4 yorum necdetcem7 12 Aralık 2022 08:37

Netflix, geçtiğimiz Kasım ayında bizleri ünlü  The Addams Family karakterlerinden Wednesday Addams’ı başrolüne alan Wednesday dizisi ile buluşturdu. 23 Kasım’da yayına başlayan dizimizin ilk sezonu 8 bölüm, bölüm süreleri de 40-60 dakika aralığında değişiyor. İkinci sezonu ile ilgili henüz bir bilgi yok.

Amerikalı karikatürist Charles Addams tarafından yaratılan The Addams Family televizyona ve sinemaya daha önce uyarlanmıştı. 1964-1966 arasında yayınlanan dizide ilk kez Lisa Loring karaktere hayat vermişti. Christina Ricci, 90’lı yıllarda yayınlanan 2 film–de karakteri canlandırmıştı.  En son yayınlanan animasyon filmde ise Chloë Grace Moretz karakteri seslendirmişti.

Şimdiki dizimizin senaryo tarafında Alfred Gough ve Miles Millar var, ilk yarısının yönetmen koltuğuna ise fantastik filmlerin ünlü yönetmeni Tim Burton oturuyor.

Wednesday Addams, doğaüstü güçleri olan psişik bir genç kızdır. Karıştığı bir olay yüzünden mevcut okulundan ayrılmak zorunda kalan Wednesday, ailesi tarafından daha önce kendilerinin de okuduğu, doğaüstü yetenekteki çocuklara eğitim yuvası olan Nevermore Academy’ye yazdırılır. Bu okulda kalmayı ilk başlarda kabul etmese de daha sonra karşısına çıkan bir gizemin ilgisini çekmesi sonucu kalmaya ikna olur ve ailesini de ilgilendiren bu olayı araştırmaya başlar. Bu sırada güçlerini de iyice tanıma aşamasına geçmektedir.

Wednesday Addams (Jenna Ortega)

Dışarıdan bencil ve soğuk gözüken ama aslında sevdiklerine önem veren fakat bunu gösteremeyen birisi. Dobra ve açık sözlü olduğu için insanlar tarafından ilk başta sevilmese de enerjisi ile yetenekleriyle kendisini gösteriyor. Onun için en önemli şey romanını yazmak. Nevermore’da karşılaştığı gizem tam da romanına konu olabilecek türden olduğu için ilgisini çekiyor, belki de romanı için hayatını yazması yeterli olacak. Ailesiyle fazla samimi değil, onlardan kaçmak istemekte.

Oyuncuyu Jane the Virgin dizisinden ve Scream 5 filminden hatırlayabilirsiniz.


Enid Sinclair (Emma Myers)

Wednesday’in oda arkadaşı. Wednesday ne kadar siyahlara bürünse, Enid de onun tersine bir o kadar renklere bürünen bir kız. Kendisi kurt kadın, ancak henüz gelişimini tamamlayamamış.

Oyuncuyu bazı film ve dizilerde ufak tefek görsek de ilk ciddi dizi projesi olduğunu söyleyebiliriz.


Eugene Otinger (Moosa Mostafa)

Nevermore’un en tuhaf öğrencilerinden biri ve okulun arıcılık kulübünün başkanı. Wednesday ile arkadaşlık kurmaya çalışan birisi. Enid’e gizliden gizliye aşık.

Oyuncuyu The Last Bus dizisinden hatırlayabilirsiniz.


Xavier Thorpe (Percy Hynes White)

Babası çok ünlü bir psişik. Onun varlığından ötürü Nevermore’a gelen, resim konusunda usta olan bir öğrenci. O da yeteneklerini henüz kontrol etmeyi tam anlamıyla bilmemekte. Gizemli tavırları Wednesday’in dikkatini çeker.

Oyuncuyu The Gifted dizisinden hatırlayabilirsiniz.


Bianca Barclay (Joy Sunday)

Nevermore’un en popüler öğrencilerinden biri, büyüleyici bir ikna gücü olan uzun bir Siren soyundan gelmekte. Wednesday ile aralarında hemen bir rekabet başlayıveriyor.

Oyuncuyu Dear White People dizisinden hatırlayabilirsiniz.


Tyler Galpin (Hunter Doohan) 

Şerif Galpin’in oğlu. Bir kafede barista olarak çalışmakta. Annesinin kaybından sonra babasıyla bir başına kalmış ve aralarında  soğukluk var. Wednesday ile arkadaş olmaya çalışmakta.

Oyuncuyu Truth Be Toldve Your Honor dizilerinden hatırlayabilirsiniz.


Gomez Addams (Luis Guzmán) ve Morticia Addams (Catherine Zeta-Jones)

Wednesday’in ebeveynleri. 25 yıl önce bu okulda okumuşlar. Morticia da Wednesday gibi psişik ve Nevermore’un en iyi öğrencilerinden biri olmuş.


Ayrıca Gwendoline Christie dizide Nevermore Academy’nin müdürü Larissa Weems‘e ve Riki Lindhome da Jericho kasabasında yerel bir terapist olan Dr. Valerie Kinbott karakterine hayat veriyor.


Öncelikle filmleri izlemeden de girebilirsiniz ama diziyi izledikten sonra muhtemelen benim gibi filmleri de izlemek isteyeceksiniz; bu bilgiyi vereyim. Diziyi bitirdim, bu yılın benim için en sevdiğim yeni dizilerinden, hatta en iyilerine de koyacağım bir dizi oluverdi. Böyle tatlı fantastik yapımları ne kadar yıl geçerse geçsin hastası olarak seyrediyorum. Wednesday de başrol performansıyla ve yan karakterleriyle beni içine çok fazla çekti. Hatta sezonlarca devam etsin, bir an önce yeni sezon gelsin dilekleriyle uğurladım diziyi. Bu tarz fantastik dizileri seviyorsanız denemeden geçmeyin, benden demesi.

İzleyecek olanlara iyi seyirler.

Not: Dizi hakkında daha önce burada yorum yapılıyordu. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here