Kahvenin Türk kültüründe kendine ait bir atasözü olacak kadar özel bir yeri var: Bir fincan kahvenin 40 yıl hatırı vardır. Biz de Arçelik olarak, Türkiye’de kahve yapılan hemen her yerde rastlayabileceğiniz kahve makinelerimizle bu kültürün bir parçasıyız. Bu kültürü onurlandırabileceğimiz ve kahveye olan tutkumuzu anlatabileceğimiz, kısa sürede etkisini yitirmeyecek kalıcı bir eser sunma gayesiyle Göz Açıp Kapayıncaya Kadar – Bir kahve belgeseli projemizi hayata geçirdik.

Belgeselimizde kahve tutkunu ve hiç uyuyamayan bir adamı canlandıran Okan Bayülgen, kahvenin gerçek hikayesinin peşine düştü. Nasıl yapılacağından en güzel nasıl içileceğine kadar pek çok soruya cevap aradı. Kahvenin müzik, tarih, edebiyat, sağlık gibi alanlarla nasıl bir ilişkisi olduğunu alanlarında uzman isimlerden dinledi. Ayrıca ilk kez, yer aldığı bir projede kendi günlük hayatından kesitler paylaştı.

Arçelik kahve makineleri ürün yerleşimleri akışın doğal bir parçası olarak ve filmin vermek istediği mesajları bütünleyen organik birer öğe olarak yer aldı.

Film, tüm bu kültürel öğrenimin bir adım ötesine geçerek, kahve makinelerinin iyi ve standart kahve yapımına sağladığı önemli katkıyı, Arçelik Türk Kahvesi Makinesi Telve’nin yaratılma hikayesi üzerinden anlatan yeni bir bakış açısı sundu. Tüm bu süreç içerisinde, Arçelik kahve makineleri ürün yerleşimleri akışın doğal bir parçası olarak ve filmin vermek istediği mesajları bütünleyen organik birer öğe olarak yer aldı.

Kısa içerik yerine zamansız yaklaşımları değerlendirin

Projemiz özelinde, pandeminin de hızlandırmış olduğu, izleyicilerin iyi içerik bulma ve izleme ihtiyacına da cevap verebilecek, etkisi genel olarak 2-4 hafta gibi daha kısa süreli olan ve içerik süresi olarak da daha kısa olan bir reklam içeriği yerine, uzun yıllar boyunca kalıcı olabilecek ve “Belgesel çok izlenmez” algısını da yıkacak, 1 saatten uzun olan özgün bir içerik yaratmayı hedefledik.

75 dakikalık ana filmimiz, ilk kez ve sadece ana yayın kanalı olarak Arçelik’in YouTube kanalında yer aldı. İki aşamalı olarak kurguladığımız stratejide öncelikli olarak erişim hedefi ile yayınlarımızı gerçekleştirdik ve genel kitleye fragmanlar üzerinden Masthead, TrueView for Reach ve TrueView for Instream yayınlarımız ile ulaştık. Sonrasında izlenme hedefli yayınlarla iletişimi sürdürdük ve daha ilgili kitleyi Discovery reklam modeli ile direkt olarak belgesele yönlendirdik.

Uzun metrajlı bir film içeriği olduğu için filmimizi tanıtan bir fragman içeriği hazırladık. Filmimizin YouTube’ta yayına gireceği sırada gerçekleştirdiğimiz basın lansmanı ve gala sonrasında eleştirmenlerden gelen yorumları da kullanarak farklılaştırdığımız ikinci bir fragman içeriği de hazırladık. Bu şekilde dikkat çekerek yeni izleyicilere erişmeyi hedefledik.

Ana içeriğinizi detay bölümlerle çeşitlendirin

Ana iletişim dönemimizi takiben, ana filmimizde yer alan kahvenin sağlık üzerindeki etkileri, kahve kokusunun çağrışımları, gelenekleri ve tarihi, kahve ve çikolata ikilisi, kahve makinelerinin sağladığı iyi ve standart kahve üretiminin önemi konuları için özelleştirilmiş 6 adet mini bölüm hazırladık.

Belgesel filmimiz ve filmimize özel olarak hazırlanan 2 fragman yaklaşık 210 milyon gösterim ve 13 milyonun üzerinde full izlenme elde etti. YouTube kanalımıza yedi bine yakın yeni abone geldi. Ana iletişim döneminde, 2020 yılı aynı döneme göre, telve kahve makinesi ürün adet satışları %96 arttı ve reklam filmimiz YouTube Ad Leaderboard listesinde yer aldı.

Kalıpların dışına çıkarak yaratılan sıradışı ve yenilikçi bir içerik, doğru stratejiler ile çalışıldığında, dijital dünyadaki içerik yoğunluğunun arasından sıyrılıyor ve talep gören bir ürün haline gelebiliyor. Ulaşılan milyonlarca benzersiz izleyici ve onların organik olarak yaptığı paylaşımlar ve yorumlar da bu fikri destekliyor.

Kalıpların dışına çıkarak yaratılan sıradışı ve yenilikçi çalışmalar, dijital dünyadaki içerik yoğunluğunun arasından sıyrılıyor.

Özgün iş yaratmak istiyorsanız risk almaktan çekinmeyin

Dijital iletişim dünyasında, risk almanın, özgün olmanın, doğru kişilerle çalışmanın ve sıradışı yaklaşımlar denemenin ne kadar değerli olduğunu bir kez daha fark ettik. Kahve Belgeseli proje hedeflerimiz doğrultusunda belirlediğimiz güçlü içgörüler üzerine yaratılan içeriğimizde; duyguların iyi aktarımı, güzel müzikler, güçlü mizahi yön ve başarılı hikaye anlatımı kreatif anlamda en etkili ve güçlü stratejimiz oldu.

İçerik arayışındaki dijital kullanıcıyı izleyiciye dönüştürmek konvansiyonel reklamlar ile gittikçe zorlaşıyor ve markaların kullanıcıların hayatlarındaki görevi değişiyor. Kullanıcılar zengin içerik dünyası, anlam ve içgörü içeren çalışmalara ilgi gösteriyor. YouTube aracılığıyla içeriğimizin uzun yıllar izleyicilere hizmet edebilecek bir ürün haline geldiğini ve marka sağlığına çok olumlu katkılar yaptığını gözlemleyebiliriz. Projemizin başarısı, pazarlama stratejimizi benzer çalışma şekli ile sürdürmek konusunda motivasyonumuzu arttırdı.

Eğer markanız için özgün işler üretmek ve içeriğinizin devamlılığını sağlamak istiyorsanız, cesur olmaktan ve risk almaktan çekinmeyin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz