YouTube’da başarılı sonuçlar veren reklamların ortak özellikleri neler? Bu soru, Ipsos ile ortak bir çalışmayı tetikledi ve çalışmaya iki bağımsız inceleyici olarak Nielsen ve Kantar da dahil oldu.

Reklam başarısıyla ilgili temel hususları anlamak için 17 bin reklam inceledik. Buradan, pazarlamacıların kullanabileceği dört yol gösterici ilkeyi elde ettik. Bu ilkeleri ABCD [Attract (İlgi Çekme), Brand (Marka), Connect (Bağ Kurma), Direct (Yönlendirme)] olarak adlandırdık.

Başarılı bir reklam oluşturma

Reklam oluşturmak için büyük ve küçük birçok karar alınması gerekiyor. Bu yetenek mi yoksa şu yetenek mi? Buradan mı yoksa şuradan mı kesilmeli? Bu dört basit ilkeyi her kararda dikkate aldığınızda, çalışmanızın pazarlama hedeflerinize ulaşma olasılığı artacaktır.

ABCD ilkeleri, reklam öğesi fikri oluşturmaya yönelik bir formül değil. Nielsen Catalina Solutions’ın yaptığı araştırmaya benzer araştırmalar, konseptten hayata geçirmeye kadar reklam öğesiyle ilgili her şeyin kampanyanın etki düzeyini ve yatırım getirisini (YG) etkileyen en önemli kriter olduğunu gösteriyor. Başka bir deyişle, reklam öğesinin hayata geçirilmesi, fikrin kendisi kadar önemli. Yani, muhteşem bir fikriniz olduğunda ABCD, bu fikri YouTube’da en güçlü şekilde hayata geçirmenize yardımcı olabilir.

ABCD, kısa vadeli satış olasılığında ortalama olarak %30 ve uzun vadeli marka katkısında %17 artış sağlıyor.1

ABCD’yi uygulama .

Bir reklam ekibi olduğunuzu ve hayali bir marka olan Fishos için balık aromalı köpek ödül maması ürünleri için reklam hazırlamakla görevlendirildiğinizi düşünün. Konseptiniz onaylanıyor ve resimli taslak oluşturmaya geçiyorsunuz. ABCD’leri incelerken, bu ilk aşamalarda reklamımızı nasıl geliştirebileceğimizi araştırıyoruz.

A = Attract (İlgi Çekme): İzleyiciyi etkileyin

Etkili bir giriş yapın. Başarılı reklamlar, en başta etkileşim yakalamaya çalışır. Elbette bunu yapmanın birçok yolu var. Reklamınızı aksiyonun tam ortasından başlatabilir veya yakından çekimle giriş yapabilirsiniz. Müzik, seslendirme ve efekt gibi ses girişleri kullanıcıların dikkatini çeken zengin, duygulara hitap eden bir deneyim sunar.

Görsel öğelerinizin canlı ve güçlü olduğundan emin olmak için renk ve kontrasta dikkat edin. Reklamınızın başında güçlü görüntülerle denemeler yaparak dikkat çekici bir açılış yapın. Aşağıda Fishos ekibiyle birlikte inceleyebileceğiniz bazı fikirler yer alıyor.

B = Brand (Marka): Marka bilincini erkenden, sık sık ve zengin öğelerle oluşturun

Ürün çekimleri, ambalaj çekimleri, uygun marka öğeleri, grafik öğeler, seslendirmeler veya müzik unsurlarıyla marka kimliğinizi hikayeye dahil edin. YouTube neredeyse tamamen sese dayalı bir deneyim. Bu nedenle, daha etkili olmak için medyanızın çeşitli duyulara hitap eden yönlerinden yararlanın. Aşağıda, marka kimliğinizi reklama dahil etmeye yönelik üç yöntem sunuyoruz.

C = Connect (Bağlantı Kurma): Kullanıcıların zihninde markanızla ilgili fikir oluşturun

İzleyicilerinizin pasif olduğunu düşünmeyin. İzleyicileri bilgilendirmek, eğlendirmek veya onlara ilham vermek için çalışın. Bağlantı kurabilmeleri için hikayenizde insani özelliklere yer verin. Mizah veya sürpriz gibi hikaye teknikleriyle duygulara odaklanın. Fakat reklamınızda gereksiz öğelere yer vermeyin. Bağlantı kurarken mesajınıza odaklanın.

D = Direct (Yönlendirme): Kullanıcıları işlem yapmaya teşvik edin

Son olarak, bir sonraki adımda ne yapmaları gerektiğini net ve basit talimatlarla belirttiğinizde kullanıcıların reklamınıza istediğiniz şekilde yanıt verme olasılığı daha yüksek. Yazılı bir harekete geçirici mesaj, grafik, ses ya da hikayenizden bir sahne, kullanıcıları yönlendirmenize yardımcı olabilir. Etkileşim kuran izleyicileri aktif müşteriye dönüştürmenizi sağlayacak birkaç yönteme göz atalım.

Şimdi, reklamın ABCD ilkelerine göre düzenlenen versiyonunu önceki haliyle karşılaştırın. Hangisi daha ilgi çekici?

Resimli taslak canlandırıldığında ortaya çıkan Fishos reklamının ABCD ilkeleri uygulanmadan önceki ve uygulandıktan sonraki hâli. Her iki sürüm de mutlu sonla bitiyor: Köpek balığı kostümü giyen köpek Fishos ödül maması alıyor.

Hedef odaklı ABCD ile reklamınızı daha da iyileştirin

Bu genel YouTube ilkelerini uygulamak, oldukça farklı bir reklam elde etmemizi sağladı. Belirli bir pazarlama hedefi için optimizasyon yaptıktan sonra neler elde edebileceğinizi düşünün. Dilerseniz bazı seçeneklere göz atabilirsiniz:

  • Marka bilinirliğini artırma
  • Ürün üzerinde düşünmeyi artırma
  • Satışa yönlendirmek için harekete geçirme

Reklamlarınızı hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacak şekilde özelleştirmek için ABCD’yi nasıl uygulayabileceğinize dair birkaç öneri daha paylaşıyoruz:

ABCD’yi kullanarak marka bilinirliğini artırma

Markanız ne kadar köklü olursa olsun, kalabalıktan sıyrılıp dikkat çekmek zor olabilir. Marka bilinirliğini artıran bir reklam oluşturmanıza yardımcı olmak için daha önce YouTube’da diğer markaların işine yarayan yöntemlere göre ABCD’yi ayrıntılandırdık.

Daha çok marka bilinirliğine göre özelleştirilen bir reklam, ürünü yeni kitlelere tanıtmaya biraz daha fazla zaman ayırabilir. Bunun için seslendirme, müzik, efekt gibi ses öğelerini kullanarak ekrandaki mesajınızı güçlendirebilirsiniz. Akılda kalıcılık için logo, kısa açıklama ve ürün ambalaj çekimleri gibi birçok marka öğesinden de yararlanabilirsiniz.

Marka bilinirliği için özelleştirilmiş bir reklamın önceki hâline göre farkını burada görebilirsiniz.

ABCD ilkeleri, Fishos reklamının Önce ve Sonra sürümlerine uygulandı. Bilinirliğe odaklanan sürümün etkisini artırmak için dramatik köpek balığı müziği eklendi.

ABCD’yi kullanarak ürün üzerinde düşünmeyi artırma

Üzerinde düşünmeye odaklanan reklamlar, kullanıcıların ürün veya hizmetinizin hayatlarında nasıl bir yeri olacağını görmelerine yardımcı olabilir. Bu aşama, mesajınızın onlar için neden alakalı olduğunu ve ürün veya hizmetinizin avantajlarını anlamalarına yardımcı olan önemli bir adım.

Artık tüketiciler arasında marka bilinirliğiniz olduğu için reklamınızı daha çok ürüne odaklanacak şekilde uyarlayabilirsiniz. Ürününüzü öne çıkarmak için yakın çekimlerden yararlanın ancak özellikle ilk beş saniyede marka öğelerinizi koruyun. Kullanıcılar ürünü bağlam içinde görerek ürünün ihtiyaçlarını nasıl gidereceğini hayal edebilirler. Ayrıca, daha keskin bir harekete geçirici mesajla aciliyet duygusu yaratabilir, kitlenizi daha fazla teşvik edebilirsiniz.

Aşağıdaki birkaç ayarla aynı reklamın hedeflerimize göre optimize edilmiş yeni bir versiyonunu oluşturduk. Aciliyet duygusu yaratmak için harekete geçirici mesaja “hemen” ifadesini ekledik. Bunun dışında birkaç düzeltme daha yaptık:

Bu Fishos reklamının Üzerinde Düşünme versiyonunda, ABCD ilkelerine uygun şekilde samimi, alakalı görseller ve aciliyet duygusu yaratan bir CTA kullanılıyor.

ABCD’yi kullanarak satış işlemini tamamlama

Kitleniz siz, ürününüz, hizmetiniz veya mesajınızla ilgili bilgi sahibi olduğuna göre artık satış işlemini tamamlayabilirsiniz. İşleme yönelik kampanya, teklifinizin koşullarını ortaya koyar ve izleyiciyi teklifinizi kabul etmeye teşvik eder.

Bu kampanyalarda, kampanyanın ana öğesi ürün olmalı. Bu yüzden, satışını yaptığınız ürünü göstermek için oldukça yakın çekimler kullanın. Teklifinizi açıklarken şeffaf, net ve güvenilir olun. Ayrıntıları paylaşın. Ürünü gerçekçi bir senaryoda betimleyerek ürünün izleyicinin hayatını nasıl etkileyeceğini gösterip açıklayın. Daha sonra, izleyicileri müşterilere dönüştürmek için indirimler veya özel tekliflerin gücünden yararlanarak kitlenizi teşvik edebilirsiniz.

Reklamın bu sürümü kullanıcıları mağazaya gitme konusunda harekete geçiriyor.

Fishos reklamının harekete geçirmeye yönelik versiyonunda, dikkat çekici arka plan müziği ve standart CTA yerine, köpek balığından ilham alan bir reklam müziği ve ilgi çekici bir mesaj kullanılarak müşteriler mağazaya gitmeye teşvik ediliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz