Dekoratif askı nasıl yapılır? Komodin nasıl boyanır? Kapı kolu nasıl değiştirilir? Ev yenilemeden, dekorasyon fikirlerine, pratik tamir bilgilerinden ev turlarına kadar Koçtaş, YouTube kanalında oldukça aktif bir marka.

Kanalı adeta bir marka gibi değil, “içerik üreticisi” gibi konumluyor, düzenli bir şekilde tüketicilere, izleyicilere kendin yap, sürdürülebilirlik ve dönüşüm hikayeleri etrafında yaratıcı içerikler sunuyor.

Türkiye YouTube Ads Leaderboard ikinci çeyrek listemize birinci sıradan giren YouTube Shorts reklamları da bu yaklaşımın başarıya giden yolundaki bir göstergesi.

Bir içerik üreticisiyle yalnızca iki malzeme kullanarak buzdolabı yenilemenin nasıl mümkün olduğunu 57 saniyede anlatan ve bu ilhamı izleyiciye geçirmeyi başaran ekibe reklam filminin hikayesini sorduk. Koçtaş pazarlama ekibinden edindiğimiz yanıtları paylaşıyoruz.

Reklam filmine geçmeden önce YouTube kanalında 230 binin üzerinde takipçisi olan Koçtaş’ın pazarlama stratejisinden biraz bahsedebilir misiniz?

Pazarlama ve Kurumsal İletişim Müdürü Mehmet Emre: Biz YouTube’a çok erken katılan markalardan biriyiz. 2012 yılından bu yana kendimizi YouTube’da aktif bir içerik üreticisi olarak konumluyoruz. Markamızla ilişkilendirebilir evle ilgili tüm arama sorgularında tüketicisinin karşısına çıkmak ve evle ilgili aradığı ilhamı kendisine ulaştırmak kanaldaki en büyük amacımız.

Tasarruflu dönüşüm videoları, kendin yap temalı içerikler, influencer’larla ev turları, dönüşüm & yenileme videoları zaman içerisinde çok büyük ilgi gördü. Trend ve içgörü odaklı ilerlemek kanalın temel başarısını oluşturdu. Biz YouTube’da bir marka kanalı değil, içerik üreticisiyiz. YouTube’u tüketicilerle bağ kurabileceğimiz bir ilham mecrası olarak görüyoruz.

Genç kitlede video izleme sürelerinin düşmesi ise bizi yeni içerik formatları oluşturmaya ve yeni iletişim kanalları arayışına yönlendirdi. Bu noktada YouTube Shorts aradığımız çözümü sundu. İlk deneyimleyen markalardan da biriyiz.

Shorts’un hayatımıza girmesiyle YouTube’daki iletişimlerimizin görünürlüğü ve etkileşimi oldukça arttı. Doğru içerik stratejisi ile YouTube Shorts’tan kısa sürede verim almaya başladık. 40 bine yakın abone kazanırken; 25 milyonu aşkın organik izlenme elde ettik.

Düzenli içerik sağlıyorsunuz. İçerikleri oluştururken özellikle genç hedef kitle için nasıl bir strateji belirlediniz? Bu doğrultuda içerik üreticisiyle nasıl bir işbirliği kurdunuz?

Pazarlama İletişimi Yöneticisi Simin Cemiloğlu Ertaş: Verdiğiniz fikrin uygulanabilir olması çok önemli. Bazen çok ilham veren ancak uygulaması o kadar zor işler oluyor ki tüketicinin onu alıp hayatına uyarlaması hiç de kolay olmuyor. Genç hedef kitlede “Bunu ben de yapabilirim” diyebilecekleri bir fikir peşindeydik. En uygun maliyetle eve nasıl dokunuş yapabiliriz düşüncesi etrafında buzdolabı yenileme fikri ortaya çıktı.

2022 yılı hedeflerimizden biri genç kitle ile daha fazla etkileşime geçmek, YouTube kanalımızdaki genç takipçilerimizin sayısını artırmak ve tasarruflu dönüşüm videolarına yeni bir soluk kazandırmaktı. Bu doğrultuda Mamitravolta ile bir işbirliğine gittik ve Shorts kanalının doğasına uygun oluşturduğumuz içerik serisiyle kanalın ve içeriklerimizin performansını gözlemledik.

Mamitravolta ile içerik konularını seçerken dönemselliğe, tüketici ihtiyaçlarına ve arama trendlerine odaklandık. Ancak bunun ötesinde çalıştığımız influencer’a gereken alanı verdiğimizden emin oluyoruz. Onların içerik oluştururken kendi kitlelerine nasıl daha etkili ulaşacaklarına, içeriğin nasıl harmanlanması gerektiği konusundaki yönlendirmelerine oldukça dikkat ediyoruz.

Son dönemde tüketicilerin uygun fiyatlı alışveriş ve elindeki malzemeyi değerlendirme motivasyonu sebebiyle ilham duygusunu hızlıca izleyene geçiren ve kolay ulaşılabilir Koçtaş ürünleriyle kolay uygulanabilir içerik serileri hazırlamaya başladık.

Biraz da kreatif fikrin detayına girelim. Bu reklam filminin oluşumunda etkin rol oynayan kreatif perspektifi bizimle paylaşabilir misiniz?

Djiital Pazarlama Uzmanı Selin Birdal: YouTube Ads Leaderboard’da birinci olan “Buzdolabı Yenileme” videomuzun üretim sürecinde influencer’ın kendi tarzına ve ruhuna mümkün olduğunca az müdahale ederek ilerledik. Influencer’larla yaptığımız tüm iletişimlerde ilgili influencer’ın kendisini ve kitlesini iyi tanıdığına güvenerek işe başlıyor ve gözlemlerimizle iletişimlerimizi şekillendiriyoruz.

Bu videonun kreatif perspektifini oluşturan en önemli kısım, arama trendleriydi. Buzdolabı yenileme konusunda bir ivmelenme olduğunu gördük, doğru isimle bir araya gelerek prodüksiyon sürecini onun mutfağında ilerlettik.

Günün sonunda oldukça doğal, uygulanabilir ve ilham duygusu güçlü bir iş ortaya çıktı. İçeriklere Koçtaş ürünlerimizi mutlaka organik olarak, bir ihtiyaca cevap verecek şekilde entegre etmeye önem veriyoruz. Kreatif süreci içerik üreticisi ile uyumlu şekilde ilerletmek bizce çok kritik.

Verebileceğiniz en önemli yaratıcı tavsiye nedir?

Dijital Pazarlama Uzmanı Yıldız Kaya Yıldırım: Takipçilerimizin hayatına değer katacak, hayatlarını kolaylaştıracak, fayda sağlayabilecekleri içerikler üretmeyi önemsiyoruz. Bu anlamda tüketici trendlerini yakından takip etmek ve kitlelere özel içerikleri doğru isimlerle üretmek ve doğru kanallardan yayınlamak başarıya katkı sağlıyor.

YouTube Shorts küçük bütçelerle de yüksek etki alabileceğimiz bir kanal, en iyi örneğini kendi iletişimimizde gözlemledik. Yaratıcı içeriklerle Shorts kanalının bir arada değerlendirilmesini öneririz.

İnsanlar ilhama hızlı bir şekilde ulaşmak ve uygulanabilir şeyler görmek istiyor. Kendileri bir şeyler üretmeyi seviyorlar ve bunu doğru bir şekilde veren marka içeriklerine talep gösteriyorlar. Bizim içerik stratejimizde kendin yap, sürdürülebilirlik temaları ve dönüşüm hikayeleri önemini korumaya devam edecek.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here