0 yorum pirate 20 Aralık 2022 08:38

NBC’de 1989-1993 yılları arasında yayınlanan Quantum Leap isimli bilim kurgu dizisinin tanıtımıyla karşınızdayız bugün.

5 sezon ve toplam 97 bölümden oluşan dizinin yaratıcısı Donald P. Bellisario (Magnum, P.I., JAG, NCIS). Ona yapımcı koltuğunda Deborah Pratt ve Harker Wade gibi isimler eşlik etmişler. Pratt’ın o vakitlerde Bellisario ile evli olduğunu, çiftin bu evlilikten 2 çocukları olduğunu belirtelim. Pratt’in diziye anlatıcı ve bölüm yazarı olarak hizmet verdiğini de ekleyelim.

Çeşitli ödül törenlerinde farklı kategorilerde çok sayıda adaylık ve ödül kazanan dizi, 3. sezonunda elde ettiği düşük reytingler nedeniyle iptalin kıyısından dönmüş. Hayranlardan gelen mektup kampanyası diziyi kurtarmış ve bu sayede 2 sezon daha ekranda kalmayı başarmış.

Eylül ayı içerisinde diziyle aynı adı paylaşan yeniden çevrim dizisinin NBC ekranlarında izleyici karşısına çıkmaya başladı.

Sam Beckett isimli bir adamı merkezine alıyor hikayemiz. Sam’in bir sabah 1956 yılında evli ve çocuklu bir askeri pilotun bedeninde uyanışıyla açıyoruz hikayeyi.

Aynada gördüğü o adam olmadığını biliyor Sam ama adı başta olmak üzere kendisi hakkında çok fazla bir şey de hatırlamıyor o an itibarıyla. Misafir olduğu bu yeni hayatı tecrübe etmeye başlıyor doğal bir şekilde ve bu esnada yavaş yavaş bir şeyler anımsamaya başlıyor kendisine dair.

Sam’in kim olduğunu anımsamasına, içine düştüğü durumu kabullenmesine yardımcı olacak biri çıkıyor çok geçmeden karşısına. Al Calavicci isimli bu adamı sadece Sam görebiliyor. Keza gerçek manada orada bulunmuyor Al. Bir hologram olarak Sam’e görünüyor. Sam’in çok önemli bir kuantum fizikçisi olduğunu ve deneysel bir projede Al ile birlikte çalıştıklarını da ondan öğreniyoruz.

Söz konusu projede bir takı  m aksaklıklar yaşanmış durumda ve Sam şu an için ait olduğu yıla ve bedene geri dönemiyor. Zamanda sıkışmış durumda olan Sam’i farklı yıllar ve bedenler arasında psikolojik açıdan oldukça yorucu olabilecek bir mekik dokuma tecrübesi bekliyor gibi görünüyor.

Bir yıldan/bedenden diğerine geçişlerini Sam’in bedenine misafir olduğu kişinin hayatında yaratacağı pozitif bir değişiklik tetikliyor. Geçişler sert ve ani oluyor.

Son olarak; bu zaman yolculuklarının sadece geçmişe yönelik olduğunu ve gelecekte bir tarihe hiçbir yolculuk yapılmadığını da belirtelim.

Dizide sadece 2 kadrolu karakter mevcut. Yukarıda da sözünü ettiğimiz Sam rolünde NCIS, Enterprise, Mr. & Mrs. Smith ve Men of a Certain Age gibi dizilerden tanıdığımız Scott Bakula‘yı, Al rolünde ise geçtiğimi sene aramızdan ayrılan Dean Stockwell‘i izliyoruz.

Dizinin konuk oyuncu havuzunda Teri Hatcher, Melora Hardin, Diedrich Bader, Bob Saget, Marcia Cross, Danny Nucci, Michael Beach, Kurt Fuller, Nancy Lenehan, Amy Yasbeck, Janine Turner, Kelli Williams, Joseph Gordon-Levitt, Carla Gugino, Anna Gunn, Jason Priestley, Michael Madsen, Tia Carrere, Amy Ryan, Beverley Mitchell, Neil Patrick Harris, Jennifer Aniston ve Brooke Shields gibi tanıdık simalar mevcut.

Dizinin ilk 2 bölümünü izledim ve fena bulmadım. Yeniden çevrim versiyonunu denemiş ve yarım bölüm bile dayanamamıştım. Bunun ondan daha şans verilesi bir iş olduğunu söylemek mümkün kısacası.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here