opencola’nın daha önce hamilikart tarafından mimlenmiş olmasına rağmen, detaylarını sizinle paylaşmak istiyorum.
wikipedia’da yazılanlara göre opencola, tarifi ücretsiz olarak alınabilen ve içeriği değiştirilebilen tek kola markası. isteyen herkes opencola’nın tarifini evde uygulayabiliyor, içeriğine canının istediği değişiklikleri yapabiliyor ve geliştirdiği yeni tarif GPL altında yayınladığı takdirde, kendi “opencola”sını üretip satışa sunabiliyor. yani isteyen herkes opencola tarifini modifiye edebiliyor.

başlangıçta opencola ücretsiz, açık kaynak bir yazılımın promosyonu için ortaya çıkmışsa da içeceğin namı almış başını yürümüş; 150.000 kutu opencola satılmış. toronto merkezli opencola, grad conn, cory doctorow ve john henson tarafından kurulmuş ve kurucuları da reklamını yapmayı istedikleri yazılımdan çok promosyon malzemesi olarak yarattıkları opencola ile tanınmışlar. şirketin baş stratejisti laird brown, bu başarıyı büyük şirketler karşı duyulan güvensizliğe bağlamış.

ne yazık ki şirket artık kapanmış ama opencola’nın tarifine ulaşmak hala mümkün. belki aramızdan denemek isteyen çıkar.

bir de cube-cola diye bir açık kaynak kola var ama bana pek iştah açıcı görünmedi doğrusu.

winmaker’ın da bir zamanlar açık kaynak bira vores Øl hakkında bir bloğu vardı. okumak isterseniz adres şu.

açık kaynak sadece yiyecek ve içeceklerle de sınırlı kalmıyor. blogger emre sokullu tarafından başlatılan bir de “açık kaynak insan projesi” var. detaylar için openhuman.org’u ziyaret edebilirsiniz.


Emre KOZAN ® sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

Bir Cevap Yazın