Arama Ağı, diğer tüm reklam kanallarının temeli. Arama pazarlaması, birbirine bağlı işlevlerden oluşan inanılmaz derecede karmaşık bir ekosistem, talebe dayalı olarak sonsuz bağlantılar sunan bir dünya. Bu nedenle arama pazarlamacılığı meraklıları, kanalı sonsuz derecede büyüleyici buluyor.

İyi bir arama pazarlama stratejisi, birinin amacını ideal bir yanıta bağlayan ince ayarlanmış bir makine de diyebiliriz. Harika bir arama pazarlama stratejisi, sürekli olarak gelişmek ve zaman içinde daha verimli ve etkili olmak için otomasyondan faydalanır.

Günümüzde sunulan otomasyon araçları her zamankinden daha fazla kontrol, şeffaflık ve somut iş performansı sunuyor. Dahası, gerçek zamanlı otomasyon, tüm arama ekosisteminin temelini oluşturuyor. Otomasyon, aramayı analog bir konseptten dinamik bir dijital ortama dönüştürerek, bir kullanıcıya hemen hemen her tür içeriği sunabilen her zaman açık, cihazlar arası bir deneyime dönüşmesine izin veriyor.

Performans odaklı ilerleyen ve mobilde büyümeyi hedefleyen Pegasus’un da hem Türkiye’de hem de yurt dışında satış kanalını en çok destekleyen reklam kanalı Arama kampanyaları oluyor.

Satışları her zaman en düşük birim maliyet ile elde etmeyi hedefleyen marka, bunu manuel olarak farklı kırılımlarda optimize edip başarabiliyordu. Ancak sıra bir sonraki hedefe geldiğinde, yani Arama kampanyalarını anlık arama anında optimize edebilmek ve daha düşük maliyetlerle satış yapabilmek söz konusu olduğunda yeni bir çözüme ihtiyaç duydular.

Karışık ama karmaşık değil

Arama pazarlaması karmaşık değildir, ancak evet karışıktır. Her yeni özellik eklendiğinde bu karışıklık katlanarak artar, çünkü her niyet sinyali diğerleriyle birlikte düşünülmeli. Arama motorları, hem ücretli hem de organik sonuçlarda en kişiselleştirilmiş ve alakalı deneyimi sunmak için her etkileşim için düzinelerce, hatta yüzlerce veri noktası toplar. Otomasyon da işte bu sinyallerden yararlanmanın anahtarıdır diyebiliriz.

“Bilet satış adedini ve maliyetini sürekli iyileştirmek için aksiyonlar alıyor ve iyi sonuçlar elde ediyorduk. Ancak bu optimizasyonu hem doğru kullanıcılara doğru zamanda reklam yayını yapabilecek hem de performans metriklerimizi iyileştirebilecek ortak bir çözüme ihtiyacımız vardı,” diyor markanın birlikte çalıştıkları ajansı Hype’tan Account Lead Dilan Kurt.

Search Ads 360’ta açık artırma anında teklif verme stratejisinin kullanıma sunulmasıyla, karşılaştığımız bu zorluğu makine öğrenimiyle çözebileceğimizi düşündük. Özellikle jenerik kampanyaları daha otomatize şekilde kontrol edebilmek ve kampanyaların maliyetini daha da düşürmek için bize fayda sağlayacaktı,” diye devam ediyor Hype Account Director Umut Toka.

Açık artırma anında teklif verme stratejisi ekibe reklam ve teklif stratejilerini kullanıcı bazlı optimize edebilme imkanı sundu. Bu sayede fırsatları manuel olarak değil, makine öğrenimi ile daha hızlı bir şekilde değerlendirebildiler. Bir önceki döneme göre tıklama oranı %23 artarken, bilet satış maliyeti %20 azaldı.

Test edin, öğrenimlerinizi geliştirin ve uygulayın

Arama pazarlaması söz konusu olduğunda, otomasyon, pazarlamacıların mesajlarını ve stratejilerini çok büyük bir kitle üzerinde ölçeklendirmesini sağlarken aynı zamanda kişiselleştirilmiş sonuçlar ve optimize edilmiş performans sunar. Geçmişte otomasyona yönelik araçlardan canınız sıkıldıysa, bugünün çözümlerini açık fikirlilikle yeniden gözden geçirmenin ve kampanyalarınızı bir sonraki düzeye taşıyacak doğru kombinasyonu bulmanın şimdi tam zamanı.


Emre KOZAN ® sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

Bir Cevap Yazın