flugtag
uçmak; geleceği bilemeyiz ama şimdiki ve geçmiş zamandaki insanların en büyük hayallerinden biridir. bu uçma sevdasının altında “kuşlar kadar özgür olmak” kavramının yattığını söylemek yanlış olmaz sanırım.
uçma tarihine kısaca 1 göz atalım:
-1480’li yıllar: Leonardo da Vinci’nin insanlı uçma çalışmaları,
-1850’li yıllar: George Cayley’in ilk planörü,
-1900’lü yıllar: Wright kardeşler in ilk uçuşu,
-en son gelişme ise roket çanta.
bu giriş bilgisinden sonra esas konumuz olan flugtaga geçebiliriz.
yıllardan 1991, red bull’un sahibi Dietrich Mateschitz’in aklına parlak 1 fikir geliyor. diyor ki “denizin kenarında bir rampa kuralım, insanlar kendi elleriyle hazırladıkları uçakları o rampadan salsınlar ve bakalım ne kadar uzun süre denize çakılmadan havada kalacaklar”. o gün bugündür flugtag hemen hemen her ülkeye uğruyor ve günümüze kadar ulaşıyor.
flugtag’in rekoru şimdilik 2000 yılında avusturya flugtag’da gerçekleştirilen 195 feetlik uçuştur.
yarışmanın özellikleri şu şekilde.
“flugtag hemen hemen her ülkeye uğradı da bizim başımız kel mi,” diye soranlar olabilir. işte onlara cevap: flugtag yakın zamanda türkiye’de de gerçekleştirilecek. gerçi şu dakikadan sonra bu seneki yarışmaya katılamazsınız çünkü başvuru tarihi maalesef 14 Mart 2008’da sona erdi. “olsun izlemek bile bir şeydir. bakarsın seneye katılırım,” diyenleri, 25 mayıs pazar günü caddebostan sahilinde düzenlenecek yarışmaya alalım.
“valla görmeyi çok isterdim ama istanbul’a hiç yolum düşmüyor,” da diyebilirsiniz. o zaman şu oyunu oynayabilirsiniz.
not: bu kadar seçeneğin arasında hala mızmızlanıyorsanız, sizi kendi ellerimle yaptığım kağıt uçakla denize itecek ve en kısa flugtag uçuşunu gerçekleştirmenize ön ayak olacağımdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz