Dünyaca ünlü aktör Brad Pitt’in geçmişten günümüze uzanan parlak kariyerindeki rol aldığı filmleri resimleriyle hatırlamak istermisiniz? 45 yaşında olan aktörün kısaca özgeçmişini de vererek filmlerine geçmek istiyorum. 1963’te Amerika, Missouri’de doğan William Bradley Pitt ailenin en büyük çocuğu olarak dünyaya geldi. Üniversite öncesi okullarda son derece sosyal bir öğrencilik geçirerek golf, yüzme, tenis gibi spor ve müzik etkinliklerine katılmıştır. Missouri Üniversite’sinde gazetecilik bölümünü seçip okumuştur. Okulun bitmesine kısa bir zaman kala okulu bırakmıştır. Neden mezun olmasına çok az kala üniversiteden ayrıldığı sorulduğunda Pitt durumu ”Mezuniyet yaklaştıkça bu korkutucu düşünceyle daha çok yüzleştim. Arkadaşlarım iş bulup meslek sahibi oluyorlardı. Kendimi hazır hissetmiyordum. Ben filmleri seviyordum. Filmler benim için değişik dünyalara açılan kapılardı ve Missouri filmlerin yapıldığı yer değildi. Sonra kafama dank etti ve kendi kendime dedim; Eğer filmler bana gelmiyosa ben onlara giderim!” diye açıklamıştır. Bundan sonra Pitt hayalindeki oyunculuk işini yapabilmek için Los Angeles Kaliforniya’ya yerleşmiş ve orada oyunculuk dersleri almaya başlamıştır. Bir süre sonra filmlerde ve dizilerde küçük roller kapmaya başlayan Pitt, sinema sektörüne ilk adımını atmayı başarmıştır. Kariyerine 21 Jump Street adlı dizide aldığı küçük bir rolle bakmaya başlayalım.
21 Jump Street (1988)
Daha önce duymadıysanız şaşırabilirsiniz ama Brad Pitt’in bir bölümünde rol aldığı bu dizide rol arkadaşlarından biri Johnny Depp’ti. Ve bu iki genç oyuncunun birlikte göründükleri ilk ve son yapımdı.

Cutting Class (1989)
Pitt bu filmde sorunlu bir genci oynuyordu. Filmin öne çıkan oyuncularından biri olduğu ilk yapım denilebilir.

Thelma & Louise (1991)
Brad Pitt’in ilk farkedildiği film olan Thelma ve Louise’de iki özgür kadının yoluna çıkan çekici soyguncu J.D. rolünde oynar. Bu filmdeki kısa ama etkili rolü sayesinde Pitt’e Hollywood’un kapıları açılmıştır.

A River Runs Through It – Bizi Ayıran Nehir (1992)
1920’lerde geçen bu filmde Pitt yine kendi karakterine uygun olan asi genç rolünde oynamıştır.

Kalifornia (1993)
Bu çok bilinmeyen filmde Pitt, Earl Grayce adında psikopat bir katili başarıyla canlandırıyordu. Pitt’in saçı sakalı karışmış şekilde psikopat bakışlar attığı bu filmdeki performansı görülmeye değer.

True Romance – Çılgın Romantik (1993)
Aynı sene oynadığı bir başka filmde bütün gün ot içip, televizyon seyreden bir karakteri kısa ama akılda kalıcı bir performansla canlandırıyordu.

Interview with the Vampire – Vampirle Görüşme (1994)
Geldik oyuncunun ciddi anlamda kendini gösterdiği Vampirle Görüşme filmine. Yıldızlarla dolu bu filmde Pitt, Tom Cruise , Christian Slater , Antonio Banderas gibi oyuncularla birlikte insancıl vampir Louis rolünde boy gösteriyordu. Vampir kavramına farklı bir bakışla yaklaşan filmde Kirsten Dunst 12 yaşındaki haliyle çocuk oyuncu olarak yer alıyordu.

Legends of the Fall – İhtiras Rüzgarları (1994)
Aynı sene uzun saçlarını kestirmeden rol alan Pitt, masalsı görüntüleri, güzel müzikleri, uzun ve romantik hikayesiyle İhtiras Rüzgarlarında, Tristam adlı karakteri canlandıyordu.

Se7en – Yedi (1995)
David Fincher şaheseri bu filmde Pitt, 7 ölümcül günahtan ilham alarak cinayet işleyen katilin peşindeki David Mills adındaki genç ve idealist dedektifi canlandırmıştır. Pitt’in rol arkadaşı da usta aktör Morgan Freeman olmuştur. İzlenmesi gereken filmlerden biri olduğunu söylemeden geçmek istemiyorum.

Twelve Monkeys – 12 Maymun (1995)
Aynı sene çekilen kült bilimkurgu filmi 12 Maymun’da, Pitt oyunculukta ne kadar başarılı olduğunu kanıtlarcasına akıl hastası Jeffrey Goines rolünde yer almıştır. Ve bu rolüyle Altın Küre En İyi Erkek Oyuncu ödülünü almıştır.

Seven Year in Tibet – Tibet’te Yedi Yıl (1997)
Heinrich Harrer adında Avustralyalı dağcının Tibet’te yaşadıklarından sonra geçirdiği ruhsal değişimi anlatan bu film Pitt’in, Çin’e girişinin yasaklanmasına neden olmuştur.

Meet Joe Black (1998)
Uzun ve son derece ağır giden bu filmde Pitt, devamlı takım elbiseyle dolaşan yakışıklı ölüm meleği rolündedir. Romantik – dram türünde olan yapımda oyuncuya usta oyuncu Anthony Hopkins , Claire Forlani gibi isimler eşlik etmiştir.

Fight Club – Dövüş Kulübü (1999)
Yine bir David Fincher şaheseri olan Dövüş Kulübü’nde, kült karakter Tyler Durden’ı canlandırarak yeni bir akımın doğmasında etkili olmuştur. Dövüş Kulübü, oyuncunun başarısını tüm dünyaya kabul ettirdiği film sayılabilir.

Snatch – Kapışma (2000)
Bu filmde bozuk aksanı, kaslı vücuduyla arzı endam eden Pitt, çingene boksör Mickey rolünü canlandırır.

Spy Game – Casus Oyunu (2001)
Genç ve yetenekli ajan Tom Bishop rolünde Robert Redford’la birlikte oynamıştır.

Ocean’s Eleven (2001)
Geniş ve yıldız dolu kadrosuyla bu eğlenceli soygun filminde Pitt, devamlı yemek yiyen Rusty karakteriyle boy göstermiştir.

Troy (2004)
Efsanevi Aşil karakterini canlandıran oyuncu 6 ay spor yaparak oluşturduğu Antik Yunan Heykellerini andıran vücuduyla boy göstermiştir.

Mr. and Mrs. Smith (2005)
Evli ve aynı zamanda birbirlerini öldürmeye çalışan iki ajanı oynayan Brad Pitt ve Angelina Jolie bu film sayesinde ilişkilerine başlamışlardır.

Babel – Babil (2006)
Pitt’in artık orta yaşlı olduğunu gösteren filmde oyuncu aile babası Richard Jones rolündeydi.

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford – Korkak Robert Ford’un Jesse James Suikastı (2007)
Pitt bu rolle yeniden karizmatik bir dönüş yaptı.

Burn After Reading – Aramızda Casus Var (2008)
Coenler’in filminde Pitt, alıştığımız karizmatik rollerinin aksine sakar ve aptal Chad karakterini başarıyla canlandırıyordu.

The Curious Case of Benjamin Button – Benjamin Button’un Tuhaf Hikayesi (2008)
Yaşlı olarak doğup bebek olarak ölen Benjamin Button’un hikayesini anlatan bu ilginç filmde Pitt, Oscar adaylığı kazandığı oyunculuğuyla harikalar yaratıyordu.

Inglorious Basterds – İsimsiz Kahramanlar (2009)
Quentin Tarantino’nun çektiği daha vizyona girmeyen bu son filmiyle Pitt, yine olay yaratacak bir yapımda yer alıyor. Bu son filmi şahsen merakla beklediğimi söyleyerek yazıya son veriyorum.


Emre KOZAN ® sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

Bir Cevap Yazın