Ana Sayfa Genel YouTube’un alışveriş deneyimini yeniden tanımlamasını sağlayan 3 yöntem
youtube’un-alisveris-deneyimini-yeniden-tanimlamasini-saglayan-3-yontem

YouTube’un alışveriş deneyimini yeniden tanımlamasını sağlayan 3 yöntem

475
0

Publicis Commerce’ün Kuzey Amerika uygulama yöneticisi olarak ürün ve yetenek geliştirme çalışmalarını yöneten Amy Lanzi, Publicis ağındaki ticaret uzmanlarıyla bağlantı kurarak müşteri odaklı çözümler sunuyor. Bu makalede Lanzi, YouTube’un tüketicilerin alışveriş yolculuklarını nasıl etkilediğini anlatıyor.

Geçen gün saç kurutma makinem bozuldu.

Yenisini almak için hemen mağazaya gitmek yerine internetten araştırma yapmaya karar verdim. Araştırmama YouTube’da “uzun saç nasıl kurutulur” ifadesini aratarak başladım ancak internetteki yolculuğum sırasında ilginç bir şey oldu. Daha önce var olduklarından bile haberim olmadığı yeni ve ilgili ürünler buldum. Sonuç olarak, yalnızca saç kurutma makinesi almak yerine birçok ürün satın aldım.

Yalnızca 2020 boyunca e-ticaret dünya çapında neredeyse %30 oranında arttı.

Gerçek mekanda faaliyet gösteren mağazalarda ilginç ürünler bulmak ve ihtiyaçlarınızı mükemmel şekilde karşılayan yeni ürünlere denk gelmek birçok kişinin yaşadığı büyüleyici bir alışveriş deneyimidir. Bu kez ise bu deneyim dünyanın en büyük video vitrini olan YouTube’da gerçekleşti.

E-ticaretin 6 ay içinde 10 yıllık gelişme kaydedeceği düşüncesi pandemi sırasında yayılmaya başladı. Sektörde farklı şekillerde dile getirilen bu kavramın doğru olduğu ortaya çıktı: Yalnızca 2020 boyunca e-ticaret dünya çapında neredeyse %30 büyüme kaydetti.1

Bu yaz Publicis Groupe YouTube ve araştırma ajansı Talk Shoppe ile iş ortaklığı kurarak alışveriş yolculuğunun nasıl değiştiğini ve markaların tüketicilerin online deneyimlerini iyileştirmeye ve geliştirmeye nasıl yardımcı olabileceğini araştırdı. Araştırmamızın sonucunda aşağıdaki bulguları elde ettik.

YouTube, alışveriş yolculuğu boyunca tüketicilere ilham veriyor

Alışveriş yapanların %75’i YouTube’un beklenmeyen konularda ilham vererek geleneksel alışveriş deneyimini iyileştirdiğini düşünüyor.2 Bunun nedeni tüketicilerin video izlerken alışveriş keşfine açık olmaları ve YouTube’da keşfedebilecekleri çok sayıda içerik olması.

YouTube’un sunduğu kişiselleştirilmiş deneyim sayesinde kullanıcılar önem vermedikleri konular değil, deneyimlerini ve yaşamlarını iyileştiren içerikler buluyor. Örneğin, başlığında “Shop With Me” (Benimle Alışveriş Yapın) yazan videoların ortalama günlük yüklenme sayısı yıldan yıla %60 oranında arttı.3

YouTube, alışveriş yapanları ve markaları buluşturma konusunda hem alışveriş yapanların hem markaların beklentilerini karşılıyor. Yeni bir alışveriş yolculuğunun ne zaman başlayacağını asla bilemezsiniz. Daha da önemlisi, YouTube’dan ilham alınması hem alışveriş sepetindeki ürün hacminin hem upsell miktarının artmasını sağlıyor. Katılımcıların %87’si, YouTube’da alışveriş yaparken veya içeriklere göz atarken ürün satın alıp almama kararını daha hızlı verebildiğini düşünüyor.4

Alışveriş yapanlar içerik üreticilere ve onlardan ilham alarak satın aldıkları ürünlere güveniyor

İçerik üreticileri, YouTube’un kalbi ve ruhudur. Tüketicilerin dileyebileceği en kişiselleştirilmiş alışveriş ortağıdır. Ayrıca, hem kişisel asistan hem en iyi arkadaş gibidir. İzleyicilerin %89’u YouTube içerik üreticilerinin güvenebilecekleri öneriler verdiğini düşünüyor.5

Kaliteli bilgilerin samimi şekilde sunulması alışveriş yapanların diğer seçenekleri değerlendirmek için ürünleri alışveriş sepetinde bırakmak yerine emin oldukları kararları daha hızlı vermesini sağlıyor.

Kızım sayesinde YouTube içerik üreticisi olan Emma Chamberlin’i izlemeye başladım. Yakın zamanda iki kez, Chamberlin’in içeriklerini izledikten sonra ürün satın aldık. Toplumsal kanıt önemlidir. İzleyicilerin %89’u YouTube içerik üreticilerinin ürün ve markalarla ilgili en iyi bilgileri verdiğini düşünüyor.6

Alışveriş yapanlar bilgi kalitesine ürün kalitesinden daha çok önem veriyor

Elbette herkes YouTube içerik üreticilerini takip etmiyor. Bununla birlikte, içerik üreticilerini takip etmeyenler de alışveriş yolculuklarında YouTube’dan yararlanabilir. İçerik üreticilerinin oluşturduğu içerikler bu tüketiciler için çok önemli çünkü söz konusu içeriklerin kapsamlı ve aranabilir olması, alışveriş yapanların yüksek kaliteli bilgilere ulaşabilmesini sağlıyor. Bu içerikler ticaret sitelerindeki yorumlar ve yıldız puanlarıyla benzer özelliklere sahip. Meraklı tüketiciler aradıkları her şeyi YouTube’da bulabilir.

Örneğin, içerik üreticilerinin satın aldıkları ürünleri paylaştığı ve giderek popülerleşen ürün sergileme videolarının bir alt dalı olan ikinci el ürün sergileme videoları 100.000.000’dan çok izlendi.

Online alışveriş tamamen yeni bir alan. Büyük kazançlar elde etmek isteyen markaların ve reklamverenlerin bu yeni dünyaya ayak uydurması gerekiyor.

YouTube’un başarılı bir alışveriş platformu olmasını sağlayan özelliği tamamen içerik oluşturucu odaklı olması. YouTube’un başarılı olmasını sağlayan bu özellik, aynı zamanda anlaşılması zor bir platform olmasına ve markaların YouTube’u kullanmaktan bazen çekinmesine de neden oluyor.

Araştırmalar, alışveriş yapanlar için bilgi kalitesinin ürün kalitesinden daha önemli olduğunu sık sık gösteriyor. Katılımcıların %87’si YouTube’da alışveriş yaparken veya içeriklere göz atarken ürünlerle ilgili en kaliteli içeriklere ulaşabildiğini düşünüyor.7

Bu bilgileri incelediğimde birçok fırsat olduğunu görüyorum: Markalar içerik üreticilerle iş ortaklığı kurarak büyüyebilir, YouTube gibi platformlar daha da gelişerek alışveriş yapanların ihtiyaçlarını karşılayabilir ve yeni şekillerde bağlantı kurulabilir.

Online alışveriş tamamen yeni bir alan. Büyük kazançlar elde etmek isteyen markaların ve reklamverenlerin bu yeni dünyaya ayak uydurması gerekiyor.


Emre KOZAN ® sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

Bir Cevap Yazın