Brian Haw, tam 2040 gündür (yaklaşık 5buçuk yıl ) İngiliz Parlementosu’nun önünde 7 gün/24 saat Irak’taki işgali ve cinayetleri* protesto ediyor.
İlkin gıda amborgosunu protesto için başladığı eylemini Irak’ın işgali sırasında da sürdürmüş. Kapladığı ufak alanda afiş, pankart ve fotoğraflarla işgalin sona ermesi için mücadele veriyor. Sloganlarından biri: “İnsan kanı petrolden daha ağır çeker!”, diğeri: “Çocuklarımı öldürmeyin artık!” Her parlemento çıkışı Brian’la karşılaşmaktan sıkılan milletvekilleri bu inatçı protestoyu durdurmak için çeşitli engellemeler yapmaya çalışmışlar. Mahkeme Brian’ın ifade özgürlüğünü (kapladığı alanı biraz daraltarak) korumuş. Geceleyin brandalara sarınıp uyuyan 56 yaşındaki Brian evsiz birisi değil: Karısı ve 7 çocuğu var. Çocukları arada sırada babalarını ziyaret ediyor. Kızkardeşi, yaşlı annesi de Brian’ın destekçilerinden: “Sen doğru olanı yapıyorsun.” Aile ilişkileri hakkında şunları söylüyor: “Bazı aileler çocuklarını askere gönderiyor ve geri geldiklerini göremiyorlar, ben en azından burada barış için mücadele ediyorum.”

Hakkında birçok belgesel hazırlanan Brian, belirli aralıklarla mesajlar yayınlıyor ve kendisi için kurulan siteden iletişim sağlıyor. *Bu arada Irak’taki amerikan işgalinin başlangıcından bu yana 655.000 (Altıyüz Ellibeşbin) Iraklı’nın öldürüldüğünü biliyor muydunuz?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz