Burada birden fazla dili kullanıyor olmanın ileri yaşlarda bunamayı geciktirdiği yönünde bir haber var.
Toronto, York Üniversitesi’ndeki uzmanların araştırmasına göre; bunamanın etkilerinden biraz daha uzun süre korunmak için birden fazla dili “bilmek” yetmiyor fakat aktif (konuşarak ve/veya yazarak) ya da pasif (dinleyerek ve/veya okuyarak) o dilleri “kullanmak” gerekiyor. Fakat size üzücü bir haberim var, araştırma sonucuna göre, bu aktivitenin size sağladığı avantaj süre olarak, hayatlarında bir dili kullanan insanlara kıyasla, sadece, en fazla dört yıl.
“Kullandığımız dillerin, bunamayı geciktirme etkisi de nasıl oluyor?” diye soruyorsanız, ona da şöyle yanıt vermişler: Birden fazla dili kullanırken ekstra efor sarfedilmesi hali, beynimize daha fazla kan gitmesini gerektiriyor ve bu durumda sinir hücreleri arasındaki bağlantılar sağlıklı kalıyor.

Araştırmaya konu olan denek grubu ve raporun bunamaya etken başka sebepler (kültürel farklılıklar, eğitim, iş, cinsiyet vb.) hakkında içerdiği detaylı bilgiler yazıda mevcut.

Son olarak, bunama bir gün gelip kapımızı Alzheimer şeklinde çalsa bile yine de bazı şeyleri birlikte başarmak için geç sayılmaz.

Ah bir de unutmadan, Sudoku ve Kakuro çözmeye de devam edin. Go oyununu oynamayı öğrenin.

En önemlisi, her güne gülümseyerek ve pozitif başlayın…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz