Telli enstrumanların tarih içinde geçirdiği evrimi örnek resimler ile anlatan güzel bir site. resimdeki gibi yalnızca gitara değil amatör bir müzisyen olarak benim de şimdiye kadar görmediğim, bilmediğim birçok çalgıya ve onların tarihine ulaşmak mümkün. meraklısı için resimlerden hareketle gitar evrimi hakkında biraz bilgi vereyim. rönesans gitarı, günümüz gitarından hem daha küçük, hem de daha ince bir yapıya sahipti. gitar biraz daha yuvarlak, bel kısmı daha ince idi. ses deliği ince parşömenden oluyordu. üzerinde Üç çift ve bir tek tel bulunuyordu ve teller sırasıyla sol, do, mi, la şeklinde akortlanıyordu.
17. ve 18. yüzyıldaki barok gitarı ise 5 çift tel ile çalınıyordu. görünüm olarak biraz daha günümüz gitarına yaklaştığını söyleyebiliriz.
18. yüzyılın sonunda ise gitar değişim göstermeye başladı. ispanya’da gitara bir tel daha eklenerek tel sayısı 6 tek tel haline getirildi.
19. yüzyılda giatrın popülerliği daha da arttı ve birçok insan eğlenmek için gitar çalmaya başladı.
nihayet 1850ler’de ispanyol gitar yapımcısı torres günümüz gitarına en yakın gitarı yaptı ve gitar, birçok yerde “spanish guitar” yani “ispanyol gitarı” olarak anılmaya başlandı.
yazının orijinal metnine buradan ulaşabilirsiniz.


Emre KOZAN ® sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

Bir Cevap Yazın