeneğini kullanan Wix mağazaları, diğer online satıcılara kıyasla ortalama %15 daha hızlı satış yapmaya başlıyor.

Dropshipping ile para kazanmak, iyi araştırma yapmanızı ve dropshipping ortamını çok iyi anlamanızı gerektiriyor. Bu makalede, günümüzde satabileceğiniz en iyi dropshipping ürünlerini inceleyecek ve dropshipping’i online mağazanıza başarıyla entegre etmek için bilmeniz gereken her şeyi ele alacağız. Yazımızı okuduktan sonra “internette neler satılabilir” sorusuna cevap bulacaksınız.

 • En çok satan dropshipping ürünleri neler?

 • Doğru dropshipping platformları nasıl bulunur

 • Satılabilecek en iyi dropshipping ürünleri nasıl seçilir

 • Dropshipping ürünleri nasıl fiyatlandırılır

 • Başarılı bir dropshipping işletmesi nasıl kurulur

Satış yapmaya hazır mısınız? Online mağazanızı hemen oluşturun.

En çok satan dropshipping ürünleri neler?

Pandemi, online satın alma alışkanlıklarında ciddi bir etki yarattı. 2020 yılında hem müşterilerin online alışverişe karşı tutumları, hem de online satın almaya açık olduğumuz ürün profilleri değişti.

Geçtiğimiz yıl, Wix E-Ticaret mağazalarında gerçekleşen satış işlemleri önceki yıla kıyasla %140 büyüme kaydetti ve online satışların değeri 5,4 milyar doları aştı.

Rahat giyim ürünlerine karşı artan talepten, yeni geliştirdiğimiz ev dekorasyonu merakına kadar, dropshipping araştırmalarınızı başlatmanıza yardımcı olacak en çok satan ürünleri ve kategorileri sizin için sıraladık:

Giyim ve aksesuar

01. Slogan baskılı tişörtler

Tişörtler, gardrobumuzun gündelik vazgeçilmezlerinden ve dropshipping yapanlar için de çok avantajı bir ürün seçeneği. Ayrıca mevcut işletmeler için de harika bir gelir artırma fırsatı. Örneğin, sağlık ve kişisel bakım ürünleri satan bir mağaza, üzerinde “Avokadoya bayılırım” yazan organik pamuk tişörtler ile dropshipping yapabilir. Satıcılar çok çeşitli tişört alternatifleri bulabilecekleri dropshipping platformlarına göz atabilir veya print on demand (talep üzerine baskı) seçeneğini kullanarak kendi özgün tasarımlarını oluşturabilirler. 2021’in ilk yarısında, Printful ve Printify adlı print on demand firmalarıyla entegre olan Wix kullanıcıları arasında en çok satan öge Kısa Kollu Üniseks Tişört oldu.

02. Rahat spor giyim ürünleri

Atletten spor sütyenlerine ve taytlara kadar uzanan rahat spor giyim ürünleri, birkaç yıldır yoğun ilgi görüyor. Spor yapmaktan ziyade rahat giyim ürünleri almak ve keyifle dinlenmek isteyen kullanıcılar bile bu ürünleri tercih edebiliyor. Bu kategoride öne çıkan ürünlerden biri tabii ki son derece popüler olan ve TikTok uygulamasında da ünlenen kalça toparlayıcı özellikli tayt.

03. Şapkalar

Beyzbol şapkaları, bereler, hasır plaj şapkaları, balıkçı şapkaları… Liste uzayıp gidiyor. Herhangi bir giyim ürünü satışı yapacağınız zaman, mevsimi ve hedef pazarınızı dikkate almak uygun olur. Soğuk bir iklimde yaşıyor ve yerel pazara odaklanmak istiyorsanız müşterilerinizin ihtiyaçlarını karşılayacak pratik seçeneklere yönelin. Yıl boyu güneşli olan bir yerde yaşıyorsanız geniş kenarlıklı koruyucu şapkaların çok satması daha olası.

Dropshipping’in en harika tarafı, satıcıların envanterlerini kolay ve hızlı bir şekilde güncelleyebilmelerine imkan tanıması. Böylece, mevsime göre farklı teklifler sunmak isterseniz veya bazı ürünlerin ilgi görmediğini fark ederseniz bunları kolayca değiştirebilirsiniz. Printful ve Printify ile bağlantılı Wix kullanıcıları için 2021’in ilk yarısında kasket şapka en çok satan 6. üründü ve geniş kenarlı kasket şapkalar ve beyzbol şapkaları da yakın takipteydi.

Sağlık ve kişisel bakım

04. Hijyen ürünleri

Pandemi nedeniyle sağlık ve hijyen konusuna daha yoğun odaklandığımız için temizlik, güvenlik ve sağlık ürünleri de hiç olmadığı kadar popülerlik kazandı. Bu kategoride öne çıkan birkaç ürün bulunuyor. El dezenfektanları, N-95 yüz maskeleri ve rengarenk ve zevkli maske seçenekleri bunlardan bazıları. 2021 yılı ocak-mayıs ayları arasında, Modalyst bağlantısı olan Wix kullanıcıları arasında yüz maskeleri halen en çok satan 10 ürün arasında yer alıyordu. Popülerliği artan yenilikçi ürünlerden biri de, anahtarlığınızda taşıyarak kapıları ve dolapları açmak için kullanabileceğiniz, kapı kollarına doğrudan dokunma ihtiyacını ortadan kaldıran “temassız kapı açma” ürünü.

05. Su şişeleri

Kardashian’ların etkisinden mi yoksa pandemi sırasında kişisel sağlığa karşı artan ilgiden midir bilinmez ancak şaşırtıcı bir ürün rağbet görmeye başladı: Zaman ve hacim işaretleri bulunan su şişeleri. Sosyal medyada ünlülerin ve influencer’ların olmazsa olmaz aksesuarı haline gelen bu ürünler, göz ardı edilemez bir trend başlattı. Su şişelerinin üzerinde yer alan zaman işaretleri sayesinde, gün içindeki su tüketimini takip etmek daha kolay hale geliyor ve böylece insanlar daha fazla su içmeye teşvik edilebiliyor. Ürünün bazı versiyonları Amazon’da 16 binden fazla yorum alarak en popüler ürünler arasına girdi.

06. Yoga ürünleri

Egzersizleri daha keyifli hale getiren uygun fiyatlı ürünlerle, şimdilerde patlama yaşanan “ev ortamında fitness” pazarını hedefleyebilirsiniz. Elleri görelim, 2020 yılında kimler yogaya başladı? Dropshipping işletmeleri, yoga heveslileri için yoga matlarından lastik ve blok gibi aksesuarlara, mat taşıyıcılarına ve taytlara kadar uzanan muhteşem ürünler sunuyor. Genellikle parlak renklerde ve dikkat çekici olan bu ürünler, spor ve kişisel bakım mağazaları için harika tercihler.

Ev ve bahçe

Haziran 2020’de ev ve bahçe kategorisindeki satışlar Fransa, ABD ve Meksika’da önceki yıla göre sırasıyla %239, %296 ve %284 artış gösterdi.

07. Dekoratif duvar objeleri

Pandemi süresince birçoğumuz evde daha çok vakit geçirmeye başladık ve çevremize çeki düzen verme isteğimiz doğdu. Hafta sonları yapacak bir şey bulamayanlar için ev dekorasyonu popüler bir hobi haline geldi. Bunun sonucunda da duvar objeleri gibi dekorasyon ögelerinin satışları da bir anda arttı. Sloganlı baskılardan ahşap ve metal tabelalara kadar, bu kategorideki ürünler halen büyük ilgi görüyor.

08. Saksılar

Sukulentler gibi bakımı kolay ve bakımsız bırakması zor olan bitkiler de oldukça revaçta. Hem şirin görünüme sahipler, hem de evinizin hava kalitesini iyileştirmeye yardımcı oluyorlar. Seramik saksılardan el örgüsü saksılıklara kadar uzanan çeşitli ürünlerle, ev dekorasyonu meraklılarının yaşadıkları ortamı yeşillendirmelerine yardımcı olabilirsiniz.

09. Ofis aksesuarları

Evden çalışmak yeni normalin bir parçası haline gelince, birçok kişinin evinde misafir odaları veya mutfaklar ofis olarak kullanılmaya başladı. Doğal olarak, insanlar çalışma ortamlarını daha fonksiyonel ve konforlu hale getirmeye yardımcı olacak ögelere yatırım yapmaya devam ediyor. Bu nedenle; ofis sandalyeleri, masalar, ergonomik duruş destekleri, laptop standları ve kırtasiye malzemeleri halen revaçta.

Çocuklar ve bebekler

10. Temel bebek ürünleri

Temel ihtiyaç malzemeleri satmak istiyorsanız ıslak mendil ve bebek bezi gibi ögeleri göz ardı etmek olmaz. Anne-babalar her yıl bu ürünlerden yüzlerce adet tüketiyor. Öne çıkmak ve satışlarınızı artırmak için bu pazarda belirli bir niş alana hitap etmek de bir seçenek. Organik ve geri dönüştürülebilir bebek bezleri veya yeniden kullanılabilen kumaş bezler satmayı düşünebilirsiniz. Çevre dostu bu ürünlerin popülerliği her geçen yıl daha da artıyor. Modalyst ile yeniden kullanılabilen bebek bezi parçaları satan bir marka, 1300’ün üzerinde yoruma ve 4,7 puana sahip. Ürün yorumlarını dikkate alarak karar verebilir veya numuneler satın alarak inceleyebilirsiniz.

11. Çocuk giyim ve aksesuar ürünleri

Çocuklar ve bebekler hakkında kesin olan gerçeklerden biri, bu küçük insanların çok fazla giysiye ihtiyaç duyduğu. Dropshipping tedarikçileri, tulumlardan önlüklere kadar birçok ürün arasından seçim yapma imkanı sunuyor. Özel baskılı ögeler sunup Printful ve Printify gibi dropshipping firmaları aracılığıyla bunları talebe göre satarak online mağazanıza benzersiz bir öğe ekleyebilirsiniz.

12. Bebek slingleri ve çantaları

Aileler bir konuda hemfikir: Bebek aksesuarı giyecekseniz bunun modaya uygun olması gerekiyor. Anneler ve babalar, bebeklerini taşırken ellerini boşa çıkarabilmek için slingler ve kangurular giyiyor. Bunlara benzer şekilde, bez ve ıslak mendillerle dolu olan bebek çantasının da hem işlevsel olması hem de kolayca giyilebilmesi gerekiyor. Parlak renkler, eğlenceli desenler veya şık nötr tonlar arasından seçim yapabilirsiniz.

13. Bebek oyuncakları

Dikkate alabileceğiniz bir diğer çocuk ürünleri serisi, eğitici oyuncaklar ve cihazlar. Anne-babalar ve çocuklar için alışveriş yapan diğer kişiler, satın almaya teşvik eden bu özellikten hoşlanıyor. Arasından seçim yapılabilecek basit veya yüksek teknolojili birçok ürün mevcut. Ayrıca çocuklara yönelik “stres oyuncağı” veya “pop it” gibi oyuncak trendleri pazarda fırtınalar estirebildiği için bu trendleri takip etmek de faydalı.

Günlük temel ihtiyaçlar, giysiler, taşıyıcılar ve oyuncaklar arasında bu ürünler de kâr elde edebileceğiniz çok verimli bir pazara sahip.

Hediyelik ürünler

Kasım 2020’de, ABD’deki Wix kullanıcıları, Efsane Cuma ve Siber Pazartesi satışları öncesinde hediyelik ürün kategorisinde önceki yıla kıyasla %304 büyüme gördü.

14. Çerçeveler

Çerçeveler doğum günleri, yıl dönümleri veya özel günler için harika bir hediye seçeneği. Online mağazanızın hediyelik ürün pazarını hedeflemesini istiyorsanız klasik modellerden dekoratif seçeneklere kadar uzanan birçok güzel çerçeve modeli sunabilir ve kullanıcıları bu pratik alışveriş seçeneğine ikna edebilirsiniz. Belki sepete kendileri için de bir çerçeve eklerler, kim bilir?

15. Düğün aksesuarları

Düğün pazarı her daim verimli bir pazar. Bugünlerde, Instagram gibi görsel odaklı sosyal medya uygulamaları, bir hikaye anlatan eğlenceli düğün aksesuarları için yepyeni bir pazar fırsatı sunuyor. “Müstakbel gelin” yazılı bornozlar, terlikler ve hatta mayolar gibi giyilebilir hediyelerden, hatıra ürünleri ve konuk defterlerine kadar uzanan ürün seçeneklerinin ucu bucağı yok gibi görünüyor.

16. Kişiselleştirilmiş fincanlar

Eğlenceli fincanlar ve termos bardaklar da kullanışlı hediye seçeneklerinden. Özellikle de daima yanında sıcak içeceğiyle gezmeyi seven dostlarınız, akrabalarınız veya iş arkadaşlarınız için. Eğlenceli, slogan baskılı binlerce fincan arasından seçim yapabilir veya kendi sloganlarınızı hayata geçirmek için print on demand hizmetinden faydalanabilirsiniz. Mağazanızın hedef kitlesi hakkında düşünün: Gamer’lar, kod yazanlar, spor meraklıları… Fincanınızı kitlenize göre özelleştirin. İnsanlar, kişiliklerini yansıtan fincanlar kullanmayı sever.

Hayvan bakımı ürünleri

2020’de insanlar evde evcil hayvanlarıyla daha fazla vakit geçirmeye başladı. Hayvan bakımı ürünleri kategorisi de Wix satıcıları için sürekli olarak büyümeye devam ediyor. 2020 yılsonu raporumuza göre, Nisan 2020’de bu kategori ABD’de önceki yıla kıyasla %202 büyüme gösterdi.

17. Temel evcil hayvan ürünleri

Günümüzde evcil hayvanlar da ailenin üyelerinden. Bu nedenle hayvan bakımı pazarı, dropshipping için çok uygun olan harika ürünlerin yer aldığı son derece popüler ve sürekli büyüyen bir pazar. Hayvan bakım ürünleri çoğunlukla dayanıklı olduklarından uzun süren nakliye süreçlerini de kaldırabilecek mükemmel dropshipping adayları. Mağazanızı evcil hayvan sahiplerinin her tür ihtiyacını karşılayabilecek şekilde konumlandırmaya ne dersiniz? Dropshipping tedarikçileri tasmadan yakalığa, su şişelerinden mama kaplarına ve tuvaletlere kadar birçok ürün ve çok daha fazlasını sunuyor. Her bir dropshipping firmasının sunduğu teklifleri inceleyin ve alışveriş yapanların gündelik evcil hayvan ihtiyaçlarını karşılamak için satın alabilecekleri ögelerden oluşan bir seçki sunun.

