Jesse, NBC’nin 1998-2000 yılları arasında yayınladığı kahkaha efektli bir komedi dizisi. 2 sezon ve toplam 42 bölümden oluşmakta.

NBC, diziyi Friends’in hemen arkasından yayınlıyormuş. Jesse‘nin yayın dönemi Friends’in 5. ve 6. sezonuna denk geliyor. İlk sezonunda 20.100.000 izleyici sayısı ortalaması tutturmuş Jesse. Friends’in o sezonki ortalaması 23.500.000’miş. İkinci sezonunda ise 16.650.000 izleyici sayısı ortalaması elde etmiş Jesse. Friends’in o sezonki ortalaması ise 20.700.000’miş. Friends ile kıyaslayınca kaybedilen izleyici sayısında çok bir fark olmasa da ne hikmetse dizimizin 2. sezondaki sayıları NBC’yi tatmin edememiş ve iptaline karar verilmiş.

Ira Ungerleider (Friends, Angie Tribeca, Gary Unmarried), dizinin yaratıcısı konumunda. Ona yapımcı koltuğunda Stephen Nathan, Wil Calhoun, Marta Kauffman, David Crane ve Kevin Bright gibi isimler eşlik etmişler.

Dizi, 1999 yılında Altın Küre Ödülleri’nde Christina Applegate‘e komedi dalında ‘En İyi Kadın Oyuncu’ kategorisinde adaylık getirmiş. Jesse, büyük ün yaptığı Married with Children sonrası Applegate’in TV’deki ilk işi olma özelliğini gösteriyor.

Jesse Warner isimli bir kadın var hikayemizin merkezinde. New York eyaletine bağlı Buffalo şehrinde yaşıyor. Bekar bir anne. 9 yaşında bir oğlu var. Babasına ait Alman temalı bir barda Dirndl içerisinde garsonluk yapmakta.

Kendisine yaklaşmaya çalışan adamları oğluna yapışkanlık taklidi yaptırdığı bir taktikle uzaklaştırmayı tercih etmiş çok uzun süredir Jesse. Hayatında bir ilişkiye yer olmadığını düşünmüş. Yeniden üzülmek, acı çekmek istememiş. Çekici yeni komşusu Diego gelene kadar. Ona bir şans vermeye karar veriyor Jesse ve hikayemiz başlıyor.

*Jesse karakterinde Married with Children, Dead to Me, Up All Night ve Samantha Who? dizilerinden yakinen tanıdığımız Christina Applegate‘i izliyoruz.

*Eric Lloyd, Jesse’nin 9 yaşındaki oğlu John rolüyle karşımıza çıkıyor.

*John Lehr, Jesse’nin onunla birlikte yaşayan erkek kardeşi John karakterini canlandırıyor. 1 yıldır kendince aldığı filozofik bir karardan ötürü konuşmamayı tercih ediyormuş John.

*George Dzundza, Jesse’nin ondan birkaç blok ötede yaşayan babası John karakterine hayat veriyor. Jesse’nin de çalıştığı kendisine ait barda barmenlik yapıyor. Latin Amerikalılara karşı antipatik duygular içerisinde.

Aile John kaynadığı için evlat olan John’a John JR’dan hareketle Junior, torun olan John’a ise Little John olarak da seslenilmekte aile içinde.

*Jesse’nin ailesindeki son erkek ise diğer erkek kardeşi Darren (David DeLuise). O da gelip Jesse’nin evine yerleşiyor an itibarıyla. Saçma sapan ticari fikirler ve girişimler sonrasındaki hayal kırıklıklarıyla ünlü Darren.

*Nip/Tuck ve Leap Years dizilerinden anımsanabilecek Bruno Campos, Jesse’nin yukarıda sözünü ettiğimiz çekici yeni komşusu ve yeni flörtü Diego karakterini canlandırıyor. Diego, Şilili.

*Jennifer Milmore ve Liza Snyder (Man with a Plan, Yes, Dear) ise Jesse’nin söz konusu barda tıpkı onun gibi garsonluk yapan arkadaşları Carrie ve Linda rolleriyle karşımıza çıkıyorlar. Carrie, Darren’a aşık şapşal bir şekilde.

İkinci sezonda bir hemşire olmuş Jesse. Yan hikayeler aile odaklı değil iş odaklı ilerlemeye başlamış. Babası ve erkek kardeşleri hikayeden/diziden ayrılmışlar. İş yeri hikayesi için 2 yeni karakter dahil olmuş.

Dizinin ilk sezonunun 2. bölümüne Kurt isimli sinir bozucu bir hemşire tiplemesiyle konuk olan Darryl Theirse, 2. sezonda kadrolu oyuncu olarak karşımıza çıkmış.

Lethal Weapon, Mad Men, I Hate My Teenage Daughter, Desperate Housewives ve Judging Amy gibi dizilerden yakinen tanıdığımız Kevin Rahm ise Dr. Danny Kozak karakterine hayat vermiş 2. sezonda.

Michael Weatherly (Bull, NCIS), Jacqueline Obradors (Bosch, Lopez, Freddie, NYPD Blue), Pauley Perrette (NCIS, Broke, Time of Your Life), Michael Welch (Joan of Arcadia, Z Nation) ve Thomas Lennon (The Odd Couple, Lethal Weapon, Sean Saves the World) tekrar eden rollerle boy göstermişler dizide.

Tek bölümlük konuk oyunculardan oluşan havuzda ise David Faustino (Married with Children, The Help), Shia LaBeouf (Nymphomaniac: Vol.1Vol.2 Transformers film serisi), T.J. Thyne (Bones), Cheryl Ladd (Las Vegas, Charlie’s Angels), Charles Esten (Outer Banks, Nashville), Merrin Dungey (The Fix, Shining Vale, Alias, The King of Queens) ve Lesley Ann Warren (Panhandle, In Plain Sight) gibi tanıdık isimler mevcut.

Dizinin ilk 2 bölümünü izledim. Vasat bir dizi olduğunu söylemek mümkün. Christina Applegate’in varlığı dizinin en büyük artısı.