0 yorum hayrola11 14 Kasım 2022 08:35

KONU

The Peripheral, Scott Smith’in yapımcılığını üstlendiği bir Amerikan bilim kurgu yayın yapan televizyon dizisidir. Amazon Prime’da yayınlanan dizi, William Gibson tarafından yazılan aynı adlı kitaba dayanıyor. Westworld’ün yaratıcıları Jonathan Nolan ve Lisa Joy, Athena Wickham, Steve Hoban ve Vincenzo Natali ile birlikte yönetici yapımcı olarak görev yapıyor. 21 Ekim’de başlayan sezonu 8 bölümden oluşuyor.

Teknolojinin toplumu kurnazca değiştirdiği bir gelecekte, bir kadın alternatif bir gerçeklikle ve kendi karanlık geleceğiyle gizli bir bağlantı keşfeder.

KARAKTERLER

Eli Goree tarafından canlandırılıyor. Conner, Fisherlar ile büyür, en yakın arkadaşı Burton’la birlikte donanmaya yazılır ve üç uzvu ampute olarak geri döner. Öfkesini şişeye gömerek kronik acılarından kurtulmanın yolunu arar. Hâlâ alaycı ve ölümcül bir adam olan Conner’a doğru şans tanınırsa kaderinde yazdığı gibi kahraman olmaya hazırdır.

Gary Carr tarafından canlandırılıyor. Wilf profesyonel bir iş bitiricidir. Zengin insanlara, özellikle Lev Zubov’a karıştığı sorunlardan kurtulmaları için yardım eder. Yüzeyde kalmayı tercih ederek, mümkün mertebe duyguların derinlerine inmekten kaçınır. Belki de bir yanı o derinlere atlamak istese de diğer yanı ne kadar derine düşeceğinden korkuyordur.

Charlotte Riley tarafından canlandırılmakta. Gizemli, idealist. Dünyayı kurtarmak istiyor. Yahut herhangi bir dünyayı. Aelita, tuhaf şekilde gerçekçi bir oyunu oynaması için Burton’ı tutan kişidir. Oyunu Flynne oynayınca Aelita’nın kaderinin tek tanığı olur.

— JJ Feild, Lev Zubov olarak yer almaktadır. Milagros Colddiron’un başı. Notting Hill’de yaşayan Rus bir iş adamıdır. Lev, Wilf’i Flynne’i bulması  ve onu bir peripheral’ı güvende tutması için işe alır

— T’Nia Miller Cherise Nuland olarak yer alıyor. Araştırma enstitüsü başkanı. Bir meslektaşının Flynne’i vurma emri verdiğini öğrenir. Cherise potansiyel bir kötü adam olarak konumlandırılmıştır.

— Ella Fisher olarak Melinda Page Hamilton yer alıyor. Flynne ve Burton’ın annesi. Kanserden ölmek üzere ve yaşamak için sadece haftaları var.  Flynne, paralel bir dünya temasından yardım aldıktan sonra Ella görüşünü geri kazanır.

Mümkün olduğunca insana benzer görünecek şekilde tasarlanmış, gelişmiş uzaktan kontrol edilen bir robot. Fiziksel avatarlar olarak kullanılırlar, böylece birisi gerçek bedenleri başka bir yerdeyken (veya bir zamandayken) belirli bir konumda mevcut olabilir.

Sanal asistanların vücut bulmuş hâlleri. Mozaik desenli bedenleri ile daha insansı kuzenleri periferallerden ayrılırlar. Çoğunlukla ticari ve ev içi görevlerde kullanılırlar. Kimilerinin daha özel becerileri vardır ve sanatlarını ya da işlevlerini ifade eden dış tasarımlara sahiptirler.

Conner’ın yüksek ölçüde özelleştirilmiş tek kişilik aracı. Conner, çoğunlukla sıradan insanlar uyurken gece geç saatlerde yollarda devriye gezerken görülebilir.

ABD ordusunun desteğiyle yapılan sibernetik geliştirme. Telefonları birbirine bağlayan Bluetooth gibi askerleri bir tür “kolektif akıl”a bağlayarak birimin anlık iletişimini ve dolayısıyla etkililiğini de artırır. Fakat pek de konforlu değildir.

OYUNCULAR

Burton’a yeni bir hiper-gerçekçi video oyunun beta testi için uçuk miktarda nakit teklif eden Kolombiya merkezli bir kurumsal varlık.

Düzmece iş. İnşaatçılar uyuşturucu işindedir (reçeteli ya da değil). Corbell Pickett sayesinde Clanton’ın sağlık sisteminin omurgası bu olur. Herkes ya uyuşturucu yapar ya satar ya ihtiyacı vardır ya da bunları yapan birilerini tanır.

MEKANLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here