18. Evcil hayvan yatakları

Tüylü dostları için en iyi şartları sağlamak isteyen evcil hayvan sahipleri, evcil hayvan bakım ürünlerinin popülaritesinde ciddi bir artışa neden oldu. En popüler ögelerden biri ise evcil hayvan yatakları. Biz insanlar konforlu yataklarda yatıyorken neden evcil hayvanlarımızdan bu konforu esirgeyelim ki? Kullanışlı seçeneklerden gösterişli modellere kadar (“prenses köpek yatağı” araması yapın) uzanan yataklara göz atıp büyülenmeye hazır olun ve ister geniş bir pazara, ister çok daha dar bir niş alana hitap eden ürünler seçin.

19. Evcil hayvan oyuncakları

Evcil hayvan sahipleri olarak dostlarımızın mutlu ve neşeli olmasını, bazen de yeni satın aldığımız spor ayakkabıları çiğnemekten uzak durmasını isteriz. Binlerce tüylü ayıcık, ses çıkaran çiğneme çubukları ve interaktif oyuncak arasından seçim yapabilirsiniz. Her evcil hayvan türüne hitap eden bir ürün mutlaka mevcut. Evcil hayvan oyuncakları, kullanıcıların sepete kolayca ekleyebilecekleri basit bir seçenek olarak her türlü envanter için harika bir tamamlayıcı. Hedef kitlenize bağlı olarak, farklı fiyat aralıklarında farklı ürünler sunabilirsiniz.

Doğru dropshipping platformu nasıl bulunur

Artık internette en çok satılan ürünlerin neler olduğunu bildiğinize göre, online mağazanızı bir dropshipping platformuna bağlamanız gerek. Böylece ürün tekliflerine göz atabilir ve işletmeniz için doğru ürünleri seçebilirsiniz.

E-ticaret satıcılarının %84’ünün dropshipping işine başlama konusunda karşılaştığı en ciddi engelin, online mağazalarına bir dropshipping tedarikçisi bulmak olduğunu biliyor muydunuz? Online mağazanızı yeni açıyor olmanız veya kataloğuna ürünler eklemek isteyen köklü bir işletme olmanız fark etmez. Güvenilir bir tedarikçi bulmak, dropshipping işindeki başarınız için çok önemli. Tedarikçi bulma süreci zorlu olabilir ve yanlış bir tercihte bulunmak da işletmenizi gereksiz bir riskle karşı karşıya bırakabilir.

Neyse ki Wix ve daha birçok e-ticaret sitesi kurma platformu, saygın dropshipping tedarikçileriyle birlikte çalışıyor.

En büyük ve en başarılı dropshipping firmalarından bazıları:

 • Modalyst

 • Sprocket

 • Syncee

 • Importify

 • Doba

 • 365Dropship

 • Printful

 • Printify

 • Salehoo

Modalyst gibi dropshipping platformları ve Printful ile Printify gibi print-on-demand firmaları, online mağazanızla tamamen entegre olur. Böylece tüm ürünlerinizi ve satışları Wix kontrol panelinizden sorunsuzca yönetebilirsiniz.

Bu dropshipping platformları, tedarikçiler denetlendiği ve platform kurallarına uymak zorunda olduğu için satıcılara ekstra bir güvenlik katmanı sunar. Böylece ürünleri müşterilerinize gönderme konusunda mümkün olduğunca az sorun yaşarsınız. Bu dropshipping tedarikçilerinin avantajları ve dezavantajları hakkında daha fazla bilgi edinin.

 • Printful ile Print On Demand Ayarları

Satılabilecek en iyi dropshipping ürünleri nasıl seçilir

Dropshipping ile satabileceğiniz çeşitli ürünlere ve entegrasyon kurabileceğiniz platformlara dair fikir sahibi oldunuz. Artık hangi ürünleri satacağınıza karar verme zamanı. Milyonlarca ürün ve Wix E-Ticaret gibi “hepsi bir arada” platformlara kolayca entegre olan çeşitli dropshipping platformları varken, dropshipping satıcılarının karşı karşıya kaldığı en büyük zorluklardan biri bu kararı vermek.

Acele etmeyin. İşletmenize uzun vadede başarıya ulaşma şansı tanımak istiyorsanız doğru ürün teklifini seçmek çok önemli.

105 – Wix satıcıları tarafından satılan dropshipping ürünlerinin ortalama sayısı

Araştırmanızı yapın

Birçok insanın kişisel ilgi alanları, işletme fikirlerine ilham verir. Sizin sevdiğiniz bir şeyi başkalarının da seveceğini düşünmek makul olabilir. Ancak tek başına sezgilere veya kişisel tutkulara bel bağlamak da doğru olmaz. Başarınızı garantilemek için ürünlerle ilgili tüm kararlarınızı pazar araştırmalarına ve verilere dayandırmanız gerekir.

