İçerik yazmak için konu fikirleri bulmanın bazı benzersiz ve yaratıcı yollarını bulun ve hiçbir zaman tekdüzeliğe takılıp kalmayın veya üzerine yazılacak konuların gerisinde kalmayın.

Unsplash’ta Lala Azizli’nin fotoğrafı

Yeni bir yazar mısınız? İçerik yazmak için harika konu fikirleri bulmakta zorlanıyor musunuz? Partiye hoşgeldin. Kesinlikle yalnız değilsin.

Hemen hemen her yazar, bir noktada üzerine yazacak iyi konular bulmakta zorlanmıştır. Aksini söyleyen ya dahidir ya da yalancıdır.

Doğru konuyu bulmak, yazarlar için başarıya giden ilk adımdır. Popüler olan ve size yeterince görüntüleme kazandıran ve aynı zamanda belirli hedef kitlenizle alakalı olmasını sağlayan bir konu istiyorsunuz. Ek olarak, hakkını verebileceğiniz konuları da seçmeli ve harika içerikler yazmalısınız.

Popülerlik ve alaka düzeyi arasındaki o tatlı noktayı bulmak göründüğü kadar kolay değildir. Bazı genel konular bulsanız bile, yine de daha derine inmeniz ve bu geniş konu içinde birkaç özel veya niş konu fikri bulmanız gerekir.

Nasıl yaparsın?

Ben de sana bu konuda yardım etmek için buradayım. İçerik yazmaya yönelik konu fikirleri bulmanın en iyi yollarından bazılarını öğrenmek için okumaya devam edin. Bunlar benim bizzat uyguladığım ve uzmanlar tarafından tavsiye edilen denenmiş ve test edilmiş taktiklerdir.

Öyleyse hemen dalalım.

Yazmak için harika konu fikirleri bulmanın en iyi yollarından biri, çevrimiçi kurs platformlarında kurs aramaktır.

Neden?

Çünkü insanların para ödemeye hazır olduğu konuları bulmanıza yardımcı olacaktır. Birisi 50 $’lık bir kursa kaydolmak isterse, benzer bilgileri ücretsiz olarak bulabilmeleri hoşuna gitmez mi? Elbette yapacaklardı.

Peki nasıl çalışır?

Nişinizle veya uzmanlık alanınızla alakalı geniş bir konu veya anahtar kelimeyle ilgili kursları aramanız yeterlidir. Arama sonuçlarında çıkan kurslardan tonlarca kullanıcı puanına sahip olanları belirleyin.

Örneğin, dijital pazarlamayla ilgili bazı popüler kursların aşağıdaki ekran görüntüsüne göz atın.

Udemy'de yazmak için konu fikirleri bulma süreci
Fotoğraf Kredisi: Yazar tarafından alınan ekran görüntüsü Udemy

Yazabileceğinizi düşündüğünüz bir konu seçin ve aşağıda gösterildiği gibi o dersin ders müfredatına göz atın.

Udemy'de kurs müfredatlarını kullanarak konu fikirleri bulma ve ana hatları belirleme süreci
Fotoğraf Kredisi: Yazar tarafından alınan ekran görüntüsü Udemy

Bu, içeriğiniz için temel bir taslak oluşturmanıza yardımcı olacaktır. İşte burada: harika bir konu fikri ve bir taslak. Burada belirtilen beş yoldan birini seçmek zorunda kalırsam, en etkili olduğu için bunu tavsiye ederim.

Ancak, size yalnızca birkaç konu fikri verir ve günlük olarak içerik oluşturuyorsanız en iyi seçenek değildir. Bunun için aşağıda belirtilen diğer fikirlere göz atmanız gerekiyor.

Bu, harika konu fikirleri bulmanın en yaygın kullanılan yollarından biridir ve her zaman harika sonuçlar verir.

Google’da geniş bir anahtar kelime veya konu arayın ve ardından konuyla ilgili soruları bulmak için “Kullanıcılar da soruyor” bölümüne bakın.

