Upper Middle Bogan, Avustralya yapımı bir dizi. 2013-2016 yılları arasında ABC kanalında yayınlanmış. 3 sezondan oluşan dizinin her sezonu 8’er bölüm uzunluğunda. Bölüm süreleri ise 25-30 dakika uzunluğunda.

GİRİZGAH

AACTA (Australian Academy of Cinema and Television Arts) Ödülleri‘nde 2014 ve 2015 yıllarında ‘En İyi Komedi Dizisi’ kategorisinde adaylık elde eden dizi 2016 senesinde ise söz konusu ödüle layık görülmüş.

Robyn Butler ve Wayne Hope, dizinin yaratıcıları konumundalar. Hope, aynı zamanda 18 bölümün yönetmenliğini üstlenmiş. Diğer 6 bölümü ise 3 bölümde senaristlik de yapan Tony Martin yönetmiş. Butler-Hope ikilisine yapımcı koltuğunda Geoff Porz, Rick Kalowski ve Debbie Lee gibi isimler eşlik etmişler.

Amerikan ulusal kanallarından CBS, 2016 senesinde dizinin Amerikan uyarlaması için kolları sıvamış fakat projeye dizi onayı çıkmamış.

Dizi, Acorn, Amazon, Hulu, Apple TV+ ve Netflix gibi mecralarda da izleyici karşısına çıkmış ilerleyen yıllarda. Hulu, diziyi Bess of Both Worlds ismiyle yayınlamış.

KONU

Otuzlu yaşlarında bir kadın olan Bess, ikiz çocuklarının 13 yaşına bastığı gün hayatının en büyük sırrını öğrenir aynı zamanda. Evlatlık olduğunu öğrenen Bess, vakit kaybetmeden biyolojik ailesini bulur ve onlarla tanışır. Çekirdek ailesi artık geniş bir aile olmuştur.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

*Bess karakterine Playing for Keeps, Dead Lucky ve Puberty Blues dizilerinden hatırlanabilecek Annie Maynard hayat veriyor. Kendisi bir doktor.

*No Activity, Glitch, Evil ve Call Your Mother gibi dizilerden tanıdığımız Patrick Brammall, Bess’in kocası Danny karakterine hayat veriyor. Her fırsatta ellerini karısının üstünden çekemeyen, bir miktar azgın ve biraz da rahat bir adam olduğunu söylemek mümkün Danny’nin.

*Lara Robinson ve Harrison Feldman, Bess-Danny çiftinin henüz 13 yaşına basan benzemez ikizleri Edwina ve Oscar rolleriyle karşımıza çıkıyorlar. Oscar’ın son derece aptal bir çocuk olduğunu söylemek mümkün.

*The End dizisinden anımsanabilecek Robyn Nevin, Bess’in onu büyüten ve bunca yıldır ondan evlatlık olduğu gerçeğini saklayan annesi konumundaki Margaret karakterini canlandırıyor.

Geçelim ömrünü yarış sporlarına adamış olan Wheeler familyasına:

*The Outpost, Harrow, Wanted ve Rake gibi dizilerden anımsanabilecek Robyn Malcolm, Bess’in bunca yıl sonra tanışıp kavuştuğu biyolojik annesi olan Julie karakterine hayat veriyor. Bir yarış arabası takımına sahip Wheeler familyasında yarış arabasını kullanan kişi Julie. Bess’i doğurduğunda 14-15 yaşlarındaymış Julie. Wayne de keza aynı şekilde. O vakitlerde en doğru kararın bu olacağına karar vermişler.

*Kath & Kim dizisinden anımsanabilecek Glenn Robbins, Bess’in biyolojik babası ve Julie’nin kocası konumundaki Wayne karakterini canlandırıyor. Wayne, takıma pist dışında katkı sağlıyor.

*McLeod’s Daughters ve Nowhere Boys gibi dizilerden hatırlanabilecek Michala Banas, Wheeler familyasının (yeni ortaya çıkan Bess’i saymazsak) en büyük çocuğu konumundaki Amber karakterine hayat veriyor. Amber, rakip bir yarış takımında görev yapan Troy (Dave Thornton) isimli bir adamla evli. İkili şu an ayrı durumdalar. Amber, 16-17 yaşlarındaki oğlu Shawn‘ı (Dougie Baldwin) da yanına alarak ebeveynlerinin yanına taşınmış bir süre önce. Şu sıralarda asabi tavırlar içerisinde olan Amber’ın ve oğlu Shawn’ın yarış sporlarına karşı annesinden geçen birer yetenekleri mevcut.

*Wentworth dizisinden anımsanabilecek Maddy Jevic, Amber’ın bir küçüğü konumundaki Brianna karakterini canlandırıyor. Takıma pist dışından destek olan Brianna, daha çok seksi bir bayrak kızı misali dolanıyor ortalıkta.

*Rhys Mitchell, Wheeler familyasının en küçük evladı Kayne karakteriyle karşımıza çıkıyor. Tıpkı yeni tanıştığı yeğeni Oscar gibi kızıl, kıvırcık saçlı bir aptal olarak öne çıkıyor Kayne.

Dizinin ilk bölümünü izledim. Fena bir başlangıç yapmadığını söylemek mümkün. Renkli karakterlere sahip ayrıca. Bölüm sürelerinin çok uzun olmaması da bir başka artı. Bir şans verilebilir gibi görünüyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here