Planlama dönemi geldi. Pandeminin beraberinde getirdiği zorluklar ve değişimler, markaları 2022’de de beklenmeyen şekillerde etkilemeye devam edecek. Öte yandan her pazarlamacının aklında dijital dünya, gizlilik ve sürdürülebilirlik gibi bazı önemli konular var. Bu alanlarda yönünüzü bulmanız hızlı veya kolay olmayacak ancak 2022’ye yönelik pazarlama stratejinizi planlamaya başlamanıza yardımcı olacak yararlı araştırma ve analizleri sizin için derledik.

Dijital dünya: Değişimin hızına ayak uydurmak için dijital olgunlaşma sürecini hızlandırın

Pandemi insanların dijital dünyaya geçişini hızlandırdı ve işletmeler, yeni online tüketici davranışlarına, ihtiyaçlarına ve beklentilerine ayak uydurabilmek için operasyonlarını dönüştürmek zorunda kaldı. Yeni norm haline gelen dijital dünya, hayatımızda kalıcı bir yere sahip oldu.

Diğer bir deyişle, dijital pazarlamanın dönüşümü 2022’de işletmeler için akla ilk gelen konulardan biri olacak. Nereden başlayacağınıza karar vermek ürkütücü görünse de dönüşüm sürecinin zorluğunun, dijital pazarlama stratejinizi geleceğe hazırlamak için gerekli değişiklikleri yapmanıza engel olmasına izin vermeyin. Gelecek yıl için gerçekçi hedefler belirleyin ve bu hedeflere doğru adım adım ilerleyin.

Yeni dönemde dijital olgunluğunuzu artırmanız için C-level yöneticilerin güçlü desteğini almanız ve aşağıdakiler gibi bazı önemli alanlara odaklanmanız gerekiyor:

  • Birinci taraf verileri: Online ve offline veri kaynaklarını birbirine bağlayarak müşterilerle aranızda çift yönlü bir değer alışverişi olmasını sağlayın.
  • Uçtan uca ölçüm: Ölçüme odaklanın ve tahmine dayalı modeller uygulayın. Bu modelleri, ilişkilendirme ve dönüşüm gibi ölçümlerde görülen veri boşluklarını kapatmak için kullanabilirsiniz.
  • Çeviklik: Hızla değişen tüketici davranışlarına daha çevik şekilde yanıt verebilmek için şirket içi kopuklukları önleyin.

Gizlilik: Kullanıcıların veri tercihlerine saygı gösterin ve değer sağlayın

Gizlilikle ilgili düzenlemelerde yapılan değişikliklere ve üçüncü taraf çerezlerin kaldırılmasına dair haberler, gizliliği kullanıcılar için eskisinden çok daha önemli bir konu haline getirdi. Markalar, yenilikleri yakından takip etmek ve bütün bu değişikliklere uymak gibi bir zorlukla karşı karşıya. Aynı zamanda, pazarlamacıların müşterilerinin güvenini kazanmaları ve onlara gizliliğin ön planda olduğu bir deneyim sunmaları gerekiyor. Bu zorunluluğu karşılamak için kullanıcıların veriyle ilgili tercihlerine saygı göstermek ve gerçek bir değer sağlamak büyük önem taşıyor.

Ipsos’un Google adına Avrupa genelinde 7.200 kişiyle veri gizliliğiyle ilgili endişeleri hakkında gerçekleştirdiği görüşmelerde, kullanıcıların kişisel bilgilerini güvendikleri şirketlere memnuniyetle verdikleri belirlendi. Kullanıcılar, kişisel bilgilerini paylaşmak için bu bilgilerin nasıl kullanılacağını ve bilgiler karşılığında ne elde edeceklerini bilmek istiyorlar.

2022’ye yönelik stratejinizi planlarken pazarlama faaliyetlerinizin hem gizlilik açısından güvenli hem de etkili olmasını sağlamak için bu araştırmanın ortaya koyduğu aşağıdaki çıkarımlardan yararlanabilirsiniz:

  • Anlamlılık: Kullanıcılar, birer birey olarak değerli buldukları deneyimler yaşamak istiyorlar.
  • Akılda kalıcılık: Pazarlama faaliyetlerinin sorumlu bir şekilde gerçekleştirildiğini söyleyebilmek için kullanıcıların, bilgilerini ilgili markalarla etkin bir şekilde ve isteyerek paylaşmış olduklarını hatırlamaları gerekiyor.
  • Yönetilebilirlik: Kullanıcılar bilgilerinin kendilerine ait olarak kalmasını sağlamak ve kontrolü ellerinde tutmak istiyorlar. Verilerinin nasıl kullanıldığını inceleyebilmeleri ve yönetebilmeleri gerekiyor.

Sürdürülebilirlik: Hareketler, sözlerden daha değerlidir

Çok kapsamlı bir konu olan sürdürülebilirliği, pazarlama planınıza nasıl dahil edeceğinizi belirlemeniz zor olabilir. Sürdürülebilirlikle ilgili çalışmaların, mesajlarınızı güncellemekten ve uzun süreli hedefler belirlemekten ibaret kalmaması gerektiğini anlamalı ve hemen bugünden itibaren somut adımlar atmalısınız.

Kullanıcıların gözünde sürdürülebilirlik daha fazla öncelik kazanırken, pazarlamacıların 2022’de olumlu adımlar atmak için yararlanabilecekleri bazı fırsatları sizinle paylaşıyoruz:

  • Sürdürülebilirlik hakkında olumlu hikayeler anlatın: Markanızın gerçekleştirdiği anlamlı değişiklikleri vurgulayın ve samimi, şeffaf, ölçülebilir yöntemler kullanarak harekete geçin. Ürünlerin veya çalışmaların sürdürülebilirliğiyle ilgili yanlış beyanlarda bulunmaktan, diğer bir deyişle “çevre dostu yalanlar söylemekten” kaçının.
  • Çevre dostu olmayı kolaylaştırın: Sürdürülebilirliği ekstra bir özellik gibi konumlandırmak yerine, mevcut marka değer teklifinizle bütünleştirin. Marka deneyiminin vazgeçilmez bir parçası haline gelebilmesi için sürdürülebilirlik avantajlarını diğer ürün avantajlarıyla birlikte listeleyin.
  • Mükemmelliği değil, gelişimi ödüllendirin: Pazarlamacılar, tüketicilerin mevcut olumlu davranışlarının sürdürülebilirlik çalışmalarına nasıl katkıda bulunduğunu sergileyerek bu tür hamleleri destekleyebilirler.

Dijital dünya, gizlilik ve sürdürülebilirlik alanlarında başarıya ulaşmak hızlı ve kolay olmayacak. Ancak şimdi ve 2022 boyunca atacağınız adımlar, pazarlama planınızı bir üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olabilir.


Emre KOZAN ® sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

Bir Cevap Yazın