Bir blog açtığınızda en sevdiğiniz konuları derinlemesine inceleme, uzmanlığınızı vurgulama ve çalışmalarınızla ilgilenen okuyuculardan oluşan bir topluluk oluşturma imkanına sahip olursunuz. Blogunuzu sıfırdan da açsanız, blog yazılarını işletme stratejinizin bir parçası haline de getirseniz; internette içerik yayınlamak, bilgilerinizi ve fikirlerinizi dünyayla paylaşmanın etkili bir yolu.

Tabii ki başarılı bir blog yazmak biraz pratik yapmayı gerektiriyor. Blog yazma üzerine bu A’dan Z’ye rehberde; doğru blog konularını bulmak, yazınız için uygun biçimi belirlemek, ilgi çeken ve etkileşim yaratan stratejik görseller seçmek gibi konularla, “nasıl blog yazılır” sorusuna cevap bulabileceksiniz. Yazıyı okumayı tamamladığınızda, fikirlerinizi etkili bir şekilde aktarabilen ve internetteki diğer blog yazıları arasında öne çıkan güçlü blog içeriklerini nasıl oluşturabileceğinize dair net bir fikre sahip olacaksınız.

Blog nasıl yazılır?

 1. Blog konularıyla ilgili beyin fırtınası yapın

 2. Anahtar kelime araştırmasıyla seçtiğiniz konuyu odaklandırın

 3. Kitlenizi tanımlayın

 4. Düzenli bir taslak oluşturun

 5. İlgi çekici içerikler yazın

 6. Dikkat çekici bir başlık bulun

 7. Blogunuza stil katın

 8. Alakalı görseller seçin

 9. CTA (eylem çağrısı) kullanın

 10. SEO çalışmaları yapın

 11. Blog yazınızı düzenleyin ve yayınlayın

 12. Yazının tanıtımını yapın

01. Blog konularıyla ilgili beyin fırtınası yapın

Blog yazısı yazarken, ister bir başkasının blogunda misafir yazar olun ister kendi blogunuz için yazıyor olun, sizin olduğu kadar okuyucularınızın da ilgi alanına giren ve onlara değer katabilecek konuları ele almak istemelisiniz. Mükemmel konuyu hemen bulmaya çalışmaktansa aklınıza gelen farklı fikirleri not almaya başlayın.

Yeni konu fikirleri için ilham almak üzere bakabileceğiniz birkaç farklı yer var:

 • Niş alanınız dahilindeki diğer bloglara göz atın. Örneğin, bir seyahat blogu yazıyorsanız rakiplerinizin hangi konularda blog yazdığını görmek için Google’da “seyahat blogu” araması yapın.

 • Hangi konu başlıklarının trend olduğunu öğrenmek için Google Trends‘i kullanın.

 • Alanınızla ilgili güncel etkinliklere ve haberlere göz atın.

 • Udemy, Skillshare ve LinkedIn Learning gibi platformlardaki online kurslara göz atarak insanların neler öğrenmekten keyif aldığına bakın.

İnternette ilgi çekici fikirler bulduktan sonra, bu konuları ele alabileceğiniz özgün yollar hakkında düşünün. Hem trend ve alakalı, hem de orijinal ve güncel olan bir blog yazmak için farklı nasıl konu fikirleriyle çeşitlemeler yapabileceğinizi değerlendirin.

Örneğin, çikolatalı kurabiye hakkında yazı yazmak istiyorsunuz diyelim. Burada dikkate almak isteyebileceğiniz birkaç farklı bakış açısı var:

 • Okuyuculara, açık bir şekilde belirtilen adımlarla, bir şeyi nasıl yapabileceklerini anlatan nasıl yapılır yazısı (ör. “Sıfırdan Çikolatalı Kurabiye Yapma”)

 • Okuyuculara bir dizi öneri sunan bir seçki (ör. “En İyi Çikolatalı Kurabiye Tarifleri”)

 • Uzman rehberlik ve kaynaklar sunan bir ipucu ve öneri yazısı (ör. “Ev Yapımı Çikolatalı Kurabiyelerin Kıvamlı Olması İçin İpuçları”)

 • Bir terim veya konunun anlamını açıklamaya yardımcı olan tanım tabanlı bir blog yazısı (ör. “Pişirilmeyen Çikolatalı Kurabiye Nedir”)

 • Güncel popüler konuları vurgulayan bir trendler yazısı (ör. “Bu Yılın En İyi Çikolatalı Kurabiye Tarifleri”)

 • Yeni çıkan veya henüz tanınmayan bir ögeyi açıklamanıza imkan tanıyan, kişisel veya işletmenizle ilgili bir güncelleme (ör. “Yeni Çikolatalı Kurabiye Tarifim Karşınızda”)

Bu en iyi blog fikirleriyle beyin fırtınası yapın ve faydalı ipuçları için blog nasıl açılır konulu profesyonel rehberimize göz atın.

02. Anahtar kelime araştırmasıyla seçtiğiniz konuyu odaklandırın

Blog yazmak, anahtar kelime araştırması yapmayı da gerektiriyor. Bu önemli SEO uygulaması, belirli online aramalarda hangi terimlerle üst sıralarda yer alabileceğinizi görebileceğiniz bir işaretçi olarak kullanılır.

Blog yazınız için bir yön belirledikten sonra, yazının arama motoru sonuç sayfalarında başarılı olma olasılığını belirlemeniz gerekir. Bu da, içeriğinizin daha fazla görüntülenmesi anlamına gelir. Başarılı olmak için konunuzla en alakalı sorguları bulabileceğiniz anahtar kelime aramaları yürütün.

Çeşitli anahtar kelime arama araçlarını kullanarak kendi blog yazılarınız için anahtar kelimeler bulabilirsiniz. Blog yazmaya yeni başladıysanız Answer the Public, Ubersuggest ve Google Anahtar Kelime Planlayıcı gibi ücretsiz araçlarla işe başlayabilirsiniz. Daha sonra, SEMrush veya Ahrefs gibi daha gelişmiş araçlara geçiş yapabilirsiniz.

Anahtar kelime araması yürütürken, ifade ne kadar spesifik olursa kitlenizin niyetiyle o kadar iyi eşleşeceğini aklınızda bulundurun. Öte yandan, daha genel anahtar kelimeler de daha yüksek arama hacmine sahip olma eğiliminde. Yani, bir aylık sürede bu kelimeleri aratan kişi sayısı daha fazla olur.

“Çikolatalı kurabiye nasıl yapılır” gibi daha spesifik bir ifade yerine “çikolatalı kurabiye” gibi daha genel bir ifade kullanmanın avantajlarını düşünün. Doğru anahtar kelimeleri seçmek, yüksek arama hacmi ile yüksek ilgi düzeyi arasında denge kurmayı gerektirir.

Anahtar kelimelerinizi seçtikten sonra, bunları içeriğinizin yapısını şekillendirmek için kullanabilirsiniz. Aynı anahtar kelimeleri başarıyla hedefleyen yazıları bulmak için bu ifadeleri Google’da aratın ve yazıların içeriklerine göz atın. Böylece kendi yazınıza neleri dahil edeceğinizi ve yazıyı nasıl yapılandıracağınızı belirlemek için ilham alabilirsiniz.

03. Kitlenizi tanımlayın

Artık hangi konuda yazacağınızı bildiğinize göre kimin için yazacağınızı bulmanız gerek. Yazılarınızı okuyacak kişilere dair fikir yürüterek; ilgi çeken, etkileşim yaratan ve paylaşılabilir içerikler oluşturabilirsiniz.

Tabii ki kitleniz büyük ölçüde blogunuzun türüne bağlı. Hamur işi konulu bir blogunuz varsa yazılarınız muhtemelen hamur işi yapmayı seven ve tarifler konusunda ilham almak isteyen bir kitleye hitap edecek. Daha da spesifik olarak, sağlıklı hamur işleri konulu bir blogunuz varsa hamur işi yapmayı seven ancak yaptıklarının daha sağlıklı olmasını isteyen kişilere hitap edeceksiniz. İçeriklerinizi şekillendirirken bu nüansları akılda tutmak önemli. Sonuçta amacınız, okuyucularınızla güçlü bir bağ kurmanızı sağlayacak yazılar yazmak.

Peki kitleniz hakkında nasıl bilgi edinebilirsiniz? Alanınızdaki diğer bloglara göz atarak başlayın. Bu blogların kime hitap ettiğini ve okuyucularının ilgi alanları ve yaşam tarzları hakkında ne tür varsayımlar yaptıklarını düşünün. Örneğin, çoğu blogun belirli bir cinsiyeti veya yaş grubunu hedef aldığını görebilirsiniz.

