inan6666’ın enfes yazısından sonra bu Osiris Rahipleri hakkında biraz kazmak istedim. İnsan konuyu araştırırken amacından sapıp başka konulara sapabiliyor. Oz Büyücüsü’nün aslında dönemi yansıtan imgelerle dolu olduğuna dair iki kaynak buldum. Oz Büyücüsü, aslında 1900 tarihli bir çocuk kitabı. Kitabın tamamını buradan okuyabilirsiniz.
Filmi ise 1939 tarihli. Wikipedia’da Oz Büyücüsü’ndeki Politik Yorumlar adlı başlıkta 1890’ların Amerikasına politik göndermeler yapıldığı söylenmekte. Yazıda Hugh Rockoff adlı tarihçinin karakter ve mekan eşleştirmeleri ilgi çekici.

Ancak başka bir inceleme var ki eseri yalnız film olarak değerlendirmekte ve bundan yola çıkarak 1930’ların ekonomik bunalımını film ile eşleştirmekte. Burada ölümcül bir hata yapıldığı göz ardı edilemez. Her ne kadar mantıksız bir temel üzerine kurulmuş bir teori olsa da okuması eğlenceli bir yazı olmuş. En komik eşleştirmeler şöyle:
Teneke (TIN) Adam : “T-I-N” (Taxpayer Identification Number) Man
Sarı Taşlı Yol : Amerikan Altın Rezervi Sözü edilen bağlantıda Oz-Osiris bağlantısı ne yazık ki sadece Büyücünün Dorothy’e Isis ve Osiris rahipleri ve Mısır pharaohları hakkında ders verdiği şeklinde ifade edilmekte. Orijinal kitapta buna rastlamadım. Filmin alt yazısından 12. dakikada buldum. Dorothy filmin başında Profesör Marvin ile karşılaşıor ve Osiris Rahiplerinin kullandığı sihirli bir küreden söz ediyor.
Oz ile Osiris’i bağdaşdıran bu site ise daha çok Osiris’in mavi tenli istilacı uzaylılardan olduğunu iddia edip tekrar dirileceğini kehanet etmekte.
Ayşecikli Turkish Wizard of Oz’un ise neye ne gönderdiği belli değil.


Emre KOZAN ® sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

Bir Cevap Yazın