Oedipus kompleksi ve sanatla ilişkisi Adı, Yunan mitolojisindeki Kral Oedipus hikayesinden esinlenilerek konulmuş olan Oedipus kompleksi, Freud’un kurucusu olduğu psikanalitik teoriye göre 3-6 yaş arasındaki erkek çocukların karşı cinsteki ebeveyni büyük bir “aşk”la sahiplenmesi durumudur. Freud tarafından fallik – genital dönem olarak adlandırılan bu yaş aralığındaki erkek çocuklar, genellikle babalarını annelerinden kıskanma, uzak tutma ve annelerine aşırı hayranlık ve bağlılık eğiliminde bulunurlar. Hissettiği bu duygular yüzünden çocuğun, babası tarafından cezalandırılacağı ve hadım edileceği endişesi ile oluşan karmaşa ve korku da Oedipus kompleksi olarak tanımlanıyor.
Kız çocuklarının yine aynı yaş aralığı içerisinde anneden uzaklaşıp babaya olan aşırı düşkünlükleri ve bu aşk yüzünden cezalandırılma kaygısı ise Elektra kompleksi olarak tanımlanır. Elektra kompleksi kavramının Freud tarafından değil, öğrencisi olan Carl Gustav Jung tarafından ortaya konulduğunu da belirtmekte yarar var.

Çocukların gelişimlerinin ilerleyen dönemlerinde ise hemcins ebeveyne olan kıskançlık ve “nefret” duygusunun giderek yerini örnek alma duygusuna bıraktığı belirtilmekte. Bu dönemi “sağlıklı” bir şekilde atlatamayan çocuklarda ileriki yaşlarda ensest eğilimler ve psikolojik bozukluklar/sapkınlıklar görülebilir. Oedipus kompleksi, sinema yönetmenlerinin ve edebiyatçıların da işlemekten zevk aldığı kavramlar arasında. Göndermeleri ile ünlü, akla ilk gelen yönetmen Alfred Hitchcock.
Psycho (Sapık, 1960) filmi bunun en iyi örneklerinden. Bu kavramın kullanıldığı, yönetmenin diğer filmlerinden bazıları; North By Northwest, The Birds, Shadow Of A Doubt ve Vertigo. 20. yüzyıl İngiliz edebiyatının önemli isimlerinden biri olan D. H. Lawrence’ın “Sons and Lovers” (Oğullar ve Sevgililer) isimli romanını ise edebiyat dünyasının, Oedipus kompleksi göndermesi ile bilinen ünlü eserlerinden biri olarak sayabiliriz. Roman aynı zamanda, 1960 yılında Jack Cardiff tarafından beyaz perdeye de aktarıldı.
Müzik dünyasından Oedipus kompleksine gönderme yapan bir örnekse Jim Morrison’dan “The End” ile geliyor;
“father?
yes son?
i want to kill you!
mother?
i want to fuck you!”

The End aynı zamanda Rolling Stone dergisinin 2010 yılında yayınladığı tüm zamanların en iyi 500 şarkısı listesinde de yer alıyor.

Son olarak sizi “Lets Make Love” isimli filmden Marilyn Monroe’nun “My Heart Belongs to Daddy” adlı parçası ile başbaşa bırakıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz