0 yorum pirate 13 Ocak 2023 08:50

Made in Oslo, Viaplay’in 2022 yılı ilkbaharında yayınladığı Norveç yapımı bir drama dizisi. Psikolojik gerilim öğeleri içeriyor. 8 bölümden oluşuyor. Bölüm süreleri 40-45 dakika civarında.

Kathrine Valen Zeiner (Wisting), dizinin yaratıcısı konumunda. Marit Moum Aune, yönetmenliğini üstlenmiş. Tanya Badendyck, Eric Vogel, Nina B. Andersson Figenschow ve Ingunn Sundelin ise yapımcı kadrosunu oluşturuyorlar.

Elin ve Bjørn, başkent Oslo’da yaşayan evli bir çift. İkisinin de ikinci evliliği bu. Bjørn’ün ilk evliliğinden bir kızı var.

Elin, anne olmayı çok istemekte. Elin ve Bjørn, 7 sene boyunca çocuk yapmayı denemişler ama bu denemeler hep başarısız olmuş. Son başarısız denemenin ardından Elin kör kütük sarhoş olup kendini kaybettiği bir an yaşamış. Önce Bjørn’ün onlarla birlikte yaşayan kızıyla, sonra Bjørn ile tartışmış. Akabinde bir hışımla evden çıkmış ve arabasıyla yaşlı bir kadına çarpmış. Şükür ki kadın ölmemiş.

Bu olayın ardından daha fazla denememeye karar vermişler Bjørn’ün isteğiyle. Elin’in anne olma sevdası hala soğumuş değil elbette. Bir doğurganlık kliniği işleten başarılı bir doktor oluşu ve onlarca çiftin ebeveyn olma hayaline yardımcı olduğu düşünüldüğünde bu sevda kolayca kenara atabileceği bir şey olamıyor haliyle.

Son dönemde evlat edinme başvuru ve değerlendirme sürecinin içerisine sokmuşlar kendilerini bu konuda çok istekli olmasalar da.

Elin’in kendi çocuğunu doğurma isteğini hiçbir şey durduramamakta. Son bir deneme daha yapmak istemekte. Umutsuzluğa kapıldığı bir akşam Bjørn’den çok öncesinden aldığı sperm örneğini Bjørn’den gizli bir şekilde kendisine enjekte etmek için soluğu klinikte alıyor Elin ve hikayemiz gerçek manada başlamış oluyor.

*Elin karakterine Lykkeland ve Vikingane dizilerinden anımsanabilecek Pia Tjelta hayat veriyor.

*Morden i Sandhamn dizisinden anımsanabilecek Jakob Cedergren, Bjørn karakterini canlandırıyor.

*Erle Østraat‘ı Bjørn’ün baleye tutku duyan kızı Stella rolüyle izliyoruz.

*Wisting dizisinden anımsanabilecek Mariann Hole, Stella’nın annesi Renate karakteriyle karşımıza çıkıyor.

*Ola G. Furuseth ise Elin’in doğurganlık kliniğini birlikte işlettiği doktor eski kocası CC karakterini canlandırıyor.

Outlander, The Crown, This Way Up, Game of Thrones ve Rome gibi dizilerden yakinen tanıdığımız Tobias Menzies, Nicolas isimli yabancı bir girişimci rolüyle ilerleyen bölümlerde hikayeye dahil olmuş.

Dizinin kadrosunda ayrıca Olivier Mukuta, Morten Rudå, Sara Khorami, Ane Skumsvoll ve Alba Marie Hoff gibi isimler bulunmakta.

Dizinin ilk bölümünü izledim ve fena bulmadım. Hikayenin devamında neler olacağını da merak ettim.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here