World Economic Forum tarafından hazırlanan Future of Jobs (Mesleklerin Geleceği) 2020 raporunun kapsamlı Türkçe özetini sizlerle paylaşmak için son hazırlıkları tamamlıyorum.

Bu raporda yer alan “2020 İşlerin Geleceği Anketi“nde paylaşılan rakamlardan yola çıkarak 2025 yılına kadar 85 milyon işin, insanlar ve makineler arasındaki iş bölümündeki bir değişiklikle kaybolabileceği, insanlar arasındaki yeni iş bölümüne daha iyi uyarlanmış 97 milyon yeni rolünse ortaya çıkabileceği tahmin ediliyor.

Bu tabloda talebin arttığı ve artacağı meslekleri görebilirsiniz.

Talebin arttığı 20 mesleğin birkaçı hariç tamamının özellikle yeni nesil teknolojilerin geliştirilmesi, uygulanması ve kullanılmasıyla ilgili olduğunu söyleyebiliriz.
Örneğin 10. sıradaki Internet of Things Specialist (Nesnelerin İnterneti Uzmanı), 2 sene önceki raporun aynı başlıklı grafiğinde bulunmuyordu.
Benzeri şeyi FinTech (Finans teknolojileri mühendisleri) için de söyleyebiliriz.

Aynı şekilde dikkat çekici bir değişiklik de, Dijital Pazarlama Uzmanlığı mesleğinin 2018’de bulunduğu 20. sıradan, 4. sıraya yükselmiş olması.
Talebin arttığı meslekler tablosunda 2018’de bulunan ama bu raporda bulunmayan İnovasyon Uzmanları – Yöneticileri mesleği ise benim için şaşırtıcı oldu, itiraf edeyim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz