Ukrayna’daki savaş Avrupa seyahatleriyle ilgili yeni endişeler duyulmasına neden oluyor. Ayrıca pandemi kısıtlamalarının tahmin edilememesi nedeniyle bazılarımız çok uzun vadeli planlar yapmaktan çekiniyor. Örneğin, Almanya’da “last minute urlaub” (“son dakika tatil”) teriminin arama ilgisi 11 kat arttı.

Aynı zamanda Google Arama trendleri, kısıtlamalar kalktıkça birçoğumuzun karayolu, demiryolu, deniz yolu, havayolu seyahatlerine ve kayak pistlerine yeniden kavuşmayı dört gözle beklediğini gösteriyor. Plan yapmaya şimdiden başladık ve seyahat seçeneklerini önceden araştırıyoruz. Hatta anket yapılan ülkelerdeki katılımcıların %10’u 2022 için seyahat rezervasyonu yapmış, %26’sı ise seyahat fikirlerine göz atıyor veya araştırma yapıyor.1

Seyahat planlamayı en sevdiğimiz gün belli oldu

Bireysel seyahat isteklerimiz ve fırsatlarımız farklı olsa da arama verileri, planlama için tercih ettiğimiz belirli günler olduğunu ortaya koydu. Türkiye’de “flight” (“uçuş”) terimi için arama ilgisi, haftanın diğer günlerindeki ortalamaya kıyasla pazar günleri %5 artışla zirveye ulaşıyor.

Pazar günü birçok kişinin tatil planlamayı en sevdiği gün olsa da bu durum tüm ülkelerde geçerli değil. İşte Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’daki kullanıcıların en çok uçuş araması yaptığı günler:

“>

Her ayrıntının planlandığı, rüya gibi tatiller istiyoruz

Genel olarak geçtiğimiz iki yıla kıyasla 2022’de yurtiçi seyahat ve bulunduğu şehirden ayrılmadan dinlenme planlarından önemli ölçüde bir uzaklaşma olduğu görülüyor. 2022’de seyahatin yeni teması büyük planlar.

Seyahat edenler, her ayrıntının planlandığı rüya gibi tatiller istiyor ve bu istekler, güncel arama trendlerine yansıyor. Fransa’da “ski tout compris” (“her şey dahil kayak”) için arama ilgisi %355 arttı. Güney Afrika’da “packages including flights” (“uçuş dahil paketler”) için arama ilgisi 12 kat artarken Danimarka’da “all inclusive rejser” (“her şey dahil seyahat”) için arama ilgisi %800 arttı.

Birçok kişinin büyük finansal zorluklarla karşı karşıya olduğu ve bölgede karışıklığın hakim olduğu bu dönemde arama trendleri, bu aramalarımızı eyleme geçirip daha çok tatile çıktığımız anlamına gelmiyor. Yine de hayal kurmamızın önüne geçilmediği kesin.

“>

Pazarlamacılar için tavsiye: Anlık olarak tepki verin

Seyahat arama alışkanlıklarımızda anlık değişimler gerçekleşebilir. Bu nedenle pazarlamacıların kullanıcıların nabzını tutup çeşitli davranışlara anlık olarak tepki vermesi önemli. Yeni trendleri öğrenmenize ve pazarınızdaki kullanıcıların aramalarını keşfetmenize yardımcı olmak için günlük olarak güncellenen Google Ads Analizler sayfasını kullanın. Dalgalanan bu aramalar hakkında bilgi sahibi olduğunuzda değişimler sırasında müşterilerinize somut değerler sunmaya odaklanabilirsiniz.

Bu makale, 2022’nin en son Google Arama trendleri hakkında ayrıntılı bilgi sunmayı amaçlayan ve dört bölümden oluşan bir serinin parçasıdır. Şu başlıkları inceleyin: “Sosyalleşmeye hazırız“, “Sağlıklı denge“, ve “Para önemlidir“.


Emre KOZAN ® sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

Bir Cevap Yazın