0 yorum pirate 14 Aralık 2022 08:41

Señorita 89, Meksika yapımı bir dizi. Bu yılın ilkbahar aylarında bizi son dönemde El Juego de las Llaves ve De Brutas, Nada gibi dizilerle buluşturan Pantaya isimli dijital platformda yayınlanmış. Ekim ayı içerisinde 2. sezon onayı aldığı haberi gelen dizinin ilk sezonu 8 bölümden oluşmakta. Bölüm süreleri ise 40-55 dakika aralığında değişmekte.

Dünya genelinde birçok ülke tarafından yayın hakkı satın alınan dizi, Starzplay, BBC, Amazon, Canal+, Stan, Sky, DirevTV ve Türkiye’de BluTV‘nin de aralarında bulunduğu birçok platformda izleyiciyle buluşmuş.

Gerilim ve suç ögeleri içeren bir dönem draması olan Señorita 89‘un yaratıcısı Lucía Puenzo (La Jauría). Ona yazar masasında María Renée Prudencio; yönetmen koltuğunda Jimena Montemayor, Nicolás Puenzo ve Sílvia Quer; yapımcı koltuğunda ise Eduardo Castro, Marta Núñez Puerto ve Ángela Poblete gibi isimler eşlik etmişler.

1989 yılındayız. Merkezimizde çarpık bir güzellik yarışması organizasyonu var. Söz konusu organizasyon kapsamında düzenlenen bir kutlama akşamıyla açıyoruz hikayeyi. Yarışmacılardan birinin binanın tepesinden atlamak suretiyle intihar ettiği ya da başka biri tarafından itilerek öldürüldüğü bir akşam. Sonrasında da olayların bu noktaya gelişini izlemek üzere en başa yani kızların toplanma gününe sarıyoruz hikayeyi.

32 eyaleti temsil eden 32 genç kadın, organizasyon için şehre ayak bastıktan hemen sonra uzun bir kamp süreci için şehrin dışında, dağ başında, ormanlık bir alanda bulunan çok büyük bir malikaneye götürülüyorlar. Organizasyondan sorumlu kişiler, eğitmenler, makyözler, fotoğrafçılar, doktorlar gibi kişiler mevcut güzellerimiz dışında malikanede.

İlk bakışta cennet gibi görünen yer çok geçmeden cehenneme dönüşmeye başlıyor bazı kızlar için.

Manipülatif, bencil ve saldırgan insanlarla dolu bu karanlık ve rahatsız edici dünyada hem fiziksel hem de psikolojik olarak hayatta kalmak hiç kolay olmayacak onlar için. Kime güvenip kime güvenilmeyeceğini seçmek oldukça zor olacak.

Ilse Salas, organizasyonun başındaki kişiye hayat veriyor. Kocasının da desteğiyle bu işi yürütüyor.

Ximena Romo, yarışmacı kızlara genel kültür eğitmenliği yapmak üzere orada bulunan Elena isimli bir kadına hayat veriyor. Bu tarz organizasyonlara sıcak bakmayan bir akademisyen kendisi. Burada bir çeşit araştırma için bulunmakta.

Guerrero eyaleti güzeli ve açılış sahnesinde vefat eden kişi olan Dolores rolünde Desenfrenadas ve Juliantina dizilerinden hatırlanabilecek Bárbara López‘i izliyoruz. Yarışmanın en çok öne çıkan 2 güzelinden biri kendisi. Kendini bildi bileli güzellik yarışmalarına katılırmış Dolores. Bu tarz çarpık ortamlara alışkın, feleğin çemberinden geçmiş bir genç kadın. Fakat burası alışkın olduğundan da fazlasını barındırmakta.

Yucatan eyaleti güzeli Isabel rolünde La casa de las flores dizisinden anımsanabilecek Natasha Dupeyrón karşımıza çıkıyor. Yarışma için öne çıkan diğer güzel konumunda. Bu yarışma için ideal biri olduğunun bilincinde olan, özgüvenli, fotojenik, prenses edasında dolaşan bir genç kadın Isabel.

Oaxaca eyaleti güzeli Angeles karakterini Desenfrenadas dizisinden anımsanabilecek Coty Camacho canlandırıyor. Yarışmaya katılma kurallarını delen bir özelliği var Angeles’in ve bu durum organizasyondaki bazı kişiler tarafından öğrenildiğinde onu zor bir süreç bekliyor.

Hikayede 32 yarışmacı arasından öne çıkan 4. ve son karakter ise Chihuahua eyaleti güzeli Jocelyn (Leidi Gutiérrez). Onun başına da kayıp haberi gelen kız kardeşi ve yalnız kalan annesinin durumu bela olacak.

Manipülatif bir saç ve makyaj uzmanı olan Carla rolüyle Ruth Ramos‘u, karizmatik fotoğraf sanatçısı Mirko rolünde ise Luis Ernesto Franco‘yu izliyoruz.

Kadroda ayrıca Edwarda Gurrola, Ianis Guerrero, Ari Brickman, Stefanía Valencia, Nuria Vega, Mónica Del Carmen, Irineo Alvarez, Nico Galán ve Edison Ruíz gibi isimler mevcut.

Dizinin ilk 2 bölümünü izledim ve yeterli buldum. Biraz yavaş aktığı söylenebilir dizinin ama sürükleyici bir iş. Sinir bozucu bir ortam var ve bu da ilgiyi tetikte tutuyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here