Ürün fikrinizin popüler olup olmayacağını belirlemek için:

Rakiplerinizle ilgili araştırma yapın. Rakiplerinizin web sitelerine ve sundukları tekliflere göz atın. Attıkları doğru adımları ve hangi noktalarda kendilerini geliştirebileceklerini sorgulayın. Sizin ürün teklifinizin rakiplerinizinkilerden daha iyi olması için ne yapmanız gerekir?

Görüşmeler düzenleyin. İdeal hedef kitlenizi tespit edin ve sosyal medyada onlarla bağlantı kurun. Reddit gibi online forumları tarayarak hedef kitlenizin fikirlerine dair bilgiler edinin. Zorluk yaşadıkları noktalarda nasıl çözüm sunabileceğinize bakın. Bu sorunların üstesinden gelebilmek için ne tür ürünleri dropshipping ile satabileceğinizi kendinize sorun.

Trendleri öğrenin. Sektörde dedikleri gibi, “pazarın nabzını tutmanız” gerekir. Dropshipping, ögeleri mağazanıza hızlı ve kolay bir şekilde eklemenize imkan tanıyor. Böylece geleneksel perakende ortamlarına kıyasla trendlere daha kolay uyum sağlayabiliyor. Dropshipping işinde başarılı olmak için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri, popüler trend ögeler bulmak.

Yüz maskeleri, geçtiğimiz yıl ortaya çıkan yeni trendlere harika bir örnek. Pandemiden önce bu ürünler dünya çapında popüler değildi ancak şu anki yeni gerçekliğimizde, mağazanıza eklemeyi düşünebileceğiniz kârlı trend ögeler olabilirler.

Özellikle de TikTok gibi sosyal medya platformlarının yükselişiyle birçok trend gelip geçiyor ve dikkate alabileceğiniz çok fazla seçenek var. En son trendleri öğrenmek için araştırma yapabileceğiniz bazı yerler:

 • Sosyal medya kullanın: Instagram ve TikTok, hedef pazarınızda nelerin popüler olduğunu iyi anlamanıza yardımcı olabilecek çok değerli kaynaklar olabilir. Instagram’da Reels bölümünde gezinerek; moda, giyim ve makyaj trendlerini henüz ortaya çıkarken yakalayabilirsiniz. Trend ürünler satarak, belirli bir kitlenin gerçek ihtiyaçlarının farkında olabilir ve başarı yakalayabilirsiniz.

 • Amazon çok satanlar sayfası: Amazon, ABD’nin önde gelen e-ticaret pazarı. Çok satanlar sayfasında gezinmek, nelerin popüler olduğunu görmenin harika bir yolu. Saat başı güncellenen sayfa, milyonlarca kullanıcıdan toplanan güvenilir bilgiler sunuyor.

 • Google Trends: Belirli bir ürünü kaç kişinin arattığını ve satın aldığını görmek için harika bir kaynak. Ayrıca sosyal medyadan, dropshipping platformlarından veya Amazon’dan aldığınız ürün fikirlerini teyit etmenin de mükemmel bir yolu. Trend verilerini ülkeye göre sıralayabilir ve böylece ögelerinizi nerede satmanız ve pazarlama çalışmalarınızı nereye odaklamanız gerektiğini bilebilirsiniz.

Hangi dropshipping platformuna bağlanırsanız bağlanın, size trend olan ürünlerle ilgili çok fazla bilgi sunacak. Bir trende uyabilir veya tam ters istikamete giderek niş bir ürünü dropshipping ile satabilirsiniz. Size kalmış.

Niş bir alana odaklanın

Niş ürünler genellikle daha küçük ama daha kararlı veya hevesli bir müşteri kitlesinin ilgisini çeker. Teklifinizi çok spesifik bir hedef pazara odakladığınızda daha az rekabetle karşılaşırsınız ve niş kitlenize kendinizi tanıtmak için güçlü pazarlama stratejileriniz olduğunda öne çıkma olasılığınız artar.

Cruising Aviation mağazası, bez çantalardan telefon kılıflarına kadar, havacılık temasına sahip 300’ün üzerinde ürün satarak havacılık tutkunlarından oluşan niş bir kitleyi hedefliyor. Öğrenci bir pilot tarafından tasarlanan ürünlerin hedef aldığı kitle “pilotlar, uçak meraklıları ve havacılığa tutkun herkes”. Dünyanın her yerine gönderim yapıyor ve müşterilere güncel sipariş karşılama sürelerini bildiren özel bir sayfa sunuyorlar.

Dropshipping, stokların deponuza ulaşmasını beklemeniz gerekmediği için hızlı değişimlere uyum sağlayabiliyor. Mağazanızdaki ürünleri hızlı ve kolay bir şekilde ekleyip çıkarabilirsiniz.

