Pandemi önceliklerimizi değiştirmemize neden oldu, sağlığımızı ilk sıraya koyduk. Buna ruh sağlığımız da dahil. Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’da anksiyete, meditasyon ve stresi azaltmayla ilgili aramaların sayısı arttı. “İyileşme” konusuna duyduğumuz ilgi 2022 yılında da devam etti. Bu dönemde dengeli yaşam tarzına daha fazla odaklanıldığını ve sağlıklı olma konusunda daha bütüncül bir yaklaşım benimsendiğini gördük.

Gün içinde dengeyi bulma

Google araştırmacıları, arama ilgisinin gün içindeki dalgalanmasını gösteren yeni veriler ortaya koydu. Örneğin, İngiltere’de “anxiety” (“anksiyete”) terimi için arama ilgisi saat 02:00’de en yüksek düzeyde.1

Diğer yandan “yoga” hakkındaki terimler için arama ilgisi hafta içi 05:00 ile 07:00 arası, hafta sonu ise 06:00 ile 08:00 arası zirveye ulaşıyor.2 “Meditation” (“meditasyon”) ile ilgili terimler için arama ilgisi ise 06:00’da en yüksek seviyeye ulaşıyor.3 Bu durum, güne farkındalıkla başlamaya çalıştığımızı gösteriyor.

Üstelik Birleşik Krallık’taki kullanıcılar “gym” (“spor salonu”) ile ilgili terimlerle genellikle 12 saatte bir arama yapıyor, arama ilgisi ise 07:00 ve 19:00’da en yüksek seviyeye ulaşıyor.4

Uzun vadede sağlığımızı koruma konusuna önem veriyoruz

Google Arama trendleri, genel olarak sağlığımızın iyi olmasını arzuladığımızı da gösteriyor. Örneğin, Türkiye’de “ağız ve diş sağlığı” bakımı hakkındaki arama ilgisi %35 artış gösterdi.

Sağlığımıza daha bütünsel bir şekilde yaklaştığımız için fiziksel sağlığımızın yanı sıra ruh sağlığımıza da dikkat ediyoruz. Örneğin, Çekya’da “hot yoga” (“sıcak yoga”) için arama ilgisi %650 artarken Suudi Arabistan’da “الاكتئابالموسمي” (“mevsimsel depresyon”) için arama ilgisi %165 arttı.

“>

Pazarlamacılar için tavsiye: Doğru dengeyi bulun

Sağlıklı yaşam için çözümler sürekli değişir. Ayrıca kişiden kişiye ve pazardan pazara farklılık gösterir. Doğru dengeyi bulmak önemli. Pazarlamacılar, Google Ads Analizler sayfasında işletmeleri için günlük seçilen yerel pazar eğilimlerini inceleyebilir. Aynı zamanda çalışma ekibinizin dengeli, odaklı ve sağlıklı kalmasını sağlamak da önemli. Maksimum performans kampanyaları gibi otomatik araçlar, tüm Google kanallarından reklamları tek bir yerde toplayarak size yardımcı olur. Bu yaklaşım, daha verimli çalışmanıza, ekibinizin müşterilere etkili şekilde ulaşmak için kullanabileceği kanalları anlamasına yardımcı olabilir. Böylece herkes yeni fikirleri denemeye odaklanacak daha çok zaman kazanabilir.

Bu makale, 2022’nin en son Google Arama trendleri hakkında ayrıntılı bilgi sunmayı amaçlayan ve dört bölümden oluşan bir serinin parçasıdır. Şu başlıkları inceleyin: “Sosyalleşmeye hazırız“, “Para önemlidir” veya “Seyahat planlaması“.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz