Günümüzde, dünyanın her yerinden milyarlarca kişi çalışmak, alışveriş yapmak ve eğlenmek için Chrome’u ve Android’i tercih ediyor. Son zamanlarda dijitale geçişin hızlanması, artık daha fazla müşteriyle bağlantı kurabileceğiniz ve işinizi internette ve uygulamalarda hiç olmadığı kadar daha hızlı büyütebileceğiniz anlamına geliyor.

Ancak tüketicilerin internetteki davranışlarının değişmesiyle birlikte, gizlilikleriyle ilgili endişeleri de giderek arttı. Kullanıcılar, şirketlerden verilerini sorumlu biçimde ele almalarını bekliyor ve internette izlenme konusunda endişe duyuyor. Bir sektör olarak, kullanıcı gizliliğini geliştirmeye devam ederken işinizi büyütmeniz için ihtiyacınız olan araçları ve analizleri de sağlamamız gerekir.

Bu nedenle Chrome, Özel Korumalı Alan‘daki (Privacy Sandbox) alternatif çözümler, siteler arasında kullanıcıları izlemeden alakalı reklamlarla ulaşmak ve bu reklamların etkisini ölçmek de dahil olmak üzere, temel kullanım alanlarını desteklemeye başladığında, üçüncü taraf çerezlerini kademeli olarak kullanımdan kaldırmayı planlıyor.

Özel Korumalı Alan Android’e Geliyor

Kısa bir süre önce, Özel Korumalı Alan’ı Android’de kullanıma sunacağımızı duyurmuştuk. Amacımız uygulama geliştiriciler, reklamverenler ve yayıncıların işlerini büyütmelerine yardımcı olmaya devam ederken Android kullanıcılarına yönelik gizlilik korumalarını da güçlendirmek. Android’de uygulamalar arası tanımlayıcılar (reklam kimliği dahil) olmadan çalışan ve kullanıcı verilerinin nasıl kullanılacağını kısıtlayan çözümler geliştirmeyi hedefliyoruz. Bu sayede, uygulama geliştiriciler kitleleriyle etkili ve kişisel gizliliğe uygun bir şekilde bağlantı kurarken kullanıcılar, en sevdikleri Android uygulamalarını ücretsiz olarak kullanmaya devam edebilir ve gizliliklerinin korunduğundan emin olabilir.

Şu anda Android kullanıcıları reklam kimliklerini sıfırlayabilir veya silebilir. Ayrıca, reklam kişiselleştirme özelliğini de devre dışı bırakabilirler. Android 12‘de bir gizlilik kontrol paneli de kullanıma sunduk. Bu sayede kullanıcılar, yükledikleri uygulamaların verilerine ne zaman eriştiğini ve verileri ne zaman kullandığını anlayabiliyor. Yakın zamanda ise Google Play’i yeni bir veri güvenliği bölümüyle güncelleyeceğiz. Bu güncellemeyle, geliştiricilerin uygulamalarının gizlilik ve güvenlik uygulamalarını yayınlaması gerekecek. Kullanıcılar, paylaştıkları bilgiler için kontrol olanağı sağlayan markaları tercih ediyor. Bu gelişme, uygulama işletmelerine veri uygulamaları ve gizlilik yaklaşımları konusunda daha şeffaf olma fırsatı sunuyor.

Daha gizli ve etkili çözümlerin geliştirilmesi zaman alacak

Sektörün gizliliği koruyan bu yeni teknolojilere geçişi zaman alacak. Android’de Özel Korumalı Alan’ı şekillendirme konusunda sektörden katılımları destekliyoruz. Buna, ekosisteme faydalı olacak çözümler geliştirmemize yardımcı olmak için ilk tasarım önerilerimizle ilgili geri bildirimlerin paylaşılması da dahil. Henüz bu yolculuğun başlarında olsak da Rovio gibi uygulama iş ortaklarından bu yolun geleceğiyle ilgili teşvik edici geri bildirimler aldık. Rovio CEO’su Alex Pelletier-Normand, şunları söyledi: “Google’ın hem kullanıcıların verilerinin nasıl kullanıldığını anlamasına yardımcı olma hem de platformdaki gizlilik standartlarını yükseltmeye yönelik çalışmalarını destekliyoruz.”

Reklam gizliliğine yönelik kesin bir yaklaşımın, cihazların dijital parmak izini çıkarma gibi gizli izleme mekanizmalarının kullanımını artırabileceğinin ve kullanıcı gizliliğinde daha kötü sonuçlara yol açabileceğinin de bilincindeyiz. Bu nedenle, internetteki yaklaşımımıza benzer şekilde, hem gizliliği koruyan hem de işletmeler için etkili ve sürdürülebilir yenilikler üzerinde çalışıyoruz. Bu yeni teknolojiler geliştirilirken mevcut reklam platformu özelliklerini en az iki yıl daha desteklemeyi planlıyoruz. Ayrıca, her türlü değişiklikten önce kullanıcıları haberdar edeceğiz.

Bugün gizliliğe yatırım yapmak, geleceğe hazırlanmanıza yardımcı olabilir

Gizliliği koruyan bu yeni teknolojiler geliştirilirken, gizliliğe önem veren bir pazarlama stratejisi belirlemeye olabildiğince erken başlayabilirsiniz. Müşterileriniz için değer yaratıp daha güçlü birinci taraf ilişkileri kurarak işe başlayabilirsiniz. İster faydalı bilgiler ister sosyal bağlantı olanağı ya da eğlence sunuyor olun, kullanıcılar markanızla kurdukları doğrudan ilişkide değer elde ettiklerini gördüklerinde %90’ı sizinle etkileşim kurma ve verilerini paylaşma konusunda kendisini daha rahat hisseder. Böylece, gelecek etkileşimler çok daha faydalı ve alakalı hâle gelebilir.

Çoğu durumda, yayıncılar ve reklamverenlerin Özel Korumalı Alan ile birlikte sunulacak ve gizliliği koruyacak yeni teknolojileri doğrudan kullanması gerekmeyecek. Gelişmelere hazır olmanın bir başka yolu, reklam teknolojileri iş ortaklarınızı, Chrome ve Android’deki bu yeni teknolojiler üzerine inşa edilen çözümleri kullanmaya teşvik etmek. Son olarak tasarımlar, zaman çizelgeleri ve gelişmelerle ilgili düzenli olarak bilgilendirmeler paylaştığımız web ve Android için Özel Korumalı Alan web sitemizden gelişmeleri takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz