Türkiye için, özellikle de sigara tiryakileri için 19 Mayıs sabahı yeni bir dönem başlayacak.
Türkiye için, özellikle de sigara tiryakileri için 19 Mayıs sabahı yeni bir dönem başlayacak. Tüm kapalı alanlar ile okul bahçesi, açık hava tiyatrosu gibi yerlerde sigara yasak olacak. Yasak yerlerde sigara içenler 62 YTL para cezası ödeyecek. Vatandaşlar konutlar dışında hiçbir kapalı alanda sigara içemeyecek. Sigara cezası ile ilgili makbuzlar bastırılacak. Kamu ve özel sektör, yasağa uymayanlar hakkında bu makbuzlarla ceza kesecek. Sigara cezaları Hazine’ye gidecek.

Eğlence yerleri, okullar, hastaneler
Okul, hastane bahçeleri, spor salonları, stadyumlar, Aspendos gibi açık hava tiyatroları, toplu taşıma araçları başta olmak üzere özel sektöre ait yerlerde sigara içilmesine izin verenler önce uyarılacak. Uyarılara karşın sigara içilmesine izin veriyorsa 500 ila 5 bin YTL arasında para cezasına çarptırılacak.

Okul ve statlarda sigara satanlar
Okul, dershane, tiyatro, spor salonlarında sigara satanlara 1000 YTL ceza verilecek.

18 yaş altına yasak
18 yaşından küçükleri sigara üretim, dağıtım ve satışında çalıştıranlar 1000 YTL ödeyecek.

Tek dal satmanın bedeli 250 YTL
Okul önleri başta olmak üzere sokaklarda paketleri açıp tane ile sigara satanlar 250 YTL ödeyecek.

Reklam cezası 250 bin YTL
Reklam ve dağıtım kurallarına uymayan sigara firmaları da ağır cezalara çarptırılacak. Firmalar 50 bin ile 250 bin YTL arasında para cezası ödeyecek. Sigara firmalarının amblemlerini yayınlayan medya kuruluşlarına verilen cezalar 250 bin YTL’yi bulacak.

Kamu binaları
Devlete ait binaların kapalı alanları ile stadyum ve kültür merkezi gibi yerlerde ceza, görevlendirilen memurlar tarafından kesilecek. Hastanelerden okullara kadar tüm kamu kurumlarında bu kural geçerli olacak.

Toplu taşıma araçları
Kamuya ait toplu taşıma araçlarında sigara içenlere, ilgili birimin müdürü tarafından görevlendirilen kişi ceza kesecek. Yani otobüs şoförleri tutanakla ceza kesebilecek. Özel sektöre ait toplu taşıma araçlarında ise ilk başvurulan kolluk birim yetkilileri tarafından ceza kesilecek.

Özel binalar
Kamu binaları dışında kalan özel sektöre ait binaların kapalı alanlarında sigara yasağına uymayan kişilere şikâyet üzerine en yakın kolluk birimi tarafından ceza kesilecek.
Başbakan uçakta sigara içti, halkından özür diledi
PORTEKİZ Başbakanı Jose Socrates hükümeti döneminde uygulamaya başlanan kamuya açık yerlerde sigara içmeyi yasaklayan kanunu deldi. 5 ay önce kabul edilen yasak konusunda halkına örnek olması gereken Başbakan, TAP Havayolları’nın Lizbon-Caracas uçuşu sırasında first-class bölümünde uçarken bir sigara yaktı.

BAKANLAR RAHATSIZ OLDU
Venezüella’ya bakanlarıyla birlikte yolculuk etmekte olan Başbakan’ın sigarasından rahatsız olan bakanlarla, Portekiz heyetiyle birlikte uçan işadamları kanalıyla olay Portekiz basınına yansıdı. Bunun üzerine Başbakan da özür dilemek zorunda kaldı. “Yasayı çiğnediğimi düşünemedim” diyen Başbakan halktan özür diledi.

SİGARA karşıtlığı ile bilinen Başbakan Tayyip Erdoğan da yasakların nasıl uygulanacağını tek tek anlatan bir genelge yayınladı. Genelgede yer alan bazı hususlar şöyle;

* Çadır ve güneşlik gibi yerler de sigara yasağının uygulanacağı “kapalı alanlar” olacak.

* Yaşlı bakım evlerinde, ruh ve sinir hastalarının yatarak tedavi gördüğü birimlerde ve cezaevlerinde, denizyolu araçlarının güvertelerinde toplam alanın yüzde 10’unu geçmeyecek şekilde sigara içilmesi için alanlar oluşturulabilecek.

* Otellerde sigara içilen odaların mümkün olduğunca aynı kat ve koridorda olması sağlanacak.

* Sigara yasağı için www.havanikoru. org.tr ve www.dumansizhavasahasi. org.tr web sayfalarından bilgi alınabilecek.


Emre KOZAN ® sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

Bir Cevap Yazın