Hindistan’da dhobi adı verilen çamaşırcılar, oralarda ghat denen kirli çamaşırlarınızı kapınızdan alıyor ve aynı gün içinde tertemiz ve ütülü bir halde yine kapınıza teslim ediyorlar.
tabii bu, sizin olayın tanıklık edebildiğiniz tarafı.

İşte tüm ahaliden toplanan çamaşırların renklerine ve türlerine göre ayrılıp yıkandığı, kurutulduğu ve ütülendiği yere Dhobi Ghat adı verilmiş.
Bombay Dhobi Ghat’ı yüzlerce ailenin yıllardır geçimini sağladığı, yaşadığı bir “temizlik kompleksi”. Birkaç metrekarelik bölmelerden oluşan Dhobi Ghat’ta her bölme bir aileye ait. Meslek babadan oğula geçtiği için bölmelerin sahipleri de yıllardır değişmiyor.
Çamaşırlar ailenin erkekleri tarafından elde yıkanıp, eşsiz bir renk cümbüşü halinde yakıcı güneşin altında kurumaya bırakılıyor, ve daha sonra ütülenip adreslere geri postlanıyor.

Yabancı gözlerin alışık olmadığı o Hindistan usulü karmaşa ve hengamenin içine giren çamaşırlarınızın nasıl olup da başkalarınınkiyle karışmadan, bir yerlerde unutulmadan, kaybolmadan, aynı gün içinde size teslim edilebildiği, bu hizmetten faydalananlar -ya da bu tecrübeyi yaşayanlar mı demeli?- için tarihin en büyük sırlarından biri. Günümüzde daha çok otel, hastane vb. kurumlara hizmet veren Dhobi Ghat’ta gün içinde vuku bulan binlerce kişi ve tonlarca çamaşırın göz alıcı trafiği Bombay’a dair en ilginç manzaralardan birini oluştururken, mekan da pek çok turistik gezi programına “şehrin cazibe merkezlerinden biri” olarak dahil edilmiş durumda.


Emre KOZAN ® sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

Bir Cevap Yazın