0 yorum aytackara 13 Aralık 2022 08:41

Tarihi dramaları ekrana taşımayı çok seven BBC, yakın zaman önce izleyiciyi SAS: Rogue Heroes adlı yeni bir diziyle buluşturdu. 30 Ekim’de başlayan dizinin ilk sezonu 6 bölümden oluşuyor.

Ben Macintyre’ın aynı adlı çok satan kitabına dayanan SAS: Rogue Heroes gerçek olaylardan esinlenilerek hazırlandı. Diziyi BBC için Peaky Blinders, Taboo, A Christmas Carol dizilerini de hazırlayan Steven Knight kaleme aldı. Bölümleri Tom Shankland (The Serpent) yönetti. Yapımını ise Kudos üstlendi.

Başrollerini Connor Swindells, Jack O’Connell, Alfie Allen, Sofia Boutella, Dominic West paylaşıyor. Kadrosunda Amir El-Masry, Theo Barklem-Biggs, Corin Silva, Jacob Ifan, Dónal Finn, Jacob McCarthy, Michael Schaeffer ve Miles Jupp da yer alıyor.

Diziyi ABD’de eski adıyla Epix, yeni adıyla MGM+ geçtiğimiz ay yayınladı. Mini dizi olarak lanse edilen SAS: Rogue Heroes, sezon finalinin TV’de yayınlandığı 4 Aralık’ta 2. sezon onayını aldı.

Konusu:

Birleşik Krallık Ordusu’na bağlı, ülke dışında görev yapan özel hava birliği SAS (Special Air Service), 1941 yılında kuruldu. Bu dizi de birliğin kuruluş dönemiyle birlikte yaşananları konu alıyor.

Kahire’deyiz. II. Dünya Savaşı sırasında Kuzey Afrika Cephesi’nde görev yapan genç subay David Stirling, bir eğitim tatbikatının ters gitmesinden sonra hastaneye kaldırılır. Geleneksel komando birliklerinin işe yaramadığına karar vererek modern savaşın kabul görmüş kurallarının tersine giderek radikal bir plan yapar. Amacı düşman hatlarının gerisinde görev yapıp kargaşa yaratacak küçük ve gizli birim kurulmasıdır. Dolayısıyla sert, cesur ve parlak askerleri bu birlikte bir araya getirmek üzere uğraşmaya başlar.

Askerden çok asilere benzeyen Stirling’in ekibi savaşın en karanlık günlerinde olağanüstü koşullar altında düşmanlara karşı çölün ortasında savaşa girişir.

Not: Kadrodaki isimlerden Connor Swindells bahsi geçen ve gerçek hayattan alınma olan David Stirling‘i, Jack O’Connell birlikte görevli isimlerden Paddy Mayne‘i, Alfie Allen birlik konusunda Stirling’e destek olan Jock Lewes‘i, Dominic West ise birliğin üst sorumlusu Albay Wrangel Clarke‘ı canlandırıyor.

Başroldeki üç erkek oyuncuyu da severim, Dominic West ve Sofia Boutella dileyene bonus. Dizinin iyi bir kadrosu olduğu da söylenebilir. Karakterleri gereği Jack O’Connell ve Connor Swindells daha ön plandalar ve onları zaten daha çok beğendim ama Alfie Allen’ın da hakkını yemeyeyim elbette.

Askeri dramalara aman aman bayılmasam da BBC’nin gerçek hikaye uyarlamalarından genel olarak memnunum. Bu nedenle başlayıp devamını getirdim diziye. İyi ki izlemişim.

Beklediğim gibi içinde bir komedi tarafı da var ve yeri geldi mi savaşı perde arkasına atıp daha diyalog ağırlıklı ilerledikleri oluyor. Böylece karakter gelişimine de yer ayırmış oldular. Maskülen kaldıkları anlar da oldu (haliyle) ama rahatsız edici bulduğumu söyleyemem. 1 saatlik bölümlerin temposuna hızlı denemez fakat yavaş da gelmedi… Yer yer Catch-22 tadı da aldım ki o diziyi de gayet severim.

Spoiler olmasın diye gerçek hayattan alınma karakterleri ve SAS’ı pek kurcalamamak daha mantıklı oldu sanki. Finaliyle geldiğimiz noktada aslında rahatsız edici denebilecek ucu açık kalmış bir durum yok. Ama yine de mini diziymiş gibi gelmeseler daha doğru olurmuş, çünkü bu haliyle kalsa sanki biraz ayıp olurdu. Sezon finaliyle birlikte Ocak 1943’e kadar geliyor, herhalde savaşın kalan kısmını da 2. sezonda anlatacaklar. Aynı tadında geri dönmesi dileğiyle…

İyi seyirler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here