Sean Penn

2008 cannes film festival jürisinin başkanlığını üstlenmiş iyi ve erdemli aktör, insan. festival yönetimi tarafından sean penn’in bağımsız amerikan sinemasını temsil ettiği için jüri heyeti başkanlığına seçildiği açıklanmış.
sean penn’in sert bir amerikan politikası muhalifi, anti amerikancı, savaş karşıtı ve toplumsal sorumlulukları ağır basan bir sinema figürü olduğunu düşündüğümüzde jüri başkanlığını onun yürütmesi oldukça sevindirici. onu, enfes oyunculuk yeteneğinin yanında, diğer idiot amerikan sinema figürlerinden ayıran elbette böyle yanlar oluyor. savaştan önce, sonra ırak’a, cumhurbaşkanlığı seçimlerini izlemek için İran’a gitmesi, venezuella’ya serbest muhabir olarak sık sık ziyaretlerde bulunması gibi örnekler üzerinden onu tanımak için yeterince iştah kabartıcı pekiştireç ortaya konabilir.
fazla uzatmadan kendisinin bir iki alıntısıyla bitirelim. oscar’ı aldığında söylediği;

“en iyi oyuncu diye bir sey yoktur, ırakta kimyasal silah olmadığı gibi…”

ve 10 milyon dolarlık film teklifini reddettikten sonra söylediği;

“evet, para kazanmak istiyorum, buna ihtiyacım var; ama inandığım, sevdiğim bir proje için fedakarlık yapabilirim. hem zaten ben gerçekten de 10 milyon doların üstünde bir rakamla ne yapabileceğimi bilmiyorum. bu miktarın benim için hiçbir anlamı yok.”

kelamları, sanırım kendisi hakkında daha fazla şeyi öğrenmeyi, filmlerine gönül rahatlığıyla bilet parası vermeyi hak ediyor.
helali hoş olsun.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here