Kitlenizin aklındaki temel soruları öğrenmek için online forumları kullanabilir veya Facebook gruplarını ziyaret ederek hangi konuların sevildiğini veya konuşulduğunu görebilirsiniz. Böylece kitlenizin ilgisini çeken, merakını uyandıran ve sorularına yanıt veren içerikler oluşturabilirsiniz.

04. Düzenli bir taslak oluşturun

Blog yazma işinin anahtarı, yazıyı oluşturmadan önce kapsamlı araştırma ve planlama yapmak. Konuya ve blog formatına karar verdikten sonra, içeriğiniz için kalıp oluşturmanız gerekecek. Bir şema oluşturmak çok önemli. Böylece, blog yazınızı üzerine inşa edebileceğiniz güçlü bir temele sahip olursunuz.

Düzenli bir planın bel kemiği niteliğinde olan alt başlıklar oluşturarak işe başlayın. Bu küçük ama güçlü içerik parçaları, yazınızı ufak bölümlere ayırmanıza yardımcı olur. Böylece, yazınızı daha kolay yazabilir ve okuyucular için daha anlaşılır kılabilirsiniz.

İster adım adım açıklamalı rehber, ister ipuçlarından oluşan bir liste oluşturuyor olun; temel noktaların tamamını net bir şekilde listeleyerek aşağıdaki örnekteki gibi planınızı kurmaya başlayın.

Taslak: Sıfırdan Çikolatalı Kurabiye Yapımı

 • 1. Malzemelerinizi hazırlayın

 • 2. Hamuru karıştırın ve yoğurun

 • 3. Fırın tepsisine yağlı kağıt serin

 • 4. Hamurdan parçalar alarak kağıda yerleştirin

 • 5. 180 derece sıcaklıkta pişirin

Açıklamanıza ve alt başlıklarınızın her birinin altına madde madde notlar ekleyin. Böylece temel noktaları açık ve kesin bir şekilde ifade etmeniz kolaylaşır.

Kendinizi tıkanmış hissederseniz taslak oluşturma sürecinde size yol göstermesi için bu blog yazısı şablonlarından birini kullanın.

05. İlgi çekici içerikler yazın

Taslağınızı oluşturduğunuza göre, artık blog yazmaya başlayabilirsiniz. Diğer birçok yazı türünde olduğu gibi, blog yazılarının da üç ana ögeden oluştuğunu unutmayın: Giriş, gelişme (gövde metni) ve sonuç.

Giriş bölümüyle başlayalım. Makalenizin ilk birkaç cümlesinde, okuyucuların dikkatini çekmiş olmanız gerekir. Alakalı bir alıntı veya istatistikle başlayın, kısa bir öykü anlatın veya ilgi çekici bir bilgi paylaşın. Daha sonra, gelişme kısmında bahsedeceğiniz konuların kısa bir özetini paylaşarak yazının stilini belirleyin. Bu, okuyucularınıza okumayı sürdürmek için bir sebep verir.

Ardından, gelişme yani gövde metnini doldurun. Planınızda bunlar her bir alt başlığın altındaki maddeler olarak yer alıyordu. Blog yazınızın özü burası ve bu nedenle net ve ilgi çekici olmalı. Abartı ve tekrarlardan kaçının. Bilginizi, araştırmalarınızı ve analizlerinizi paylaşarak değer sunun.

Sonuç bölümü her zaman gerekli olmayabilir. Hatta kendi blogumuzda da bunu nadiren kullanıyoruz. Fakat, hikaye anlatıcılığı tarzında yazdığınızda veya çok kapsamlı bir makaleyi sonlandırırken faydalı olabilir. Maddelerden oluşan kısa bir liste kullanarak veya kapanış fikirlerini birkaç cümleyle özetleyerek temel noktaları bir sonuca kavuşturabilirsiniz. Ne olursa olsun, yazınızı ilgi çekici bir şekilde bitirin.

06. Dikkat çekici bir başlık bulun

Blog yazma macerasında, güçlü bir içeriğe ihtiyaç duyduğunuz kadar güçlü bir başlık da gerekli. Harika bir başlık, okuyucuların ilgisini çeker ve blog tasarımınıza katkı sağlayarak makalenizin tıklanmasını sağlar.

