0 yorum pirate 23 Aralık 2022 08:40

Ulven Kommer (İngilizce adıyla: Cry Wolf), Danimarka yapımı bir dizi. 2020 yılı sonbaharında DR1 kanalında yayınlanmış. 8 bölümden oluşmakta. Bölüm süreleri 44-56 dakika arasında değişmekte.

Maja Jul Larsen (Arvingerne, Borgen), psikolojik drama türündeki dizinin yaratıcısı konumunda. Ona yazar masasında Nanna Westh (The Sommerdahl Murders), Adam August (Bedrag) ve Karina Dam (Skruk) gibi isimler eşlik etmişler. Yönetmenliğini Samanou Acheche Sahlstrøm, Niclas Bendixen, May el-Toukhy ve Pernille Fischer Christensen üstlenmiş. Yapımı kadrosunda ise Christian Rank, Claudia Saginario ve Morten Egholm gibi isimler bulunmakta.

Holly (Flora Ofelia Hofmann Lindahl) isimli 14 yaşında bir kız çocuğu var hikayemizin merkezinde. Annesi Dea (Christine Albeck Børge), üvey babası Simon (Peter Plaugborg) ve yarı kardeşi Theo (Noah Storm Otto) ile birlikte yaşıyor Holly. Dea, anaokulu/kreş tarzı bir yerde eğitmenlik yapıyor. Öğrenme güçlüğü çeken Theo, okul hayatında bir sınıf geriden geliyor. Yakın zamanda kolu kırılmış. Oyun oynarken bir kaza yaşandığını söylüyor.

Holly’nin yatağından kalkıp merdivenlerden üst kata çıktığı ve kapı aralığından annesiyle üvey babasını sevişirlerken seyrettiği bir sahne ile açıyoruz diziyi. Ardından sabah oluyor, Holly ve Theo okula gidiyor.

O gün farklı bir okul günü olacak Holly için. “Evde aileyle geçen bir akşam” temalı bir ev ödevi hazırlayıp teslim etmiş Holly öğretmenine. Aile içinde bir mangal etkinliğiyle başlayan bir akşamda babasından dayak yiyen bir kız hakkında bir hikaye yazmış. Bunu okuyan öğretmeni de durumu İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne aktarıyor.

Sosyal Hizmetler, vakaya acilen el atıyor. Ellerindeki en tecrübeli sosyal çalışmacı olan Lars Madsen‘i (Bjarne Henriksen) olayı araştırması için görevlendiriyorlar. Lars okula geliyor ve Holly ile görüşmeye başlıyor. Holly, ödevinde birkaç hafta önce yaşadığı bir olayı anlattığını kabul ediyor. İlgili, dikkatli ve işinde başarılı bir adam olan Lars, bu görüşmenin ardından Holly’nin bir istismar mağduru özellikleri gösterdiğine kanaat getiriyor ve olayın derinlemesine incelenmesine karar veriyor.

Anne, ısrarla kızının yalan söylediğini belirtiyor. Dea, kocasını korumak adına ya da ondan korktuğu için yalan mı söylüyor? Yoksa etrafında olup biten şeyleri göremeyecek kadar kör mü? Yoksa bir sebepten dolayı yalan söyleyen kişi Holly mi? İzleyip göreceğiz.

Lila Nobel‘i Lars’ın amiri Mona rolüyle izliyoruz. Laura Skjoldborg, Majken isimli genç bir sosyal hizmetler çalışanı olarak karşımıza çıkıyor. Christine Exner, Dea’nın Katja isimli bir iş arkadaşını canlandırıyor. Kadroda ayrıca Justin Geertsen, Lone Rødbroe, Rasmus Hammerich, Line Kruse ve Henning Valin Jakobsen gibi isimler mevcut.

Dizinin ilk bölümünü izledim ve beğendim. Yavaş akmasına rağmen ilgiyi tetikte tutabilen bir iş denebilir. Merak uyandırıcı ve sürükleyici olduğu da belirtilebilir. Bir şansı hak ediyor gibi görünüyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here