1 yorum pirate 09 Aralık 2022 08:38

Netflix’in İtalya yapımı yeni dizisi Odio il Natale (İngilizce adıyla: I Hate Christmas), 7 Aralık’ta izleyici karşısına çıktı.

Netflix yapımı bir başka diziden uyarlanmakta dizimiz. 2019 ve 2020 yıllarında yayınlanan ve ömrü 2 sezonla sınırlı kalan Norveç yapımı Hjem Til Yul (Home for Christmas) dizisinden uyarlanmış. 6 bölümden oluşmakta. Bölüm süreleri 29-39 dakika arasında değişmekte.

Dizimizin konusu yukarıda bahsettiğimiz Norveç yapımı dizi ile aynı. Yine de belirtelim biz burada:

Gianna 30 yaşında, bekar bir hemşiredir. Yaklaşık 3 yıldır ciddi bir ilişkisi olmamıştır. Gianna halinden memnundur aslında ama çevresindeki insanların (arkadaşları, iş arkadaşları ve aile fertleri) ama özellikle de annesinin onun ilişki durumu hakkında bitmek bilmeyen yorumlarından fena halde bıkmış vaziyettedir.

Aile fertleriyle bir araya geldiği akşam yemeklerinden birinde söz konusu baskılardan birine maruz kaldığı bir anda daha fazla dayanamaz Gianna ve bir sevgilisi olduğu yalanını söyleyiverir ailesine. Noel’de onu tanıştıracağını da ekler.

Gianna’nın Noel’de eve götürecek bir sevgili bulmak için önünde tam 24 gün vardır. Kronometre başlar ve Johanne seri bir randevu trafiğinin içine atar kendini. Tinder’da tanıştığı bir lise öğrencisi (Giovanni Anzaldo), anne kuzusu bir balıkçı (Alessio Praticò), kibirli ve bencil bir kurs öğretmeni (Nicolas Maupas), tekerlekli sandalyedeki zengin bir beyefendi (Marco Rossetti)… Bunlar, Gianna’nın randevu havuzundaki kişilerden birkaçı. Hastanede tanıştığı eski bir milletvekili (Andrea Di Stefano), hastanede kısa bir süre önce göreve başlayan bir doktor (Glen Blackhall), yine hastanede görev yapan somurtkan ve biraz da kaba bir hizmetli (Alan Cappelli Goetz), yakın arkadaşı Caterina‘nın (Cecilia Bertozzi) çalıştığı kafenin havalı işletmecisi (Gabriele Falsetta) de olası adaylar arasında. Biraz deneysel takılmak isterse baş hemşire Nina (Astrid Meloni) da fena bir aday olmayabilir.

Bakalım birçok kötü randevu içerisinden iyisini yakalayıp kendine bir sevgili edinebilecek midir bu sürecin sonunda Gianna?

Kibar, şirin ve sempatik bir kadın olan Gianna rolünde Pilar Fogliati‘yi izliyoruz.

Massimo Rigo, Gianna’ya sevgili bulması konusunda eleştirel yaklaşmayan yegane kişi konumundaki kibar ve sevecen babası Pietro rolüyle karşımıza çıkıyor. Sabrina Paravicini‘yi ise kafa ütüleyici annesi Marta rolüyle izliyoruz.

Fiorenza Pieri, evli ve çocuklu ablası Margherita karakterini canlandırıyor. Yine evli ve çocuklu bir erkek kardeşleri var ayrıca ikilinin.

Beatrice Arnera, Gianna’ın bir diğer yakın arkadaşı ve aynı zamanda ev arkadaşı olan Titti karakterine hayat veriyor.

Marzia Ubaldi, Gianna’nın hastanede iyi iletişim halinde olduğu 80 yaşındaki bir hasta olan Matilde rolüyle karşımıza çıkıyor.

Marcos Piacentini ise Caterina’nın çalıştığı kafede görev yapan Thomas isimli genç bir adamı canlandırıyor.

Hjem Til Yul’a kıyasla eğlence dozu daha yüksek bir dizi olduğunu söylemek mümkün rahatlıkla Odio Il Natale’nin. Ana karakterimiz de çok daha girişken ve bir tık daha tatlı. Yan karakter sayısının daha fazla olduğunu da söylemek mümkün bu dizide. Hjem Til Yul’a kıyasla en büyük artısı ise kuşkusuz Venedik faktörü. “Karlar altındaki bir muhitte Hjem Til Yul’u izlemek mi yoksa Venedik manzaraları eşliğinde Odio Il Natale’yi mi?” derseniz işte orada öne çıkıyor söz konusu faktör.

Benim henüz ilk 2 bölümünü izlediğim diziyle ilgili söyleyeceklerim şimdilik bu kadar. İzlemeye niyeti olanlara iyi seyirler.

Bu da diziye ait fragman:

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here