pamuk eller cep telefonuna
cep telefonunu çoğunlukla kısa mesaj almak-yollamak için kullanan insanlar iyi bilirler ki bir süre sonra parmaklar kendiliğinden hareket eder. hatta öyle ki arkadaş grupları kendi aralarında “en hızlı mesajı kim yazacak yarışması” düzenler. büyük bir sükse kazanır en hızlı mesaj yazan kişi.

yine türk telefon kullanıcıları iyi bilirler ki cep telefonlarında türkçe karakterler yoktur, özellikle “sıkıcı”, “sıkıldım”, “sıkılıyorum” yazmak tam bir kabusa dönüşür. insan kendine gelen “cok sikici bir gun, can sikintisindan olmek uzereyim, disari cikalim mi” mesajlarına gülse mi ağlasa mı bilemez.

aslında telefonlarda türkçe karakterler bir tuşa birden fazla basılmak suretiyle kullanılabiliyor ama 1 mesaj yerine 3 mesaj parası ödemek zorunda kalındığı için tüketici tarafından pek rağbet görmüyor.

neyse ki türk dil kurumu bu konuya el attı ve yakın zamanda cep telefonlarında türkçe karakterlerin kullanılmaya başlanacağını müjdeledi.

uygulama 2 şekilde gerçekleştirilecek; 1-önceden üretilen telefonlarda türkçe mesaj yazmak normal ücrete tabii olacak ve 2- yeni üretilecek cep telefonları türkçe karakterleri de kapsayacak.
tdk’nin misyonu türk dilini korumak ve yaşatmak olduğu için bu uygulamayla ilgili bir de kampanya başlatmaya karar verdi; türkçe karakterlerle en hızlı mesaj yazma yarışması.

yarışmanın işleyişi şu şekilde olacak:
diğer ülkelerde oldukça rağbet gören en hızlı sms yazma yarışmasının rekoru Kimberly Yeo adlı 1 kadına ait. Yeo, 2004 yılında 160 karakterden oluşan cümleyi 43,24 saniyede yazmayı başarmıştı.


Emre KOZAN ® sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

Bir Cevap Yazın