Google'ın insanlar da soruyor bölümünü kullanarak yazmak için konu fikirleri bulma süreci
Fotoğraf Kredisi: Yazar tarafından Google’dan alınan ekran görüntüsü

Yazmak için daha fazla soru veya konu fikri bulmak için bu soruları tıklamaya devam edin.

Bu neden içerik yazmak için konu fikirleri bulmanın en iyi yollarından biridir?

Çünkü size bir konuda en çok aranan soruları veriyor, bu da bu konulardaki içeriklere talep olduğu anlamına geliyor.

Profesyonel İpucu: Geniş bir konuyla ilgili birçok soruyu saniyeler içinde bulmak ve işinizi çok daha kolaylaştırmak için AnswerThePublic aracını kullanın.

Bu, çevrimiçi kursları aramanın ilk noktasıyla aynı prensiptedir, sadece artık kitap veya e-kitap arayabilirsiniz.

Amazon gibi farklı platformlarda yüksek puan alan e-kitaplar bulun ve geniş bir anahtar kelimeyle ilgili konu fikirleri bulun. İnsanların en çok hangi kitapları satın aldığını görün ve mükemmel içerikler oluşturun ve kitle oluşturmak için bunu ücretsiz olarak verin.

Anahtar kelime araştırması ve konu araştırması için SEO araçlarını kullanmak yeni bir şey değildir ve muhtemelen her yeni yazarın denediği ilk şeydir.

Çoğu araç ya ücretsiz bir plan ya da ücretsiz deneme seçeneği sunduğundan, ücretli araçlar olması gerekmez. Bu fırsatları, konu araştırması yapmak ve aylarca editör takviminizi doldurmak için bir konu fikirleri listesi oluşturmak için kullanabilirsiniz.

Ama genel bir bilgi olduğu için burada tartışacağım konu bu değil. Rakiplerinizi gözetlemeye ve işe yaradığı kanıtlanmış konu fikirleri için onlardan ilham almaya odaklanmak istiyorum.

Tonlarca trafik ve geri bağlantı alan rakiplerinizin en üst sıradaki içeriğini bulun. Örneğin Semrush’ta rakibinizin alan adını girebilir ve en iyi sayfalarını bulabilirsiniz.

Semrush'ın rakiplerin en çok ziyaret edilen sayfalarını gösteren trafik analitiği özelliğinden bir ekran görüntüsü
Fotoğraf Kredisi: Yazar tarafından alınan ekran görüntüsü Semruş

Ardından, aynı konularda daha iyi ve daha derinlemesine içerik parçaları oluşturun ve bunları tanıtın.

Buna “Gökdelen Tekniği” denir ve yazmak için konu fikirleri bulmanın en iyi yollarından biridir.

En iyi fikirlerimizden bazıları geceleri, düşüncelerimize daldığımızda gelir. Sevimsiz geldiğini biliyorum, ama Tanrı gerçeğine karşı dürüst. Bu nedenle her yazar, bazı harika yazma fikirleri içerebilecek geçici düşüncelerini not etmek için bir başucu günlüğü tutmalıdır.

Günün sonunda, hedef kitlenizi en iyi siz tanırsınız ve hangi konularda uzman olduğunuzu anlarsınız ve iyi yazabilirsiniz. Bu nedenle, harika içerik yazmak için bir konu fikirleri listesi oluşturmak üzere kendi düşüncelerinizi ve sezgilerinizi dinleyin.

Kitlenizde yankı uyandıran ve tonlarca görüntüleme alan içerik yazmak için konu fikirleri bulmak üzere bu taktiklerin bazılarını veya tümünü kullanın.

Arada bir gönderdiğiniz uzun biçimli içerik için konu fikirleri almak üzere çevrimiçi kurslar ve e-kitaplar bulmanızı ve günlük yazma fikirleri için başka yöntemler kullanmanızı öneririm. Elbette deneyebilir ve sizin için neyin işe yaradığını görebilirsiniz.

Bununla birlikte, sizi yazılarınıza bırakacağım ve bu ipuçlarını yararlı bulacağınızı umuyorum. İyi şanlar

Kaynak : Topic Ideas on Medium

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here