0 yorum pirate 27 Kasım 2022 08:11

Disney+’ın Güney Kore yapımı dizisi Revenge of Others, 9 Kasım’da başladı. Haftada 2 bölüm şeklinde yayınlanmaya devam ediyor ve hali hazırda 6 bölümü geride kalmış durumda. (Hulu’da ise 10. bölüme ulaşmış durumda.) Sezon, 12 bölümden oluşacak ve 14 Aralık’ta sona erecek.

Drama türündeki dizi, gizem, gerilim, gençlik dizisi ögelerini harmanlayarak -adından da anlaşılacağı üzere- bir intikam hikayesini bizlere aktarıyor.

Senaryoyu Hee-Myung Lee kaleme almış. Kim Yoo-Jin ise yönetmenliğini üstlenmiş.

Halihazırda yayınlanmış olan 6 bölümün uzunlukları 58-62 dakika arasında değişmekte.

Park Won Seok isimli bir lise son sınıf öğrencisinin polis kayıtlarına intihar olarak geçen ölümüyle açıyoruz hikayeyi. İkiz kız kardeşi Ok Chan Mi’nin ve biz izleyicilerin intihar olarak değil de cinayet olarak adlandıracağı bir garip ölüm. Buna inanmamızın sebebi de olay anında ikiz kardeşler arasında geçen görüntülü telefon görüşmesi sırasında yaşanan şüpheli dakikalar.

Diziyle ilgili daha fazla ayrıntıya girmeden önce dizilerdeki liseli öğrenci yaşlarını garipsememeniz adına Güney Kore’deki eğitim sistemi hakkında çok kısa bir bilgilendirme geçeyim. Okula 7 yaşında başlanmakta. İlkokul 6 yıl sürmekte. 14 yaşında 3 yıl sürecek olan ortaokul eğitimi başlıyor. Zorunlu eğitim 9 yılla sınırlı. 17 yaşına gelindiğinde 3 yıllık lise eğitimi başlıyor. 20 yaşına gelindiğinde ise lise mezuniyeti ve sonrasında 4 yıllık üniversite.

Dönelim tekrar diziye.

Ok Chan Mi için Park Won Seok, Ok Chan Kyu’dur. Küçük yaşta ebeveynleri vefat eden ikizlerimiz onlara bakacak kimseleri olmadığı için yetimhane tarafından kabul edilmişlerdir. Henüz 8 yaşındalarken Ok Chan Kyu, Seul’den gelen maddi durumu iyi bir çift tarafından evlat edinilir ve ikizlerimizin yolları ayrılır. Park Won Seok, Ok Chan Kyu’nun evlat edinildikten sonra aldığı isimdir.

Busan şehrindeki yetimhanede kalmaya devam eden ve orada büyüyen Ok Chan Mi ile Seul’e taşınan Ok Chan Kyu, birbirlerinden uzakta olsalar da bir şekilde iletişimde kalmaya devam etmişlerdir telefon yoluyla. Birkaç defa yüz yüze görüştükleri de olmuştur arada. Ok Chan Kyu’nun ailesinin bu görüşmelerden haberi yoktur.

Ne polis ne de ikiz kardeşini evlatlık alan aile Ok Chan Mi’nin cinayet konusundaki şüphelerini/ikazlarını ciddiye almayınca Ok Chan Mi de ikizinin ölümünü aydınlatmak üzere Seul’e taşınmaya ve onun okuluna kaydolmaya karar verir lise hayatının son senesinde. Onun okulunda, onun sınıfında geçireceği süreler Ok Chan Kyu’yu sandığı kadar iyi tanımadığını fark etmesine de yol açacaktır.

Dizimizde 2 ana karakter mevcut. Biri Ok Chan Mi; diğeri ise Ji Soo Heon.

Tek yakını konumundaki annesi bir özel hastanede tedavi altında bulunan Ji Soo Heon, yalnız yaşamaktadır bir süredir. Geçimini idame ettirebilmek için 2 part-time işte birden çalışır. Biri motorsikletli kuryelik, diğeri ise bir bowling salonunda çeşitli küçük işlerle ilgilenen yardımcılık. Bunun dışında da hobi/spor olarak bir spor salonunda bir antrenör eşliğinde boks yapmakta.

Ok Chan Mi ile Ji Soo Heon’un yolları Ok Chan Mi’nin Seul’e ayak basmasının ardından sık sık kesişir. Ok Chan Mi gündelik hayatında nereye adım atsa karşısına o çıkmaktadır. Kardeşinin ölümünü araştırırken pusulasını nereye çevirse karşısında yine o belirmektedir.

Ji Soo Heon ve Ok Chan Mi ile ilgili son birer bilgi daha verelim. Ok Chan Mi, turnuvalarda madalyalar kazanan başarılı bir sporcu. Atıcılık dalında kendini geliştirmekte. Ji Soo Heon ise şu sıralarda bir beyin tümörüne sahip olduğunu öğrenecek. Kendisine biçilen kalan ömür süresi ise 6-12 ay arası.

*Ok Chan Mi karakterinde Kyungwooui Soo, Eoseowa ve He is Psychometric gibi dizilerden hatırlanabilecek Ye-Eun Shin‘i izleme fırsatı yakalıyoruz.

*Ji Soo Heon karakterine All of Us Are Dead dizisinden tanıdığımız Park Solomon hayat veriyor.

*Park Won Seok/Ok Chan Kyu rolünde Kang Yul karşımıza çıkıyor.

*Tae So Yeon (Su-bin Chung), Kook Ji Hyun (Lee Soo Min), Seok Jae Beom (Seo Ji-Hoon), Gi O Sung (Sang-woo Chae) ve Hong A Jung (Wooyeon) ise hikayede yer edinecek diğer öğrenci karakterler olarak öne çıkıyorlar. Kadroda ayrıca Yeon Oh, Ho-Eun Jin, Han Seung-Bin, Hwang Bo-Un, Jinwook Ok ve Kim Joo-Ryung (Squid Game) gibi oyuncular mevcut.

Dizinin ilk bölümünü izledim ve yeterli buldum. Hikayesinin bir izlenirliği/çekiciliği mevcut. Sunumu ve karakterleri de fena sayılmaz.

Bu da diziye ait fragman:

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here