Akılda kalıcı blog başlıkları yazmayı öğrenmek zor değil. Tek yapmanız gereken, şu noktaları aklınızda bulundurmak: Net olma, spesifik olma ve bir yanıt veya çözüm sunma.

İyi bir başlık yazmak ayrıca kendinizi okuyucu kitlenizin yerine koyma konusunda ne kadar başarılı olduğunuza da bağlı. Blog yazınızın, okuyucularınıza bir şekilde fayda sağlayacak değerli bilgiler sunacağı vaadinde bulunmak için başlığı kullanın. Bu değerli bilgiler, entelektüel merakı tatmin etme, yeni bir şey öğretme veya bir sorunu çözmelerine yardımcı olma şeklinde karşılarına çıkabilir. Böylece, okuyucuların yazınıza tıklama ve okuma olasılığı artar.

Kendi içerikleriniz için size genel bir fikir verebilecek, gurur duyduğumuz başlık örneklerinden bazıları:

 • Bir Saatten Kısa Sürede Güçlü ve Ücretsiz Bir Açılış Sayfası Oluşturun

 • Hayatınızı Düzene Sokmanız İçin En İyi 20 Zaman Yönetimi Uygulaması

 • Birinci Sınıf Bir Okul Sitesi Nasıl Tasarlanır (Örneklerle)

 • Değişim Yaratın: Fotoğrafçılığı Farkındalık Oluşturma Aracı Olarak Kullanma

07. Blogunuza stil katın

Blog yazısı yazmak önceliğiniz olabilir ancak yazınızı cazip bir şekilde sunmak da faydalı olur. Yazınızın güçlü bir görsel cazibeye sahip olması, okuyucularınızı doğru yerden yakalamanız için çok önemli.

Örneğin, organik malzemelerle ilgili bir blog yazıyorsanız sitenizde natürel bir renk paleti kullanmak, ele aldığınız konulara uygun bir stil yaratır. Aynı renk paleti, blogunuzun logosunda ve sosyal medya platformlarında da kullanılmalı.

Blog tasarımınızı özelleştirmenin en iyi yolu, bu ücretsiz blog şablonları arasından seçim yapmak. Tamamı profesyonel tasarımcılar tarafından oluşturulan şablonlar, blogunuzun verdiği mesajı ve üslubunu yansıtacak şekilde tamamen özelleştirilebiliyor. İlham almak için bu blog örneklerine göz atın ve başkalarının bu şablonları kullanarak bloglarını nasıl güzel ve zengin içerikli hale getirdiklerini görün.

08. Alakalı görseller seçin

Benzer şekilde, blog yazınızı, temel noktaları görselleştiren birkaç harika resimle zenginleştirmelisiniz. Resimlerinizin yer tutucu görevi görmekten ziyade konuya değer katması önemli. Öne çıkan görüntüye ekstra özen gösterin. Blogunuzun başlığı altında yer alan ana görsel bu olacak ve okuyucular blogunuzun ana sayfasında yazılar arasında gezinirken bu resmi görecek.

Wix ile her bir yazınıza profesyonel bir fotoğraf galerisi ekleyebilir ve yazılarınıza kendi resimlerinizi yerleştirebilirsiniz. Ayrıca Wix, Shutterstock ve Unsplash sitelerindeki çeşitli medya içeriklerini doğrudan site editörü içinden seçebilirsiniz.

09. CTA (eylem çağrısı) kullanın

Bir blog, ziyaretçileri belirli konularda bilgilendirme amacına sahip olduğu kadar, okuyucuları belirli bir eylemde bulunmaları için motive eden önemli bir araç olarak da kullanılabilir. Bu eylemler, blogunuza abone olmaktan bir satın alma davranışında bulunmaya kadar birçok farklı şekilde olabilir.

Eylem çağrısı anlamına gelen ‘call-to-action’ın kısaltması olan CTA’ler, amacınızı cazip bir şekilde ortaya koyan gömülü bir bağlantı veya buton şeklinde sunulur. Bloglarda en yaygın kullanılan CTA örnekleri arasında “Abone ol”, “E-kitabı indir” veya “Üye ol” yer alır.

