Birkaç gün evvel Yeni Nesil Monopoly’den bahsederken araştırmak aklıma geldi: “Monopoly’nin başka uyarlamaları var mıdır?”
Varmış efendim.
Özellikle Amerika’nın ve Dünya’nın popüler spor kulüpleri, şehirleri ve filmleri temalı onlarca uyarlama mevcutmuş ki teker teker anlatmak mümkün değil:

Sephora Monopoly: Kozmetik mağazaları zinciri Sephora’nın Hasbro lisansıyla ürettiği oyun, bildiğin Monopoly’yi emlak/spekülasyon ekseninden kaldırıp, kozmetik/bakım eksenine oturtuyor. Size kendi kozmetik imparatorluğunuzu kurma şansını sunuyormuş. oynanış ve içeriğe örnek olarak, saçınız pek hoş gözükmediği için kendinizi kodeste bulabilecek oluşunuz verilmiş.

Anti-Monopoly: California State Üniversitesi profesörü Ralph Anspach’ın Monopoly oyununa tepkisi şeklinde özetlenebilecek oyunda, başlangıçta söz konusu olan tekel piyasayı serbest piyasaya dönüştürmeye çalışıyorsunuz. isimdek monopoly ibaresi yüzünden yıllar süren bir hukuk mücadelesinden sonra ismi kullanma hakkını mahkeme kararıyla kazanmış.

Lost Monopoly: Bildirgeç e girilmiş bildiriye yapılan yorumların birinde rastladığım bu oyuna dair verilen hemenpaylaş bağlantıları ne yazık ki çalışmamakta.

buradan da tüm listeye ulaşmak mümkün.

 


Emre KOZAN ® sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

Bir Cevap Yazın