Les Amateurs (İngilizce adıyla The French Mans), bir Disney Plus dizisi. Mauvaise Pioche adıyla da anıldığı yerler mevcut dizinin. Fransız yapımı dizimiz, Fransa’da Canal Plus’ta da yayınlanmakta.

Dizinin ilk sezonu 19 Ekim 2022 tarihinde yayınlanmış. 2. sezonu ise 4 Ocak 2023 tarihinde izleyici karşısına çıkmış. İlk sezon 6 bölümden, ikinci sezon 4 bölümden oluşmakta. 3. sezonunun olup olmayacağı henüz belli değil.

Suç draması ve aksiyon-komedi türlerini harmanlayan dizi, The Wrong Mans isimli İngiliz dizisinden uyarlanmış. Senaryoyu Chloé Marçais ve Frédéric Scotlande kaleme almışlar. Scotlande, dizinin yönetmenliğini üstlenmiş aynı zamanda. Pierre-Marie Gadonneix, Géry Leymergie ve Pauline Dauvin ise yapımcı kadrosunu oluşturmakta.

Dizinin bölüm süreleri yarım saat civarında değişmekte.

Vincent Piquet (Vincent Dedienne) isimli bir adam var hikayemizin merkezinde. Bekâr bir adam. Belediyede çalışmakta.

Akşamdan kalma olan Vincent, işe gitmek üzere evinden çıkıyor. Evinin önünden bisikletinin çalındığını fark ediyor ve mecburen yürümeye başlıyor. Kulaklıklarını takıp müziği açıyor. Yolun kenarından kenarından ilerliyor. Yolda ne başka bir insan ne de bir araç mevcut. Derken Vincent’in arka tarafından gelen ve çok hızlı bir şekilde yoldan geçen bir araba anlamsız bir şekilde taklalar atıyor. Aracın şoförü ağır bir şekilde yaralanıyor. Vincent de insanlık vazifesini yapıyor ve telefonuna sarılıp kazayı yetkili mercilere haber veriyor.

Vincent’in ifadesine başvurduktan sonra polis ve ambulans araçları kaza yerinden ayrılıyor. Vincent, işe gitmek üzere yoluna devam edecekken yerde bir cep telefonu buluyor. Kaza yapan adama ait olduğunu düşündüğü telefonu eline alıyor ve o anda çalmaya başlayan telefonu açma gafletinde bulunuyor. Telefonun karşı tarafındaki erkek sesi şu ifadeleri kullanıp telefonu kapatıyor: “Bay Hermann, saat 5’e kadar gelmezseniz karınızı öldüreceğiz.”

Vincent, ne yapacağına karar veremez ve daha fazla işe geç kalmamak adına belediyeye gider. Telefon çalmaya ve mesajlar gelmeye devam eder bu süreçte. Vincent bunları bir süre göz ardı ettikten sonra kaza yerinde ona kartını veren kadın komiseri arar ve kaza yerinde bir telefon bulduğunu belirttiği bir sesli mesaj bırakır.

Komiserden geri dönüş gelene kadar olaydan Alban Burne‘nin (François Damiens) haberi olur. Ofiste evrak dağıtım görevlisi olarak çalışıyor Alban. 45 yaşında ve annesiyle birlikte yaşamakta. Son derece geveze ve boş beleş bir insan. Yüksek oktavda garip çıkışları mevcut. Ofiste kimsenin pek sallamadığı bir adam. Ne yazık ki Vincent dışında elbette.

Aksiyon filmleri düşkünü olan Alban, Vincent’ın çok da zor olmayan bir şekilde aklına girer ve onu olayı polisin değil de kendilerinin çözmesi gerektiğine ikna eder. Bu 2 deli böylece düşüncesiz ve pervasız bir şekilde büyük bir maceraya atılırlar ve hikayemiz böylece başlamış olur.

Dix pour cent dizisinden anımsanabilecek Fanny Sidney‘yi Louise rolüyle izliyoruz dizide. Louise, Vincent’ın eski sevgilisi. 2 ay önce ayrılmış Vincent’tan. Vincent hala ona aşık. O ise Vincent’ı fazla hassas bir bünyeye sahip olan ve kendi kararlarını almaktan aciz biri olarak görüyor. Artık onu istemediği konusunda net ve mümkün olduğunca kibar davranıyor ona karşı. Louise’in birimde Vincent’ın amiri olduğunu da belirtelim.

Anne Benoît, Alban’ın annesi Solange karakteriyle karşımıza çıkıyor.

Kadroda ayrıca Anne Azoulay (Les 7 vies de Léa, Ad Vitam), Alexandre Trocki, Lucie Debay, Olivier Bony, Peter Van den Begin, Evelyn Ariza, Christian Crahay, Laurent Capelluto (Into the Night, Zone Blanche), Michaël Erpelding, Stéphanie Van Vyve ve Bruno Georis gibi isimler mevcut.

Dizinin ilk 2 bölümünü izledim. Vasatın bir tık altında bulmakla birlikte izlenebilir bir durumda olduğunu düşünüyorum şu an için. Orijinal diziyi izlemediğim için onunla bir kıyaslama yapamayacağım.