Tarihi dramalarla iyi bir çıkış yakalayan Starz kanalının bir diğer yeni dizisi The Serpent Queen ise 11 Eylül’de izleyiciyle buluştu. İlk sezonu 8 bölümden oluşan dizi, geçtiğimiz pazar günü yayınlanan bölümüyle ara verdi ve geçtiğimiz hafta 2. sezon onayını da aldı.

Fransa Kraliçesi olarak 16. yüzyıla damgasını vuran Catherine de Medici‘yi konu alan dizi Leonie Frieda imzalı “Catherine de Medici: Renaissance Queen of France” adlı kitaptan uyarlanarak hazırlandı. Justin Haythe yaratıcısı olarak görev alıyor. Lionsgate Television ve 3 Arts Entertainment yapımını üstlendiler.

Not: Catherine de Medici, daha önce Reign dizisinde de yer aldı. Mary Stuart’ı konu alan The CW dizisi 4 sezon sürdü ve karakteri dizi boyunca Megan Follows canlandırdı.

Konusu:

Floransalı zengin bir ailenin öksüz bir kızı olarak manastırda yetişen Catherine’i politik ve ekonomik kazanç için kullanmaya karar veren amcası Papa Clement VII, Fransa Kralı’nın küçük oğlu Henri ile evlenmesi için anlaşma yapar. Cazibesi olmayan 14 yaşındaki Catherine’den çeyizde bir servet getirmesi ve birçok varis doğurması beklenmektedir.

Ancak kocasının 35 yaşındaki Diane de Poitiers‘e aşık olduğunu keşfeder, çeyiz parası bir türlü ödenmez ve hamile de kalamamaktadır. Hayatta kalmayı öğrenmek zorunda olan Catherine, zekası ve kararlılığıyla evliliğini canlı tutmayı başararak monarşiye herkesten daha iyi hakim olur ve Fransa’yı uzun yıllar yönetir.

Genç Catherine

Genç Henri

Catherine – Henri – Diane

Rahima

** Samantha Morton’un (The Walking Dead) başını çektiği kadrosunda Liv Hill, Alex Heath, Ludivine SagnierLee Ingleby, Charles Dance, Antonia Clarke, Ray PanthakiRaza JaffreyKiruna Stamell, Sennia Nanua, Colm Meaney ve Ruby Bentall da yer alıyor.

** The Serpent Queen’in bölümleri birine ağırlık vermek üzere 2 farklı zamanda ilerliyor. Bir yandan Catherine ve Henri’nin gençlikleriyle (Hill-Heath) başlayarak evliliğin ilk zamanlarına tanık olarak ilerliyoruz. Diğer yanda oğlu Francis’i yeni kaybettiği ve diğer oğlu George’un tahta çıkmaya hazırlandığı dönemde buluyoruz Catherine’i.

Sarayda hizmetli olarak çalışan, çoğu kişinin ya umursamadığı ya da kötü davrandığı Rahima ile Catherine’in yolu kesişiyor. Hatta Catherine hikâyesini ona anlatmaya başlıyor ve yeri geldiğinde şimdiki zamana dönerek yaşananlar hakkında sohbet de ediyorlar. Buna Catherine’in içinde bulunduğu saray atmosferi ve etrafta olanlar da ekleniyor.

** Peki, bazen Catherine ya da Rahima üzerinden 4. duvarı yıktıklarından bahsetmiş miydim? O da var, evet.

Not 2: Memet Ali Alabora, ilk 2 bölümde rol alıyor ve Sultan Süleyman karakterini canlandırıyor.

Yorum:

The Serpent Queen’i sezonun ilk yarısı ve ikinci yarısı olmak üzere iki ayrı şekilde değerlendirmek mümkün. Hikayede ilerlerken araya giren zaman atmalarıyla birlikte sezonun ortasına gelindiğinde oyuncu değişikliğine gidiliyor ve Morton iki dönemde de karaktere hayat verirken Henri’yi Lee Ingleby devralıyor. Diğer oyuncular ise aynı kalıyor.

Bana kalırsa genç oyunculardan olgun oyunculara geçtikten sonra dizinin kendisini başta sevdiren komedisi daha geri planda kaldı ve draması ön plana çıktı. Dördüncü duvarı yıkmaları gözüme batmadı ama bu tarz yapımlarda görmeye alışık olmadığım için ilgincime de gitti. Dolayısıyla Starz’ın son dönemde ekrana getirdiği Tudor soslu dizilerden farklı ayarda bir iş.

Genç Catherine ve Henri’nin ilişkisi, metres Diane’in sahne çalan (scene stealer) varlığı, anında ciddileşebilen/sertleşen atmosferiyle yeri geldi mi The Great’in biraz daha gerçekçi bir versiyonu olduğunu da düşündürttü. Onun kadar sevmesem de The Serpent Queen’den de memnun kaldım. Liv Hill ile Samantha Morton karakter için doğru seçim olmuşlar, haklarını vereyim.

Sezon finalinde bıraktıkları nokta itibarıyla (tarihe göre) en az 1 sezonluk daha malzemenin olduğu söylenebilir. Gerisini de kendileri bilir tabii… Döndüklerinde yeniden görüşmek dileğiyle, umarım fazla bozmadan ilerlemeye devam ederler. İzleyeceklere iyi seyirler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here