2 yorum pirate 21 Aralık 2022 08:48

Summer Strike, Güney Kore yapımı bir dizi. 21 Kasım’da başlamış. Pazartesi ve Salı günlerinde birer bölüm olmak üzere haftada 2 bölüm şeklinde yayınlanmaya devam ediyor. Hali hazırda 8 bölümü geride kalmış durumda. 12 bölümden oluşan sezonu 27 Aralık’ta tamamlayacak.

Genie TV, ENA ve Seezn olmak üzere 3 yerde birden yayınlanmakta dizi. Aynı isimli webtoondan (çizgi roman) uyarlanmış dizimiz. Yoon Jeong Lee ve Hong Moon-Pyo, dizinin senaristliğini ve yönetmenliğini üstlenmişler birlikte.

Dizi, Amugeotdo Hago Sibji Adda, I Don’t Feel Like Doing Anything ve I Don’t Want To Do Anything gibi isimlerle de anılmakta.

Dizinin bölüm süreleri 47-52 dakika arasında değişmekte.

Asıl hikayeye 2. bölümde giriş yapmamızdan kaynaklı olarak ispiyonun (spoileR) dozunu biraz kaçıracağım hikaye tanıtım bölümünde.

Lee Yeo Reum (Seol-Hyun Kim) isimli 28-29 yaşlarında bir kadın var hikayemizin merkezinde. Seul’ün kalabalığında iş koşuşturması içerisinde yaşamakta olduğu sıradan bir hayatı var. Minnacık bir dairede yaşıyor. Pek iyi giyindiğini söylemek mümkün değil. Kendisine pek değer verdiğini de.

Enerjisinin çoğunu işine yönlendiriyor, çalışıyor, çabalıyor ama beklediği pozitif geri dönüşleri almak şöyle dursun ısrarla itilip kakılmaya devam ediyor. Düpedüz eziliyor ama karşısındakilere gereken sert tepkiyi gösteremeyecek kadar kibar ve naif biri.

İş hayatına ek olarak özel hayatı da yolunda gitmiyor. Yakın bir arkadaşı yok Yeo Reum’un. Babası yok. Ağabeyi ile de pek yakın sayılmaz. Üniversite yıllarından beri birlikte olduğu erkek arkadaşı ise onun kendini ezdiren, sonradan mızmızlanan ama hiçbir şey yapmayan bu karakteristik özelliğinden yılmış durumda ve onu terk ediyor. Üstüne bir de bu hayattaki tek yakını olan annesinin vefat haberi geliyor.

Elinde bir tek yalnızlığı kalan Yeo Reum, işinden istifa ettikten sonra gerekli tüm eşyalarını bir sırt çantasına sığdırarak yollara düşüyor.

Hayatını greve alma kararı alan Yeo Reum, Angok isimli küçük bir sahil kasabasına yerleşiyor. Turistik sahil kasabalarından değil burası. Nüfusun büyük çoğunluğunu oranın yerlileri oluşturuyor. Halkının yaş ortalamasının oldukça yüksek olduğunu söylemek de mümkün.

Angok’ta ilk icraat olarak kendisine kalacak bir yer arayan Yeo Reum, yüksek kiralar ve depozitolar dolayısıyla büyük sıkıntı yaşarken garip ama ucuz bir yer bulmayı başarıyor. Daha önce gezdiği evlerin bazısının 1 aylık, bazısının 3 aylık kirasına denk gelen bir bedelle 1 yıllığına kiralıyor bu yeri. Üstüne diğer evler için 1 aylık kira bedelinin 3-4 katı miktarlarda istenen depozito ücretinden de yırtıyor.

2 katlı, eski püskü, bomboş bir bina burası. Yeo Reum, eskiden bowling salonu olarak kullanılmış olan 2. katta kalacak ama tüm bina emrine amade. Büyük ve geniş bir alan mevcut ama odalara ayrılmış bir yer değil elbette burası.

Peki niye bu kadar ucuz? 20 senedir boşmuş bu bina. 20 sene önce biri ölmüş burada ve ondan sonra da kimse tutmak istememiş. Yeo Reum, bu bilgiyi öğreniyor ama daha uygun bir yer bulamayacağı için bu bilgi kararını etkilemiyor.

Okumayı seven Yeo Reum, ikinci icraat olarak kasabanın kütüphanesine üye oluyor. Orada çalışan ve yabancılarla pek konuşmayan An Dae Beom (Si-wan Yim) ile bu sayede tanışıyor. Yeni bir hayat, yeni arkadaşlıklar Angok’ta Yeo Reum’u bekliyor.

Park Ye Young, Angok Kütüphanesi’ndeki 2 görevliden diğeri konumundaki Jo Ji Young rolüyle karşımıza çıkıyor. Eun-soo Shin, Kim Bom isimli haylaz ve kaba bir liseli genç kızı canlandırıyor. Yoo Soon-woong, Yeo Reum‘un yeni ev sahibi Bae Young-Ho rolüyle karşımıza çıkıyor. Min Gyu Kwak ise binayı satmaya çabaladığı esnada gelen ani kiralama kararından memnun kalmayan Young-Ho’nun kaba oğlu Bae Sung-Min karakterine hayat veriyor.

Dizinin ilk 2 bölümünü izledim ve sevdim. Sevimli bir karakter olan Yeo Reum’un eski hayatını kapattık ilk bölümde. İkinci bölümde ise yeni hayatına açılış yaptık. Doğal ve şirin bir telaşla geçen 2. bölümü çok daha fazla sevdiğimi söyleyebilirim. Diğer bölümler de bu ayarda ve tatta devam ederse lezzetli bir iş çıkar ortaya.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here