Google’da her gün dünya genelinde 3,5 milyar arama yapılıyor. Yakın zamana kadar, arama yoluyla markaları ve insanları birbirine bağlamanın tek yolu, bir şirketin sunduğu ürün veya hizmetlerle ilgili anahtar kelimeler elde etmekti.

Günümüzde otomasyon, bir arama sorgusunun arkasındaki amacı anlamanıza ve aramada markanızın, ürününüzün veya hizmetinizin erişimini önemli ölçüde artırmanıza yardımcı oluyor.

Bir aramanın arkasındaki amacı anlamak için otomasyonu kullanma

Anahtar kelime seçmek her zaman herhangi bir kampanya için bir başlangıçtır. Ancak erişimi, manuel olarak eklenen terimlerin ötesinde artırmak mümkün.

Ana fikir, otomasyon desteğiyle aramalarda daha fazla sonuç üretmek. Geniş eşleme, bir kullanıcı bir anahtar kelimenin veya ilgili konuların varyasyonlarını aradığında reklamların gösterilmesine olanak tanır.

Bunun nedeni, algoritmanın bir arama sorgusunun arkasındaki amacı anlamaya ve kullanıcıları nitelendirmeye yardımcı olması diyebiliriz. Teknoloji, insanların sadece yazdıklarını değil, istediklerini de görmelerini sağlar.

Bir kampanyada geniş eşlemeyi etkinleştirmek, bir reklamverenin daha fazla sonuçta görünmesini ve muhtemelen daha fazla dönüşüm kaydetmesini sağlayabilir.

Teknosa: ROAS’ı artırmak için 150’den fazla kampanyayı dönüştürüyor

Örneğin elektronik perakendecisi Teknosa, Arama kanalında binlerce ürünü için on binlerce anahtar kelime yönetiyor. Bunun yanı sıra ekip, Google’da her gün yapılan arama sorgularının %15’inin daha önce hiç karşılaşılmayan anahtar kelimelerle gerçekleştiğini de biliyordu.

“Potansiyel aramaların tamamı için reklam gösterimi gerçekleştirdiğimizden emin değildik,” diyor Teknosa dijital pazarlama yöneticisi Çiçek Özgenal. “Geniş eşleme düzenleyici (GED) ile anahtar kelime kullanımındaki sistem davranışının, sıralı eşlemeye dahil edilmesi ile ilgili güncelleme sonrasında; kampanyalarımızı geniş eşleme anahtar kelimeler kullanımına geçiş ve akıllı teklifler ile güçlendirdik.”

Teknosa ve ajansları Mediacom temel olarak iki farklı hedefi aynı anda gerçekleştirmek istiyordu:

  1. Tüketici elektroniği kategorisinde tüm aramalara eriştiklerinden emin olmak
  2. Reklam harcamalarından elde edilen geliri (ROAS) düşürmeden Arama hacmini ve geliri artırmak

Kategori, marka-kategori ve ürün-model aramalarını hedeflemek için gruplanmış 150’den fazla kampanyada aşamalı olarak anahtar kelime eşleme türü GED’den, geniş eşlemeye dönüştürüldü. Her aşamada performans analizi yapıldı ve buna göre bir sonraki kampanya grubunda aksiyon alındı.

Bu uygulamada, geniş eşlemenin bir fonksiyonu olan, reklamverenlerin öngöremeyeceği ölçekte farklı arama varyasyonunda reklamlar tetiklenebildi. Bunun yanı sıra, kampanyaları akıllı teklif stratejisi ile sürdürmenin bir sonucu olarak; alaka düzeyi görece düşük arama terimlerinden eski döneme kıyasla daha yüksek ROAS performansı elde edildi.

150’den fazla kampanyada gerçekleştirilen değişiklik sonrası, Teknosa’nın e-ticaret satış gelirinde %81, ROAS değerinde ise iki katın üzerinde artış gerçekleşti.

“Geniş eşleme ve akıllı teklif stratejileri kombinasyonu, yüksek hacim yanı sıra oldukça iyi performans sağladı. Önceki nesil eşleme türünde erişemediğimiz uzun kuyruklu arama terimleri veya performansı düşük olabilir çekincesiyle hedeflemediğimiz arama terimlerinden ek gelir dahi elde ettik,” diyor Mediacom performans pazarlama danışmanı Mustafa Kızılbağ ve ekliyor; “İşin sırrı geniş eşleme türünü makine öğrenimi ile birleştirmekte.”

“Yakın bir zamana kadar kontrolün kendimizde olmasını önemsiyor; anahtar kelime, reklam, teklif gibi her bir bileşen için yoğun bir manuel optimizasyon eforu harcıyorduk. Kampanya yönetim şeklini algoritma ve otomasyonun gücüne bırakmak oldukça çarpıcı sonuçlar yaratıyor.”

Geniş eşlemeden en iyi şekilde nasıl yararlanılır?

Anahtar kelimelerin etkinliğini artırmak ve kampanyanızı öne çıkarmak için aşağıdaki 3 noktayı takip etmekte fayda var:

1. İşletme hedeflerinize uygun sonuçlar sağlayacak daha alakalı aramalara ulaşmak için Akıllı Teklif ile geniş eşleme türünü kullanın.

Biliyor muydunuz?

Hedef edinme başı maliyet kullanılan kampanyalarda tam eşlemeli anahtar kelimelerini geniş eşlemeli olarak değiştiren reklamverenler ortalama %35 daha fazla dönüşüm elde ediyor.1Hedef ROAS kullanılan kampanyalarda ise dönüşüm değeri ortalama %20 daha yüksek gerçekleşiyor.22. Reklamlarınızın olası etkisini anlamak için Google Ads üzerindeki Analizler sekmesini ziyaret edebilirsiniz. Öneriler sayfanızdan geniş eşlemeli anahtar kelimeleri kolayca test edin, ürünleriniz ve/veya hizmetlerinizle ilgili ortaya çıkan arama trendlerini inceleyin.

Biliyor muydunuz?

Akıllı teklif özelliğini kullanıyorsanız geniş eşlemeye geçirmeniz durumunda performansı artırma olasılığı yüksek olan anahtar kelimeleri Öneriler sayfasında bulabilir, bu geniş eşlemeli anahtar kelimelerin performansını doğrudan öneride bir deneme oluşturarak test edebilirsiniz.

3. Reklamlarınızın daha fazla kullanıcıya gösterilmesi ve

tüketici davranışındaki değişimlere

uyum sağlaması için geniş eşleme ve Akıllı Teklif özellikleriyle birlikte

duyarlı arama ağı reklamlarından

faydalanın.

Biliyor muydunuz?

Bu kombinasyon, ne şekilde arama yapıyor olursa olsunlar müşterilere doğru mesajla ulaşmanıza yardımcı olur. Geniş eşleme ve Akıllı Teklif kullanan kampanyalarda genişletilmiş metin reklamlardan, aynı öğeleri kullanarak duyarlı arama ağı reklamlarına geçen reklamverenler benzer bir dönüşüm başına maliyetle ortalama %20 daha fazla dönüşüm elde ediyor.3

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here