2022 yılında sosyalleşmeye, seyahat etmeye, dışarıda vakit geçirmeye, kısacası pandemi öncesi hayatlarımıza doğru bir geri dönüş yaşadık. Bu yılın en güzel yanı sanıyoruz ki buydu. Ancak diğer yandan da hızla baş gösteren ekonomik belirsizlik alışveriş davranışlarımızı ve yapacağımız harcamaları hayli etkiledi.

Bu durum pazarlamacıların çevik bir şekilde tüketici içgörülerinden gelişen ölçümleme taktiklerine pek çok alanı sıkı bir şekilde takip edip stratejilerini uyarlamalarını gerektirdi. 2022 yılına şöyle bir bakıp siz değerli okuyucularımızın en çok hangi makalelere ilgi gösterdiğini inceledik. Keyifli okumalar ve de şimdiden mutlu yıllar!

10- Markalar enflasyona nasıl ayak uydurabilir?

Yüksek enflasyonla karşı karşıya olduğumuz günümüz dünyasında, pazarlamacıların ortama hızlı şekilde ayak uydurması gerekiyor. Türkiye’den ve Avrupa’dan sektör uzmanlarına kulak verin ve içinde bulunduğumuz enflasyonist dönemde doğru rotayı bulabilmek için markaların neler yapmaları gerektiğine dair fikirlerini öğrenin.

9- Makine öğrenimi, pazarlamacıların web sitesi dönüşümlerini güçlendirmesine nasıl yardımcı olabilir?

Makine öğreniminin potansiyelinden yararlanmak söz konusu olduğunda pazarlamacıların daha kat etmesi gereken uzun bir yol var. Çok karmaşık göründüğü ve yürütülen kampanyalarla bağlantısı her zaman net olmadığı için bu modelleri uygulamakta sıklıkla tereddüt görüyoruz. Ancak bu konu bu kadar da karmaşık olmak zorunda değil. Konuyu üç adımda, Turkcell’in hikayesi üzerinden açıklayalım.

8- Z kuşağını büyüleyen trend: rahatlatıcı videolar

Kültürü ve tüketimi şekillendirmede Z kuşağının etkisi çok büyük. Bu kuşakla daha güçlü bağlar kurmak için gençlerin ihtiyaçlarını ve ilgi alanlarını anlamak ise çok önemli. Yeni bir araştırmada Z kuşağının izleme alışkanlıklarına odaklanılmış. Araştırmada jenerasyonun %83’ünün rahatlamalarını sağlayan huzur verici içerikler izlemek için YouTube’u kullandığı görülüyor. Peki bu durum pazarlamacılar için ne anlam ifade ediyor?

7- Kazanan bir uygulama geliştirmek ister misiniz? 4 sektörde bunu nasıl yapabileceğinizi açıklıyoruz

İnsanlar uygulamalarda giderek daha fazla zaman geçiriyor ve para harcıyor. Ancak kullanıcıların her gün etkileşimde bulunduğu birkaç uygulamadan birini geliştirmek hiç kolay değil. Yeni bir araştırma, stratejinizi geliştirmenize ve kullanıcıların etkileşime girip günlük yaşamlarına dahil edeceği, kazanan bir uygulama tasarlamanıza yardımcı olacak en iyi uygulamaları belirledi. Dört sektörde öne çıkan stratejileri keşfedin.

6- Popüler kültür şimdi daha da kişisel

Dünya çapında yüzlerce trendi analiz edip binlerce izleyiciyle anket yapan YouTube ekibi, 2022 Kültür ve Trendler Raporu’nda viral trendler döneminin çoktan sona erdiğini söylüyor. Günümüzün dijital popüler kültürü tamamen “size” odaklanıyor.

5- 2022 Google Arama trendleri: Aramalar yoğun duygularla tetikleniyor

2022 iki ruh halinin yılı; iyimserlik ve belirsizlik. Meraklı ancak tedbirliyiz ve yanıt bulmak için Arama’yı kullanıyoruz. Duyguların bu iki yönlülüğünü daha iyi anlamak amacıyla yılın başından itibaren hızla yükselen binlerce aramayı analiz ettik. Analiz, kolektif olarak duyduğumuz güvene ve endişelere, ayrıca bunun dinamik tüketici ihtiyaçlarını ve davranışlarını nasıl şekillendirdiğine ışık tutuyor.

4- Yeni 60/40 modeli: Perakende trafiğini artırmak için ideal bütçe dağılımı

E-ticaret satışlarının mağaza satışlarına göre daha hızlı büyümesi bekleniyor. Bu fırsattan en iyi şekilde yararlanmak isteyen çok kanallı perakendecilerin hangi pazarlama kanallarının büyümeyi etkileyeceğini bilmesi kritik. Google tarafından yürütülen yeni bir araştırma, perakendecilerin pazarlama bütçelerinin dağılımını yapmaları için ideal yöntemi ortaya koyuyor.

3- Birleştirilmiş kampanyalar. Başarılı sonuçlar. Reklamcılığın geleceği

Kanallar ve cihazlar arasındaki tahmin edilmesi güç müşteri davranışları yüzünden, günümüzde pazarlamacıların müşterilerine etkili bir şekilde ulaşması giderek zorlaşıyor. Maksimum performans kampanyaları basitleştirilmiş bir çözüm sunuyor; pazarlama hedeflerine öncelik verip tüm Google kanallarındaki reklamları birleştirmek. Bu yeni çözümü test eden şirketlerin dönüşümleri nasıl artırdığını keşfedin.

2- Gizliliği kullanıcılarınız kadar ciddiye alıyor musunuz?

Yetersiz bir gizlilik deneyimi sunmanın olumsuz etkileri neredeyse veri ihlalinin neden olacağı etkiler kadar ağır. Google ve Ipsos’un gerçekleştirdiği, Avrupa genelinde 20 binden fazla kişinin katıldığı yeni araştırma, markaları bekleyen gerçek tehlikeleri gözler önüne serdi. Müşterilerin kontrolün ellerinde olduğunu hissetmesini sağlamak, güven oluşturmak ve daha iyi pazarlama sonuçları elde etmek isteyen pazarlamacıların yararlanabileceği uygulamaları keşfedin.

1- Performans odaklı pazarlama faaliyetlerinizde daha iyi reklam öğeleri oluşturun

Her reklam deneyimi, kitlenizle bağlantı kurarken hem yararlı hem ilgi çekici olma fırsatı anlamına geliyor. Bu da reklam öğesi kalitesini kampanyanızın başarısı için en önemli unsur olmasa bile en önemlilerden biri haline getiriyor. Metin, resim ve video reklamlar kullanarak performans odaklı kampanyalarınızdan daha iyi sonuçlar almanız için bir rehber hazırladık, şimdi keşfedin.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here