Sabah dişimizi fırçalamaktan, akşam yemeğinden sonra mutfak tezgahını temizlemeye kadar, ev bakımı ve kişisel bakım (Home & Personal Care) ürünleri günlük rutinimizin vazgeçilmez unsurları. Bu ürünler son derece yaygın kullanıldığı için bunları pazarlarken yaratıcı yollar bulmak bazen zor olabilir.

Ancak, sizi öne çıkaracak reklamlar tasarlamada yaratıcılığın reklamverenler için özellikle güçlü bir araç olduğunu artık kanıtlarıyla biliyoruz. Ekibimiz, diğerlerine göre bu reklamların bazılarında daha etkili ne tür yaratıcı seçimler yapıldığını tam olarak anlamak için dünyanın dört bir yanında yayınlanan binlerce HPC reklamını analiz etti. Bulgularımız bize HPC reklamlarında izleyenleri nelerin etkilediğine dair beş yaratıcı nokta olduğunu gösterdi.

Basit tutun

Markaların kendilerini farklı kılmasının yolu araştırma ve geliştirmedir. Ancak, markaların farklı yönlerini kullanıcılara nasıl anlattıkları da AR-GE kadar önemli. Konu ister az bilinen bir yemek malzemesi ister bilimsel bir işlem olsun, karmaşık terimler kullanmak yerine dili veya kavramı kolayca anlaşılabilecek kelimelerle basitleştirerek kullanıcılara yardımcı olun.

Örneğin, Liquid Plumr teknik yönlerini açıklamaktansa yararlarını, herkesin yaşayabileceği evrensel bir deneyimden yola çıkarak doğrudan bir testle gösteriyor: Yulaf ezmesiyle ve evde uygulanmış yüz maskesindeki salatalık dilimleriyle tıkanmış bir lavabo. Bu reklam izleyenlere ürünü açıklamaktansa ürünün yapabileceklerini gösteriyor. Bir ölçü Liquid Plumr’ın tıkanıklığı nasıl giderdiğini göstermek için inandırıcı tek bir görsel kullanılmış.

Neyin ne zaman önemli olduğunu bilin

Tek bir reklamla pazarlama dönüşüm hunisinin tamamına hitap etmeye çalışmak yerine sizi belirli bir hedefe ulaştıracak reklam seçeneklerini kullanabilirsiniz. Kısa vadeli satış hedeflerine etkili şekilde ulaşmanızı sağlayacak reklamlar, uzun vadeli marka değerine odaklanmış reklamlardan oldukça farklı. Marka oluşturmaya odaklanmış reklamlarda genellikle daha uzun ve daha yaratıcı bir hikaye işe yararken, kısa vadeli satış ve performansa odaklanmış reklamlar en yüksek etkiyi odak noktası ürün olduğunda gösterir.1

Yeni bir elektrikli süpürge modeli piyasaya süren Bosch Hausgeräte (Ev Aletleri) ürünü iş başında gösteren ve tek bir önemli özelliğe odaklanmış 20-saniyelik bir reklam hazırladı. Bu, kısa vadede satışları artırmada etkili olduğu kanıtlanmış bir yaklaşımdı. Ancak, sıra marka kampanyasını oluşturmaya geldiğinde Bosch çok farklı bir reklam kullandı. Bir dakikalık bu reklamda, her birinin farklı bir hikayesi olmasına rağmen #LikeABosch sloganıyla ortak bir noktada buluşturulmuş birkaç karakter yer alıyordu. Böylece, Bosch’un günlük yaşamımızda oynayabileceği tüm roller gösteriliyordu.

“Biz”deki “ben”i gösterme

Kişisel bakım ürünleri tam da adı gibi kişiseldir. Kullanıcılar ürünün günlük yaşam tarzlarına uygun olduğunu görmek ister ve bu süreç içinde görülmek önemlidir. Tüketicilerinizin tamamına ulaşmak için kampanyalarınızda yer vereceğiniz karakterler üzerinde düşünün. Etnik köken, yaş ve cinsiyete daha fazla yer vermek daha geniş ilgi uyandırabilir ve tüketicilerin markanızın teklifine sıcak bakmasına yardımcı olabilir. HPC reklamları söz konusu olduğunda reklam hatırlanabilirliğini artıran başlıca etken temsil edilmedir. Bu, reklamlarınıza çeşitlilik katmanın uzun süren bir etki bırakabileceğinin de kanıtı.2