Eylem çağrılarını kullanarak, site trafiğinizi etkileşime dönüştürebilir ve bunun sonucunda kâr elde edebilirsiniz. İlk amacınız daha fazla okuyucu kazanmak olsa da, zaman geçtikçe blogunuzdan para kazanmak da isteyebilirsiniz.

10. SEO çalışmaları yapın

Blogger’lar için SEO söz konusu olduğunda, güçlü bir SEO (arama motoru optimizasyonu) planı, içeriklerinizi blog yazısını yazmadan önce ve yazdıktan sonra optimize etmeyi gerektirir. Bu, hem 4. adımda bahsettiğimiz taslak aşamasından önce anahtar kelime araştırması yapmayı, hem de ortaya çıkan yazıyı bu anahtar kelimeleri kullanarak rötuşlamayı içerir.

Alakalı anahtar kelimeleri makaleniz geneline serpiştirmekle işe başlarsınız. Diyelim ki “işletme stratejileri” anahtar ifadesini seçtiniz. Uygunsa bu kalıbı başlığınızda, gövde metninde ve 1-2 alt başlıkta olduğu gibi kullanın.

Daha sonra, bu anahtar kelimeleri meta verilerinize ekleyin. Meta veriler, her makale için Google’da göreceğiniz önizleme metnidir; başlık (meta başlık) ile kısa bir açıklamadan (meta açıklama) oluşur. Ayrıca anahtar kelimeleri makalenizin URL’sine ve blog yazınızdaki resimlerin alternatif metinlerine de eklemeniz gerekir. Blogunuzun genel performansını artırmak için bu SEO özelliklerini kullanın. Son olarak, yazınızın en iyi performansı göstermesi için blog yazılarının ne uzunlukta olması gerektiğini mutlaka öğrenin.

11. Blog yazınızı düzenleyin ve yayınlayın

Çok yaygın yapılan blog hatalarına düşmemek için yazınızda herhangi bir gramer hatası, tekrar veya profesyonelliğe uymayan içerik olup olmadığını titizlikle kontrol etmeniz gerekir. Ayrıca, her bir bölümde fikirlerinizin uyumlu bir şekilde aktığından ve okuyuculara net ve amaca yönelik bir mesaj ilettiğinden emin olun. Bu kapsamlı blog yazısı kontrol listesine göz atarak blog yazmanın diğer önemli boyutları hakkında fikir edinebilirsiniz.

Blog yazınızı yayınlamadan önce, bir arkadaşınıza veya meslektaşınıza tepeden tırnağa inceletmenizi öneririz. Bu kişiden, yazıda çelişkiler veya muğlak noktalar olup olmadığına bakmasını isteyin. Ayrıca okuyucularınızın ilgisini canlı tutmak için nicelikten ziyade niteliğe önem verdiğinizi vurgulamak önemli. Yazıdan memnun kaldıysanız artık sıra yayınlamada.

12. Yazının tanıtımını yapın

Blog yazınızı yazıp paylaştıktan sonra, okunmasını sağlamak için gerekli adımları atın. Blog yazınızı tanıtmanın ve okuyucu kazanmanın en etkili yollarından ikisi, e-posta ve sosyal medya pazarlama faaliyetleri yürütme.

E-posta, kitlenizle aranızda doğrudan iletişim sağlayan bir kanal olduğu için halen pazarlama çalışmaları için en güvenilir platformlardan. Bu son derece etkili dijital pazarlama stratejisi, potansiyel kullanıcıları sadık takipçilere dönüştürme amacıyla kişiselleştirilmiş e-postalar göndermeyi içeriyor. Başlamak istiyorsanız bu güçlü e-posta pazarlama hizmeti blogunuz için özelleştirilmiş bültenler göndermenize yardımcı olabilir.

E-postaların haricinde, yazımızı sosyal medyada paylaşmak da büyük etki yaratabilir. Örneğin, geniş bir kitle kazanmak istiyorsanız blogunuzu Facebook’ta veya Instagram’da tanıtın. Bu platformlar, en geniş ve en yüksek çeşitliliğe sahip kullanıcıları barındırıyor.

Hangi kanalları seçerseniz seçin, takipçilerinizle her gün aktif şekilde etkileşime girin. Böylece, hem harika blog yazıları yazabilir, hem de kullanıcıların yazılarınızı okumalarını sağlayabilirsiniz.

Silvya Benzeray

Wix Blog


Emre KOZAN ® sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

Bir Cevap Yazın