Dünya, faturaların artmasına ve finansal kaygılara neden olan yüksek enflasyon gibi problemlerle mücadele etmeye devam ediyor. Kaygılarımızı gidermek, finansal durumumuzu yönetmek ve geleceğimizi planlamak amacıyla yanıtlar bulmak için Google Arama’ya başvuruyoruz. Örneğin, Türkiye’de “yıllık enflasyon” için arama ilgisi %200 artış gösterdi. Fransa’da ise “livret épargne” (“tasarruf hesabı”) için arama ilgisi %55 artış gösterdi.

Finansal açıdan zorlandığımızı hissediyoruz

Bu yıl finansal kaygıya neden olan konulardan biri bölgedeki artan enerji fiyatları. Türkiye’de “benzin fiyatları” için arama ilgisi %630 artış gösterdi. Birleşik Krallık’ta ise “energy bills” (“enerji faturaları”) için arama ilgisi %500 artış gösterdi.

Ayrıca, emekli maaşlarına olan ilgi de bu yıl özellikle arttı. Kimileri hayattaki önceliklerini yeniden gözden geçirerek erken emekli olmanın yollarını arıyor. Diğerleriyse nasıl erken emeklilik ödemesi alındığını araştırarak finansal zorluklar karşısında çözüm bulmaya çalışıyor.

Danimarka’da “efterløn udbetaling” (“erken emeklilik ödemesi”) için arama ilgisi %260, Türkiye’de ise “maaşı hesaplama” için arama ilgisi %125 artış gösterdi.

“>

Pazarlamacılar için tavsiye: Müşterilere ve işletmelere değer sağlayın

Ekonomik durum ve kişisel finans konularında toplum olarak kaygılı olduğumuzdan, müşterilerinize ve işletmelere somut değerler sağlamanız önemli. Müşteriler, markaların kendilerine yardımcı olmasını bekliyor ve özel teklifler ile indirimler gibi avantajlar sunarak değerini gösteren şirketlere daha çok önem veriyor.

Aynı zamanda, işletmeler de bireysel müşteriler gibi ekonomik sıkıntılar yaşadığından kampanyaların başarılı olması için pazarlamacıların finans ekipleriyle birlikte çalışması gerekiyor. Gelir veya kâr gibi ortak bir hedef belirleyin. Ortak bir şekilde hangi amaç için çalıştığınızı anlamak üzere farklı dönüşümlere değerler atayın. Değer atadıktan sonra verimi artırmak ve harcanan paranın karşılığını almak için birinci taraf verilerinden ve otomatik çözümlerden yararlanabilirsiniz.

Bu makale, 2022’nin son Google Arama trendlerine yönelik dört bölümlük ayrıntılı bir incelemenin parçasıdır. Şu başlıkları inceleyin: “Sosyalleşmeye hazırız“, “Sağlık dengesi” veya “Seyahat planlaması“.


Emre KOZAN ® sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

Bir Cevap Yazın