Sürdürülebilirlik ve temiz malzemeye odaklanmış bir bebek bezi markası olan All Good, yayınladığı kampanyayla tüm ebeveynlere hitap etmeyi başardı. Farklı ırklardan kişilerin, gençlerin, bekar ebeveynlerin oluşturduğu aileler gibi her tür ailenin var olduğunun belirtildiği kampanyada, ebeveynler kim olursa olsun karşılaştıkları birçok zorluğun evrensel olduğunun altı çiziliyor. Böylece, izleyiciler fark edilmiş ve seslerini duyurmuş oldukları için markayla daha samimi, daha gerçek bir bağ kurabiliyor.

Bir hikaye anlatın

Kullanıcılar ürünlerle her zaman güçlü duygusal bağlar kurmaz. Bu, ev bakımı ve kişisel bakımda kullanılan günlük ürünler için özellikle geçerli. Bu bağı oluşturmak ilgi çekmek açısından hayati önem taşıyor ve markanın öne çıkmasına yardımcı olabilir. Ürünün ötesine geçen yaratıcı ve çağrışımlar uyandıran bir hikaye, tüketicilerin dikkatini çekmede çok başarılı olabilir.

Veet France‘ın “Your body hair. Your choice. Our products.” (Sizin vücut tüyleriniz. Sizin seçiminiz. Bizim ürünlerimiz.) kampanyasında sevgilisiyle yatağa uzanmış, bir yaz akşamı partisine katılmış, çimenlere serilmiş ve vücut tüylerine hayranlıkla bakan çeşitli kadınların etkileyici kısa hikayelerine yer veriliyor. Reklamda çeşitli vücut tipleri ve vücut tüyleri gösterilerek kişinin kadınlığını ifade edebileceği birçok farklı yola ait bir hikaye anlatılıyor. Doğrudan izleyicileri hedefleyen dış ses, herkesin kendi vücudu ve vücut tüyleri hakkında istediğini düşünebileceği mesajının iletilmesine yardımcı oluyor. Markanın ürünleri, insanlara vücut tüyleriyle istediklerini yapmada yardımcı olacak bir yol olarak sunulsa da hikaye, ürün serisinin çok ötesine geçiyor.

Reklamın gücünü katlamak için sesi kullanın

İnsanlar genellikle kişisel bakım ürünlerinin nasıl sesler çıkardığını düşünmez, ancak ses kullanmak anıları canlandırabilir, bir şeyleri bir bağlama oturtmamıza yardımcı olabilir veya mesajın etkisini artırabilir. Ses marka metriklerini artırmanın en etkili yollarından biri olmasına karşın video reklamlarda yeteri kadar yararlanılmayan bir kaynak. Marka adları ve süper öğeler gibi görsellerin etkisini artırmak için sesi kullanın. Örneğin bir şişe spreyinin püskürtülmesi veya ürünün dökülmesi gibi durumlar için ürün kullanımına ilişkin ipuçları vermek amacıyla da sesten yararlanılabilir.

Downy Korea, Puff adlı çamaşır deterjanını kısa ancak çağrışım yaptıran bir reklamla tanıttı. Reklamdaki oyuncu Puff’ı sıktığında rahatlatıcı ve yumuşak dokusunu vurgulayan bir ses efekti duyuluyor. Böylece, izleyicilerin ürüne dokunmadan bunun nasıl bir his olduğunu hayal etmeleri sağlanıyor. Ardından, Puff suya girdiğinde bir patlama sesiyle yayılıyor. Bu dramatik ve güçlü ses, ürünün temizleme konusunda ne kadar güçlü olduğunu ifade ediyor.

Veriyle desteklenen bu beş taktiğin bundan sonra oluşturacağınız HPC reklamlarında yaratıcılığı neden üst düzeye çıkarabileceğini anlamak zor değil. Bu taktikler, markanıza uygun kendi yaratıcı fikirlerinizi uygularken sağlam bir temel oluşturmanız için başlangıç noktası olarak görev yapacak. Ayrıca, reklamlarınızın etkisini gerçekten en üst düzeye çıkarmak için, markanız ve kitleniz açısından en iyi sonuçları tam olarak nelerin sağladığını anlamak amacıyla reklamınızla sürekli deneme yapmayı unutmayın.


Emre KOZAN ® sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

Bir Cevap Yazın