Müşterilerin web sitenizde nasıl gezindiğine dair anlık geri bildirimler alabilmek için analizleri kullanın. İstatistiklere göz atarak en çok ve en az tıklama alan ürün sayfalarını görebilirsiniz. Bu bilgileri kullanarak envanterinizi şekillendirin. Hedef kitlenize hitap eden ürünler ekleyin ve tıklama oluşturmayan ürünleri kaldırın.

Kârlılığı dikkate alın

E-ticarette fiyat noktalarınızın ve kâr marjlarınızın uzun vadeli başarınızı nasıl etkileyeceğini dikkate almak daima önemli. İlginizi çeken bir öge bulduktan sonra, fiyatlandırma stratejinizi değerlendirmeniz gerek. Dropshipping dünyası, düşük maliyetli beyaz etiketli ürünleri büyük hacimlerde satan pazar yerleri için elverişli. Genellikle bu ögeleri yüksek hacimlerde satabilirsiniz ancak kâr marjı oldukça az olur. Öte yandan, daha yüksek fiyatlı ürünler için de tam tersi geçerli olur.

Ucuz veya pahalı ürünler satma konusunda tercih edilen bariz bir seçenek yok. Kararınız, hedef kitlenizin demografik özelliklerine bağlı olacak. Ancak, satmayı seçtiğiniz ürün, pazarlama ve müşteri hizmetleri faaliyetlerinizi ciddi ölçüde etkileyecek.

Daha premium ürünler, genellikle daha yüksek masraf gerektiriyor. Evde egzersiz aletleri gibi, müşterinin daha detaylı düşünmesini gerektiren yüksek maliyetli ürünler satıyorsanız daha yoğun müşteri desteği sunmanız, premium markalama ve ambalajlama faaliyetleri yürütmeniz ve muhtemelen ürününüzü pazarlamak için daha fazla zaman ayırmanız gerekecek.

Bu nedenle, yalnızca tedarikçi maliyetlerini değil ürünle ilgili diğer maliyetleri de hesaplamak çok önemli. Yüzlerce ucuz ürün satmaktansa daha pahalı ürünleri az sayıda satmanın daha değerli olduğunu görebilirsiniz. Her iki durumda da, bunu başlangıçtan düşünmek en iyisi. Böylece online işletmeniz için planlama yapabilir ve gerçekçi finansal tahminlerde bulunabilirsiniz.

Sadık müşterileri çekmeye çalışın

İşletmenize yeni müşteriler çekmenin, mevcut müşterileri korumaktan beş kat daha maliyetli olabileceğini biliyor muydunuz? Sadık müşteriler kazanmanın en kolay yollarından biri, insanların düzenli olarak satın aldıkları ürünler sunmak. Böylece alışveriş eylemi, ikna edilmekten ziyade sezgisel bir hal alabilir. Hijyen, kırtasiye veya kozmetik ürünleri gibi gündelik ihtiyaçlar bu tür ürünlerin harika örnekleri.

Ayrıca tıraş bıçağı, bebek bezi ve evcil hayvan maması gibi tüketim ürünlerinin otomatik satın alınmasını sağlayan ürün abonelikleri veya yenileme abonelikleri satarak pratik bir şekilde alışveriş yapmak isteyen müşterileri hedefleyebilirsiniz. Yenileme abonelikleri, müşterilerinizin hayatını kolaylaştırırken sabit bir gelir elde etmenin mükemmel bir yolu. Yaratıcılığınızı konuşturun, araştırma yapın ve sadık müşterileri çeken bir satış stratejisi benimseyin.

Tahmini gönderim bilgilerine sahip olun

Dropshipping firmaları dünyanın dört bir yanında tedarikçilere sahip. Online mağazanızın ürün tekliflerini şekillendirirken bu, dikkate almanız gereken önemli bir konu. Birçok dropshipping firması, ürün aramanızı bölgeye göre filtreleme imkanı tanıyor. Bu da, gönderim sürelerini veya karbon ayak izini azaltmak isteyen işletmeler için faydalı olabiliyor. Ülke çapında veya dünya çapında gönderim yapıyor olmanız fark etmez. Siparişlerin zamanında ve güvenli bir şekilde ulaşmasını sağlamak için doğru ürünleri, ambalajları ve lojistik iş ortaklarını seçmeniz şart. Satıcıların, teslimat zamanı tahminleri veya beklenen gecikmeler konusunda müşterilerini bilgilendirmek için SSS veya e-posta ile pazarlamayı kullanarak mümkün olduğunca açık iletişim sergilemesi gerek.

Pandemi sırasında spor salonları kapanmaya başladığında, BWSS Fit (Big Workout Small Space) firması evde egzersizin herkes için basit ve uygun maliyetli olmasını sağlamayı misyon edindi. BWSS, yüksek kaliteli ayarlanabilir ağırlıklardan egzersiz banklarına kadar bir fitness tutkununun isteyebileceği her türlü ürünü satıyor ve ürünlerini dünyanın dört bir yanındaki fabrikalardan tedarik ediyor. “Doğrudan müşteriye” modeli, önceden satın alma ve envanter depolama masrafları olmaksızın yüksek kaliteli ürünleri daha uygun fiyatlarla satabilmeleri anlamına geliyordu. İş modeli ve tahmini teslimat süreleri konusunda açık ve şeffaf davranmaları, müşterilere rahatlık sundu. Gönderim süreleri uzun olsa da ödedikleri paranın karşılığını mükemmel bir şekilde alıyorlardı. Bu dürüst strateji meyvesini verdi ve şirket başarılarını sürdürüyor.

Ambalajlama

Online bir işletme olduğunuzda, müşterilerin işletmenizle ilk fiziksel etkileşimi, paketi teslim alışlarında olur. İlk izlenim çok önemli. Müşterilerin, yaptıkları alışveriş nedeniyle derhal mutlu olmalarını istersiniz.

Ambalajlarınızı zenginleştirmek, dropshipping işletmeniz için harika bir araç olabilir. Ambalajlama doğru şekilde yapıldığında, müşterilerin henüz paketi açıp içine bakmadan yaptıkları alışveriş nedeniyle derhal mutlu olmalarını sağlayabilir.

Müşteri geri bildirimlerini kullanın

Müşteri memnuniyeti, ölçeği ne olursa olsun tüm işletmeler için önemli. Fakat yeni işletmeler ve daha pahalı ürünler satan işletmeler için biraz daha önemli olabilir; zira nasıl bir itibar oluşturacağınızı ciddi ölçüde etkiliyor.

İdeal olan, her satıcının satmaya niyetlendiği bir ürünü sipariş verip müşteri yolculuğunu baştan sona deneyimleyerek dropshipping sürecini test etmesi. Kendinize sorun: İlk izlenimleriniz nelerdi? Ürün yüksek kaliteli mi? Teslimat süresi makul müydü?

Ürününüzden memnunsanız ve pozitif yorumlar alacağınıza güveniyorsanız otomatik e-postalar ayarlayarak müşterilerinizden geri bildirim isteyebilir veya müşteri yorumlarını toplayıp online mağazanızda sergileyen inceleme uygulamalarına bağlanabilirsiniz. Yalnızca influencer’lar ve yorumculardan değil gündelik müşterilerden gelen olumlu yorumlar, büyümeye hazır bir işletme kurarken çok önemli fayda sağlayabilir.

Dropshipping fiyatlandırma stratejinizi belirleme

Dropshipping, ürünleri internette satmanın çok basit ve uygun maliyetli bir yolu olabilir. Başarılı bir mağaza işletmek istiyorsanız ürünlerinizi dropshipping için nasıl fiyatlandıracağınızı bilmeniz ve farklı fiyatlandırma yöntemlerinin satışlarınızı, gelirinizi ve en nihayetinde kârınızı nasıl etkileyeceğine dair net bir anlayışa sahip olmanız gerek.

Bir ürünün fiyatını belirlemeden önce, toptan satış fiyatından gönderim maliyetlerine ve vergilere kadar ürünle ilişkili tüm maliyetleri dikkate almanız gerekir. Bir ürüne çok düşük fiyat biçerseniz kendi maliyetlerinizi karşıladıktan sonra pek bir kâr elde edemezsiniz ve kârınızı artırmak için daha fazla satış yapmanız gerekir. Fiyatı çok yüksek tutarsanız müşterileri kaçırma riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Başarının anahtarı, doğru dengeyi bulmak.

Mağazanızın potansiyelini en üst düzeye çıkarmak için şu adımları izleyin:

 • Derinlikli market araştırması ve rekabet araştırması yürütün. Rakiplerinizi bulun ve onların müşterilerinin ödemeye istekli oldukları tutarları görün. Sattığınız ürünün pazardaki ortalama fiyatı ne? Müşteri kazanmak için rakiplerinizden daha düşük fiyat vermeye karar verebilirsiniz ancak bu strateji yalnızca kâr edebiliyorsanız işe yarar.

 • Her ürün için bir taban satış fiyatı belirleyin. Ürününüzle ilişkili tüm masrafları hesaplayın. Bu bilgiye sahip olduktan sonra, fiyatı ne kadar düşük veya yüksek tutabileceğinizi daha iyi anlarsınız.

 • Kısa vadeli işletme hedefinizi düşünün. Hedefiniz geliri mi, kâr marjını mı yoksa pazar payını mı artırmak? Pazarda pay kazanmak için daha düşük fiyatlandırma yapmak sizi memnun edebilir.

 • Hedeflerinize uygun fiyatlandırma stratejileri seçin. Hedefiniz premium bir marka olarak görülmekse yüksek fiyatlar belirleyin. Rakiplerinize kıyasla uygun fiyatlı bir alternatif olarak görülmek istiyorsanız fiyatları düşük tutun ama daha fazla satış yapabilmek için bunu sağlam bir pazarlama stratejisiyle destekleyin.

 • Satış kârı belirleyin. Satış kârı, ürünün perakende fiyatı eksi toptan fiyatıdır. Kâr elde etmek ve sabit satışlar elde etmek arasında bir denge sağlaması gerekir.

 • Farklı stratejilerle ve satış kârlarıyla denemeler yapın. Nelerin iyi işlediğini, nelerin işlemediğini görmek için analizleri kullanın. Hangi fiyat noktasının müşterileriniz için cazip olduğunu fark edebileceğiniz bir düzen arayın.

 • Dropshipping ürünleri için fiyatlandırmayı otomatikleştiren fiyatlandırma kuralları belirleyin. Online mağazanızı Modalyst gibi bir dropshipping platformuyla entegre ettiğinizde, önceden belirlenmiş satış kârlarına sahip fiyatlandırma kuralları otomatik olarak belirlenir. Burada, fiyatlandırma kurallarını işletmenizin ihtiyaçlarına uyacak şekilde kolayca düzenleyebilirsiniz.

Başarılı bir dropshipping işletmesi nasıl kurulur

Bu ipuçları size dropshipping faaliyetlerine başlama konusunda yol göstermek için hazırlanmış olsa da, herhangi bir dropshipping işletmesinin başarısı, satıcı olarak sizin kararlılığınıza bağlı. İşletmenizin başarılı olup olmayacağını bilmenin tek yolu ise bir yerden başlamak.

Araştırmanızı yapın ve ürün trendlerinden fiyatlandırma taktiklerine kadar dropshipping zincirini tüm boyutlarıyla öğrenin. Tedarikçilerle ve ürün teklifleriyle denemeler yaparak nelerin sizin için doğru olduğunu görün.

Ürünlerinizi seçtikten sonra, ürün tedarik çalışmalarınızı destekleyecek güçlü bir pazarlama stratejisi oluşturun.

Online mağazanızı kurun. Wix E-Ticaret gibi kapsamlı bir platform kullanın, tasarımcıların hazırladığı şablonları kişiselleştirerek ürünlerinizi sergileyin ve Wix App Market aracılığıyla dropshipping tedarikçileriyle entegrasyon kurun.

İşletmenizi pazara sunun. E-ticaret platformunuzun entegre pazarlama araçlarını veya üçüncü taraf uygulamalarını kullanarak müşterilerle iletişim kurun. E-posta ile pazarlamayı kullanarak müşterilerinizi yeni ürünler ve indirimler hakkında bilgilendirin. Sitenizin internetteki görünürlüğünü artırmak için SEO çalışmaları yürütün ve site trafiğinizi artırmak için dijital reklam yatırımları yapmayı düşünün.

Sosyal medyayı kullanın. Ürününüzün hedef kitlesiyle, kullandıkları sosyal medya kanalında iletişim kurun. Ürünlerinizi sergileyin ve markanız için güçlü bir varlık oluşturun. Markanız için bir hashtag oluşturun ve müşterilerden bunu kullanmalarını isteyin. Müşterileriniz, ürünleriniz için en iyi fotoğrafçılar ve video sanatçıları arasında yer alabilir ve ürünlerinizin savunucusu olabilir. Ürünleriniz için doğru kitleyi hedeflemek üzere akıllı makine öğrenimi algoritmaları kullanan Facebook Ads by Wix gibi yollarla sosyal medya reklamlarına yatırım yapmayı düşünün.

Influencer’larla iletişim kurun. Pazarlama bütçenizi dikkate alarak, influencer’larla pazarlamaya yatırım yapmanın mantıklı olup olmadığını düşünün. Yeni işletmeler genellikle çok ünlü influencer’lara ayıracak kadar bütçeye sahip olmadığından nano influencer’ları ve ücretlerini araştırmanızı öneririz. Bütçeniz yoksa bile eşantiyon ürün göndermeyi deneyin. Belki ürününüzü çok beğenir ve ücretsiz tanıtmak isterler.

Dropshipping, e-ticaret pazarına girmek isteyenler ve online tekliflerini genişletmeye çalışan girişimciler için harika bir seçenek. Faaliyete başlamanın kolay olması, beraberinde çok fazla rekabet getiriyor. Öne çıkmak ve başarılı olmak için ürünlerinizi ve tedarikçilerinizi çok dikkatli seçmeniz ve pazarlama çalışmalarına odaklanmanız gerekli. Dropshipping ortamını tanımak, doğru kararlar vermenize ve işletmeniz için en iyi dropshipping ürünlerini seçmenize yardımcı olacak.

Dropshipping ile satış yapmaya hazır mısınız? Online mağazanıza hemen bir dropshipping hizmeti bağlayın.

Silvya Benzeray

Wix Blog


Emre KOZAN ® sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

Bir Cevap Yazın