Mikroskop altındaki görüntüler oldum olası ilgimi çekmiştir. Özellikle bakteri/virüs/parazit fotoğraflarını, sanki uzaylı görmüş gibi seyrederim. Aynı dünyada yaşadığımız ama varlığından haberdar dahi olmadığımız, hatta Zacharias Janssen, Galilei Galileo gibi amcalar mikroskop denen aleti akıl etmeseler, asla da haberdar olamayacağımız canlılar, ve bu canlıların yaşadıkları dünyalar insana tuhaf şeyler hissettiriyorlar.
Bırakın canlıyı, her gün kullandığımız nesneler, elimizi yıkarken gördüğümüz sabun köpükleri, hepimizin saatlerinin içinde bulunan kuvars (quartz) kristalleri, mikroskop altında bambaşka suretlere bürünürler.

Bu ilginç dünyalar, elbette ki sadece benim ilgimi çekmiyor. Bu konuda düzenlenen yarışmalar, sırf bu işe vakit ayıran kurumlar, web siteleri, dernekler var.

Bu yarışmalardan biri, geçtiğimiz günlerde sonuçlanan 2006 Olympus BioScapes Dijital Görüntüleme Yarışması. Yarışmanın kazananları da açıklandı ve gerçekten görülmeye değer görüntüler var. Birinciliği ise, bir farenin retinasını görüntüleyen Thomas Deerinck almış.

Mikroskopla görüntüleme hadisesinin internet camiasında piri, “Molecular Expressions” denen site. AIDS ilaçlarından likit kristallere, fare beynindenn sabun köpüklerine kadar, aklınıza gelebilecek her şeyin mikroskopik görüntülerini burada bulmanız mümkün.
Bir diğer süper mikroskopik görüntüler galerisi de “Eye of Science” (bilimin gözü) sitesinde mevcut. Burada da Kristaller, Bakteri/Virüs, Bitkiler, İlaçlar, Mantarlar, Teknolojik cihazlar ve Hayvanlar ile ilgili mikroskop ve/veya makro fotoğraflara ulaşmak mümkün.

Aynen Olympus gibi, Nikon da bir mikroskopik fotoğraf yarışmasına ev sahipliği yapıyor. Tabi adamlar o kadar lens üretiyor, kamera üretiyor, bir şekilde bunun tanıtılması lazım değil mi? Nikon’un yarışmasının adı “Nikon Small World” (Nikon, Dünya ne küçük değil mi?). Burada da ağzınızı açık bırakacak, “bi dakka şimdi… biz bunlarla aynı dünyada mı yaşıyoruz?” dedirtecek fotoğraflar var.


Emre KOZAN ® sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

Bir Cevap Yazın