Ads VS & General Manager Jerry Dischler, Google’ın reklamcılık konusundaki global vizyonunu paylaşıyor. En yeni ürün inovasyonlarını duyuracağımız ve pazarlamanın geleceğine hazırlanmanıza yardımcı olacak planlar paylaşacağımız açılış sunumunu izlemek için Google Marketing Live (GML) etkinliğinde bize katılın.

Reklamcılık teknolojisinin geleceği ve Google bünyesindeki ekiplerin üzerinde çalıştığı projeler konusunda daha önce hiç bu kadar heyecanlanmamıştım. Şubat ayında otomasyon, ölçüm ve gizlilik alanlarındaki yeni girişimlerle markaların büyümesine yardımcı olmaya odaklanılan iddialı bir ürün yol haritası oluşturduk. Ancak yapılan inovasyonlar bunlarla sınırlı değil. Reklam öğelerinin güçlü teknolojilerle desteklenmesi, eyleme geçilmesine ilham veren ve sonuç elde edilmesini sağlayan bir ortam oluşturuyor.

Bu nedenle, GML’de sizinle paylaşacağımız, 2022’nin ikinci yarısında ve sonrasında reklamcılık çalışmalarınızı iyileştirecek ürünleri ve inovasyonları kısaca size tanıtacağım için çok heyecanlıyım.

Reklam öğesi konusunda ilham alma

Markaların müşterileriyle bağlantı kurmalarını sağlayan en önemli yöntemlerden biri güzel ve etkili reklamlar. Peki, bir reklamın başarılı olmasını sağlayan özellikler neler? Bu sorunun yanıtı markadan markaya değişse de genellikle içgüdü, güçlü hikaye anlatımı ve orijinal bir estetiğe sahip olma bu özellikler arasında yer alıyor. Yine de, Guinness’in ilk COVID-19 dalgasında çalışamayan barmenleri desteklemek için başlattığı “We Will Toast Again” kampanyasında veya Nike’ın spor alanındaki siyahi kadınları destekleyen “We Play Real” filminde olduğu gibi farklı unsurların bir arada kullanılmasının neden başarılı olduğunu açıklamak zor olabiliyor. Bazen anlamanız için görmeniz gerekir.

Reklam öğelerinin güçlü teknolojilerle desteklenmesi, eyleme geçilmesine ilham veren ve sonuç elde edilmesini sağlayan bir ortam oluşturuyor.

Bu nedenle Discovery, Görüntülü Reklam Ağı, uygulamalar ve YouTube dahil olmak üzere Google Ads’deki en başarılı reklam öğelerinden bazılarını bir araya getirdiğimizi bildirmekten mutluluk duyuyorum. Bunun, fırsatları görme ve kampanyalarını iyileştirme konularında markalara yardımcı olacağını umuyoruz. Reklam öğesi konusunda ilham alabileceğiniz bu yeni yerin pazarlama hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacağını umuyorum.

Reklam öğelerini ve otomasyonu bir araya getirme

Kusursuz reklam öğeleri oluşturmak etkili reklamcılığın yapı taşlarından yalnızca biri. Reklamınızın nerede görüntüleneceğine karar vermek de çok önemli. Bu aşamada başarıya ulaşmak için hem yeni hem mevcut müşterilerin hikayenizle bağlantı kurmasını sağlamanız ve farklı reklam türlerinin performansını ölçmeniz gerekiyor. Kısa bir süre önce reklamlarınızı web’deki en başarılı yedi biçime uyarlayarak çok iyi sonuçlar elde edebiliyordunuz. Bugün ise binlerce farklı reklam şekli ve boyutu var.

Google, markaların reklam öğesi biçimi labirentinde ilerlemesine yardımcı olmaya önemli miktarda kaynak ayırdı. Ürün yol haritamızın temellerinden biri olan kampanya otomasyonu araçları, pazarlama ekiplerinin reklam yerleşimiyle ilgili operasyonel işlemler yerine yaratıcı hikaye anlatımına daha fazla kaynak ayırmasını sağlıyor.

Duyarlı görüntülü reklamları da iyileştirdik. Yepyeni, mobil cihazlara öncelik veren reklam düzenlerine her tür dikey resmi veya video öğesini ekleyebilirsiniz. Otomatik olarak oluşturulan videolar ise tam ekran mobil reklam envanterine erişmenize yardımcı olabilir. Tasarım ve iterasyon sürecini hızlandırmak için makine öğreniminden yararlanarak ilgi çekici görüntülü reklamları hiç olmadığı kadar hızlı yayınlayabilirsiniz. Basitçe açıklamak gerekirse siz birkaç resim, video ve başlık yüklediğinizde biz milyonlarca olası reklam yerleşimine uyan ve daha da önemlisi sonuç elde etmenizi sağlayan, görsel açıdan etkileyici reklam kombinasyonları oluşturup bunları test ediyoruz.

Testlerimiz, statik görüntülü reklam içeren bir reklam grubuna duyarlı görüntülü reklam ekleyen reklamverenlerin ortalama 2 kat daha fazla dönüşüm elde ettiğini gösteriyor.1

Google’ın sınıfının en iyisi makine öğrenimi, bir adım daha ileriye gidiyor. Optimizasyon söz konusu olduğunda artık ürün reklamlarında resimleri kırpmayı geri alma gibi seçenekleri de destekliyor. Bu otomatik iyileştirme resimlerin mevcut alanı doldurmaları için onları sorunsuz şekilde genişleterek ürünlerinizin öne çıkmasını sağlıyor. Bu sayede ekibiniz boyutlandırmayla uğraşmak yerine en önemli görevleri olan işletmeyi yürütme çalışmalarına odaklanabiliyor.

Bunlar, Google bünyesindeki ekiplerin üzerinde çalıştığı projelerden yalnızca birkaçı. Global vizyonumuz, Arama’nın geleceği, gizlilik öncelikli ölçümler ve onlarca yeni ürün inovasyonu hakkında daha fazla bilgi edinmeniz için sizi Google Marketing Live etkinliğine katılmaya çağırıyoruz. Etkinlik 24 Mayıs tarihinde Türkiye saati ile 19:00’da düzenlenecek. GML’e katılarak, birçok değişimin gerçekleştiği bu dönemde işletmenizi ilerletmenize nasıl yardımcı olabileceğimizi doğrudan Google liderlerinden öğrenebilirsiniz.


Emre KOZAN ® sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

Bir Cevap Yazın